Daržus niokojantys šliužai: kaip duoti atkirtį

 (20)
Šliužas, kaip ir sraigė, yra pilvakojis moliuskas tad iš esmės visi šie patarimai tinka ir sraigėms. Vis dėlto, sraigės nėra tokie kenksmingi daržo gyventojai kaip kai kurių rūšių šliužai. Daugiausia bėdos pridaro tam tikros dirvašliužių (Deroceras) ir arionų (Arion) rūšys. Jei šliužų viename plote susikaupia didelis kiekis, jie gali sunaikinti nemažus augalų plotus. Todėl svarbu bent jau kontroliuoti jų kiekį savo sode.
© Shutterstock nuotr.

Šliužus gali būti sunku pamatyti dėl jų būdo – dieną jie slapstosi pavėsyje po įvairiais daiktais, o maitintis jie išlenda naktį esant didesniam oro ir žemės drėgnumui. Tad kartais netgi sunku suprasti, ar jūsų sode yra šliužų, ar jų nėra. Jei yra bent vienas kitas, galite būti tikri, kad jų atsiras ir kur kas daugiau, kadangi šliužai, esant palankioms sąlygoms yra neįtikėtinai vislūs.

Kad jų sode yra, jums gali išduoti keletas požymių. Visų pirma šliužams būdingas gleivėtas pėdsakas, paliekamas ant augalų. Tačiau apie juos nekalbėtumėme, jei jie po savęs paliktų tik pėdsaką. Didžiausia šliužų nuodėmė – lapuose išgraužtos netaisyklingos formos skylės, dėl kurių menksta derlius, nugraužiami jauni daigai.

Tad ką gi daryti? Kadangi šliužai yra gana sena bėda, daržininkai išbandė gausybę jų naikinimo būdų. Vieni naudoja komercines chemines priemones, kiti labiau kliaujasi natūraliais metodais.

Jeigu jums nėra didelio skirtumo arba šliužai šliužų problema tapo dideliu galvos skausmu, galite išmėginti specialias granules, kurių veiklioji medžiaga yra šiems gyviams toksiškas geležies fosfatas. Granules paskleidžiame tarp augalų, šliužai jomis susidomi ir pradeda ėsti, tuomet apsinuodija ir nugaišta. Labai svarbu laikytis instrukcijų, nes išbarstomo preparato kiekis ir dažnumas per sezoną yra riboti.

Natūralios priemonės.

Prevencija.

Įrenkite užtvarus. Jie apsaugos pačius jautriausius augalus. Užtvarai gali būti pagaminti iš įvairiausių medžiagų, tačiau gana dažnai naudojami vario skardos užtvarai. Jų aukštis turėtų būti bent 10 cm, tačiau reikia nepamiršti įkasti jų į žemę, kad šliužai neprasiskverbtų pro apačią. Varis naudojamas dėl paprastos, tačiau gal kiek netikėtos priežasties - teigiama, kad šliužų gleivės reaguoja su variu ir ši reakcija iššaukia nervų sistemos sutrikimus. Auginantiems daržoves pakeltose dėžėse, tačiau vistiek kenčiantiems nuo šliužų, patariama jas apjuosti vario folija.

Kaip užtvara veikia ir universalusis vermikulitas. Jo nesunkiai galima rasti didesniame statybinių medžiagų centre.

Kitas veiksmingos užtvaro pavyzdys - sausi pelenai. Tiesa, tokį būdą naudoti geriausia esant sausiems orams, nes stipresnis lietus, be abejo, nuplaus jūsų pelenus ir apsaugos nebeliks.

Jei norite ne atbaidyti, o vis tik išnaikinti šliužus, tačiau nenorite naudoti chemijos darbas bus sunkus. Vis dėlto tai padaryti įmanoma.

