Tvirtiname šlaitinį sklypą: metodai ir apželdinimui tinkami augalai

Pagrindinis pavojus turint šlaitus sklype - jie gali prarasti formą, čiuožti žemyn, reikalauti nuolatinės priežiūros. Tačiau rizikuojate tik tuo atveju, jei į šią problemą numojate ranka. Egzistuoja gana racionalių būdų ne tik kaip sutvirtinti šlaitą, tačiau ir gražiai jį apželdinti.
Tvirtiname šlaitinį sklypą: metodai ir apželdinimui tinkami augalai
© Shutterstock nuotr.

Šlaito sutvirtinimas pagal nuolydžio laipsnį

Sandra Kanapeckaitė, kraštovaizdžio architektė, modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė, teigia, kad pagrindinė problema, su kuria susiduriama – dirvos erozija. Tai lemia dar neįsitvirtinusių daigų ar sėklų išplovimą, todė šlaitas apželia dėmėmis. Neužžėlusias vietas kaip mat užkariauja piktžolės ir tai apsunkina priežiūrą.

Toks scenarijus tikėtinas, jei šlaito nuolydis statesnis nei 30 laipsnių. Todėl tokiais atvejais būtina naudoti papildomas sutvirtinančias priemones, pavyzdžiui, kloti specialų tinklą, plėvelę, naudoti ruloninę veją ir kt. Tai padidina šlaito apželdinimo kainą. Todėl priimti tinkamą sprendimą reikia dar formuojant reljefą. Jei šlaitas labai status, dažnai vietoj jo formavimo verta tiesiog pastatyti sienutę.

Tvirtiname šlaitinį sklypą: metodai ir apželdinimui tinkami augalai
© Shutterstock nuotr.

Sprendimai priklauso nuo šlaito funkcijos

Kraštovaizdžio architektė Dovilė Ivanauskienė teigia, kad šlaitams sutvirtinti gali būti naudojamos skirtingos medžiagos: koriai (plastiko ar betoniniai), rieduliai, tinklas. Pasirenkame priklausomai nuo paskirties, nuo to, kokią funkciją atlieka šlaitas: ar laiko pylimą, ar čia važiuoja transporto priemonės, ar apsaugo nuo triukšmo. Šlaitas gali atlikti ir kelias funkcijas.

Inžinerinės paskirties sutvirtinimams naudojamos neorganinės kilmės medžiagos: nesuyrančios, laikančios daug metų, atsparios liūčių poveikiui, deformacijoms dėl temperatūros skirtumų.

Jei norime ir vaikščioti, verta šlaitą skaidyti terasomis. Lygūs paviršiai kombinuojami su atraminėmis betoninėmis sienelėmis, medinėmis konstrukcijomis, gabijonais (akmenimis, kuriuos sulaiko tinklas). Terasose galima auginti uogas, įrengti daržiuką, gėlyną. Jei iš šlaito terasos atsiveria vaizdas, pastatykite suoliuką, kad galėtumėte atsisėsti pasigrožėti.

Augalai šlaitų sutvirtinimui

Kai šlaitus norime apsodinti augalais, pagrindiniai mūsų tikslai yra sutvirtinimas ir estetika. Optimalus sprendimas – sutvirtintas gruntas (galima naudoti specialius tinklus) ir žalia žydinti agmenija antžeminėje dalyje. Pasirenkami paviršinę šaknų sistemą turintys augalai: medžiai, krūmai, daugiamečiai augalai, kurie suauga tankiu kilimu ir taip sutvirtina šlaitą.

Tvirtiname šlaitinį sklypą: metodai ir apželdinimui tinkami augalai
© Shutterstock nuotr.

Ingė Auželienė, modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė, teigia, kad tinkamų yra ir lapuočių, ir spygliuočių. Pavyzdžiui, šlaitams tinka kadagiai, kalninės pušaitės, stefanandros, kalniniai serbentai, įvairios lanksvos, veigelės, raugerškiai. Jei nėra pavojaus pašalti – gulsčiasis kaulenis. Galima pasirinkti ir kitų žemų augalų, pavyzdžiui, gulsčiąjį kadagį (Juniperus procumbens) ‚Nana‘, kuris šliaužia tepakildamas 10 cm nuo žemės paviršiaus.
Jei nedidelis šlaitas formuojamas prie vejos, galima auginti dobiliukus. Jie sufomuoja tvirtą velėną, reikia rečiau šienauti. Arba rinkitės žydinčią pievą, kuri džiugins ir smulkiais žiedeliais.

Tvirtiname šlaitinį sklypą: metodai ir apželdinimui tinkami augalai
© Shutterstock nuotr.

Jei žemė sausesnė, tinka įvairių rūšių šilokai. Juos galima pasisodinti patiems arba naudoti vadinamąjį šilokų kilimą. D. Ivanauskienė pasakoja apie naujausias technologijas, kai ant specialaus pagrindo užauginamos daugiamečių augalų kultūros, pavyzdžiui: gebenės, žiemės ir kitos. Universaliausia ir reikalaujanti mažiausiai priežiūros – danga su šilokais. Specialus audinys išlaiko tvirtumą, o antžeminė dalis apsodinta įvairių rūšių šilokais. Tos rūšys parinktos tokios gyvybingos, kad tarpusavyje konkuruodamos greitai suauga, o mes nuolat matome sezonų kaitą ir vis kitus pražystančius augalus.

Specialistė teigia, kad toks sprendimas pasiteisina net esant 45-50 laipsnių nuolydžiui, nes šilokų kilimas kaip didelis lakštas tvirtinamas smeigėmis arba armatūra. Trūkumas – ant jo negalima vaikščioti, nes visa šilokų gyvastis – lapuose, o ne šaknyse. Tačiau jame galima įterpti kitų įvairių augalų: eraičinų, čiobrelių, citrininių bazilikų. Tokia dinamiška paklotė ne tik maloni akiai, bet ir pritraukia vabzdžius ir drugelius.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.