Naikinimas

Šliužus galima paprasčiausiai surinkti. Žinoma, šliužai yra glitūs padarai ir toks užsiėmimas tikrai netaps jūsų hobiu, tačiau tai veikia. Be to, jeigu niekaip neišeina liestis prie jų plikomis rankomis, naudokite gumines ar sodininko pirštines. Šliužus rinkti reikėtų tada, kai jie išlenda maitintis, t. y. naktį. Pradėjus šį užsiėmimą geriausia išeiti šliužauti kasnakt. Pastebėjus, kad šliužų surenkate mažai, galite retinti savo naktinius sodo vizitus.

Geriausia, jei žinote šliužų slėptuves. Tai gali būti akmenys, vazonai, šakos, lentos ir panašios vietos. Žinoma, geriausias pasirinkimas būtų apskritai pašalinti tokius objektus, kad šliužai turėtų kuo mažiau vietų slėptis. Kuo mažiau tokių slėptuvių, tuo didesnė tikimybė, kad šliužai koncentruosis vienoje vietoje. O jums to ir reikia. Tačiau susiruošus šliužauti, galite pasielgti priešingai – vakarop gausiai šalia jų prilieti vandens, o naktį ateiti į šias vietas jau su tuščiu kibiru, į kurį mesite šio naktinio sambūrio dalyvius.

Šliužauti gali padėti ir laukiniai gyvūnai. Ypač juos mėgsta ežiai. Kaip juos prisikviesti į savo sklypą išlieka neaišku, tačiau jei ežių šeimyna įsikūrė šalia, nevykite jų, kadangi jie efektyviai naikins šliužus.

Jei nenorite naktimis tykoti naujų šliužų, galite įsigyti ar pasigaminti jų gaudykles. Sodo reikmenų parduotuvėse galite rasti specialios konstrukcijos gaudyklių su kvapiuoju jauku. Tačiau greičiausiai ieškote priemonių kurias galėtumėte pasigaminti patys?

Jos yra elementarios – tai vietos, į kurias per naktį gali rinktis šliužai, kad juos vėliau būtų galima patogiai susemti ir sunaikinti (apversti vazonai, šiek tiek pakelta lenta ir pan.). Iš esmės tokiu atveju patys kuriame šliužams slėptuves, tačiau tikrai ne iš draugiškumo.

Šliužus gali suvilioti ir kvapas. Nupjaukite plastikinį butelį ir įkaskite jį į žemę tiek, kad jo kraštai būtų lygūs dirvožemio paviršiui. Tuomet jį reikėtų užpildyti skysčius, kuris sparčiai fermentuotųsi. Tam galite naudoti mielių, cukraus ir vandens tirpalą, jei negaila, net ir alų. Pripilkite maždaug iki pusės ar daugiau, tačiau svarbu ne iki viršaus, kitaip bus maža naudos. Uždenkite indą bent dalinai, nes taip skystis lėčiau išgaruos. Reguliariai patikrinkite spąstus ir išrinkite įkritusius šliužus. Beje, toks mišinys gali patikti ir kitam daržo kenkėjui - kurkliams,tiesa, šie kiek didesni, todėl skysčio lygis turėtų būti dar mažesnis. Tiesa, tokią gaudyklę reikia nuolat pildyti, be to, ji pritrauks tik tuos šliužus, kurie yra nedideliu atstumu nuo gaudyklės.

Ką daryti su surinktais šliužais. Šliužus galite paprasčiausiai sudėti į kibirą su muiluotu vandeniu, jie ilgainiui nugaiš.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodo darbai

Vasaris: kokie darbai laukia darže bei sode? (1)

Nors vasarį gamta vis dar ilsisi, nemaža dalis daržininkų bei sodininkų jau ima galvoti apie pavasarinį darbymetį. Paskutinis žiemos mėnuo puikiai tinka naujo daržo arba sodo planavimui, įrankių ruošimui, sėklų pirkimui. Taip pat šiuo metu jau galima pradėti sėti kai kurias daržoves. Šiame straipsnyje pateikiame pačių svarbiausių vasario darbų sąrašą.

Kokius darbus reikia nudirbti sausio mėnesį darže bei sode?

Sausio mėnuo darže bei sode yra ganėtinai ramus, tad ir sąrašas darbų, kuriuos reikia nudirbti būtent šiuo metu, nėra labai ilgas. Tačiau norint, kad augalai gražiai augtų, kad jų nepultų ligos ir kenkėjai, jais reikia rūpintis ir žiemą, pristatome kelis svarbiausius šio mėnesio darbus.

Sodo kenkėjai: kur jie slepiasi žiemą?

Žiema sode yra ramybės metas. Tokiu metu jau yra užbaigti visi sodo paruošiamieji darbai, augalai yra ramybės būsenoje, tad galima šiek tiek atsipūsti. Kita vertus, įvairūs sodo kenkėjai, su kuriais kovojote šiltuoju sezonu, niekur nedingo, paprastai šiuo metu jie saugiai pasislėpę žiemoja ir laukia šilumos. Tad ką galima nuveikti žiemą, kad apmažinti kenkėjų skaičių jau dabar?

Kaip laikyti sodo įrankius darbų sezoną uždarius?

Tinkamai prižiūrimi ir teisingai laikomi sodo įrankiai tarnauja geriau ir ilgiau. Tad pasibaigus sodo ir daržo darbų sezonui, ateina metas juos patikimai parengti ir padėti saugoti iki pavasario. Taigi kaip ir kur žiemą reikia laikyti sodo inventorių?

Žiema artėja: kuo uždengti augalus?

Rinkdamiesi augalus savo sodui, paprastai įvertiname šaltos žiemos grėsmę ir renkamės tas augalų veisles, kurios atlaiko didesnius šalčius. Tačiau kartais nutinka taip, kad augalai, kurie gali pakelti žemą minusinę temperatūra, žūsta nesulaukę pavasario. Taip nutinka ne dėl šalčio, o dėl staigiai pasikeitusios temperatūros, jos nepastovaus svyravimo ir panašiai. Tad kokiomis medžiagomis tinka dengti augalus?

Kaip paruošti vaismedžius žiemai? (1)

Žiema nesuvaldomai artėja, tad tie, kurie dar nepasirūpino savo sodu, privalo suskubti. Medeliams žiemą pavojingi tiek dideli šalčiai, tiek į kiemus atklydę graužikai. Taigi kokių priemonių reikia imtis, kad vaismedžiai saugiai sulauktų pavasario?

Lapų grėbimas: tinkamiausio įrankio paieškos (2)

Krentantys lapai spalvingu kilimu nukloja vejas, kiemus, terasas ir visa kita, kas stovi medžių paunksnėje. Lapų grėbimas yra įprastas rudens darbas, kurį svarbu nudirbti būtent šiuo metų laiku, kad būtų galima sėkmingai pradėti žiemą. Šiam darbui svarbu yra tinkamai parinktas įrankis – grėblys.

Nedidelis sodas: vaismedžių komponavimo ypatybės

Sodas – tiek sodininkystės darbų vieta, tiek atokvėpiui skirta vieta, todėl jį įrenginėjant svarbu derinti naudą bei estetiką. Ruduo, kaip ir ankstyvas pavasaris, yra medelių sodinimo laikas, todėl šioje publikacijoje aptarsime vaismedžių ir vaiskrūmių komponavimo ypatybes nedideliame sode.

Medžių balinimas: ar šį darbą geriausia atlikti rudenį? (6)

Medžio žievė – tai tarsi žmogaus oda, ji pirmoji susiduria su išorės poveikiu: temperatūros svyravimais, intensyviais saulės spinduliais. Ji dėl nepalankių aplinkos sąlygų darosi grubi, skeldėja bei serga, kad to galima būtų išvengti, reikia imtis apsaugos priemonių. Medžių balinimas – viena iš tokių priemonių. Jis apsaugo kamienus nuo neigiamo saulės poveikio bei vabzdžių-kenkėjų.

Genėjimas: kaip genėti medžius bei krūmus rudenį? (1)

Rudenį, krentant medžių bei krūmų lapams, apsinuogina jų šakos, puikiai pasimato šakų struktūra. Taigi visai nekeista, kad kai kurie žmonės nenori laukti pavasario sumedėjusių augalų genėjimui. Tačiau ar galima užsiimti šiuo darbu rudenį?