Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti?

 (3)
Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.
© Shutterstock

Statant tokią konstrukciją, visų pirma svarbu laikytis su šiuo statiniu susijusių reglamentų, kurie priklauso nuo to ar lieptas bus įrengiamas nuosavame tvenkinyje ar valstybiniame vidaus vandens telkinyje. Lieptelį statant valstybiniame vidaus vandens telkinyje, nepriklausimai nuo jo dydžio, visais atvejais privaloma gauti Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) sutikimą. Jeigu nedidelį lieptelį norite įsirengti nuosavoje kūdroje ir jo ilgis neviršija 15 metrų projektas nėra reikalingas, didesni lieptai yra priskiriami nesudėtingų statinių kategorijai.

Mediniai liepteliai

Ant suvirinto metalinio liepto karkaso yra montuojamos medinės lentos. Įprasta tiltų ir lieptų statybai naudoti spygliuočių medieną. Dažniausiai yra naudojamas maumedis, kuris pasižymi kietmedžio savybėmis. Jis yra atsparesnis drėgmei, temperatūros svyravimams, klimato pokyčiams. Palyginus su kitais spygliuočiais, jis tarnauja kur kas ilgiau (lieptelis iš maumedžio tarnauja apie 15 metų). Taip pat reikia paminėti, kad maumedis yra mažiau slidus už kitas medienos rūšis, tad toks lieptas yra saugesnis. Lieptams galima naudoti ir kitą medieną, pavyzdžiui pušines lentas. Lentos turi būti 4 klasės impregnavimo lygio. Rekomenduojamas lentų storis yra 4,5 cm ir daugiau, taip pat būtina palikti 0,5 cm tarpelius tarp jų vandeniui išbėgti.

Medžio plastiko kompozito liepteliai

Ieškantiems ilgaamžio lieptelio varianto, medžio plastiko kompozitas gali pasirodyti, kaip itin patrauklus variantas. Kokybiškas medžio plastiko kompozitas pasižymi tvirtumu ir atsparumu. WPC lentos gali tarnauti net apie 50 metų. Žinoma ši medžiaga neskleidžia medienai būdingo jaukumo ir šiltumo, bet kita vertus – ji nepūva. Specialistai rekomenduoja rinktis tokią WPC lentų sudėtį: 70 % termiškai apdorotos medienos pluošto, 30 % kokybiško, perdirbto polipropileno.

Pontoniniai liepteliai

Dar viena medžiaga, tinkama šiam jaukiam kampeliui sukurti yra moduliniai pontonai. Pontonas yra gaminamas iš polietileno, kurio storis yra 10 mm. Pontoninius lieptus geriausia statyti vasarą. Tokie lieptai yra tinkamiausi nedidelio gylio tvenkiniams, arba tvenkiniams, kuriuose vandens lygis svyruoja, jie taip pat tinka ežerams. Šios medžiagos kartais yra vengiama, bijant jos nestabilumo, tačiau tinkamai įrengtas toks lieptelis visai nesvyruos ir stovės itin stabiliai. Pontonas yra moderni ir patikima medžiaga. Tokio liepto nenuniokos ledas ir nepriklausomai nuo oro sąlygų jis išliks tame pačiame aukštyje.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (3)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.

Tvenkinių apsauga nuo paukščių (4)

Įrengus tvenkinį ir užsiveisus žuvų, dažnas vandens telkinio savininkas susiduria su problema – dideli paukščiai, tokie kaip garniai, gerokai sumažina žuvų populiaciją. Šie paukščiai labai ėdrūs, todėl mažame vandens telkinyje gali beveik nelikti žuvies, o jeigu visos ir neišgaudys, žuvims tokios naktinės žvejybos kelia stresą. Stresas, kaip žinia, silpnina imunitetą, todėl niekas negarantuoja, kad jūsų tvenkinyje žuvys nepradės masiškai sirgti ar gaišti. Kaip šiuos nepageidaujamus svečius išprašyti iš savo vandens telkinio?

Landšafto kūrimo pagalbininkai ir priešai (1)

Sudėtinga įsivaizduoti namo ir aplink jį esančios teritorijos grožį be dailaus landšafto. Daugybė namų savininkų susiduria su rimtu iššūkiu, nes nežino, kaipgi sėkmingai suplanuoti ir įgyvendinti landšafto projektus. Kas gi yra tas landšafto dizainas? Į kokius patarimus būtina atsižvelgti jį formuojant ir kokiu klaidų patartina vengti? Jei trokštate rasti atsakymus į šiuos klausimus, nepamirškite šių didžiausių landšafto pagalbininkų ir priešų. Priimdami sprendimus dėl augalų įdėmiai perskaitykite šį sąrašą.

Gudrybės, dėl kurių tvenkinys visuomet džiugins (2)

Ekskavatorius išburzgė iš kiemo, bet tai dar nereiškia, kad darbai baigti. Tam, kad savas tvenkinys būtų ne tik atgaiva karštą vasaros dieną, bet ir džiugintų – reikia pasirūpinti jo „apdaila“.

Skaitytojo patirtis: nuosava kūdra – žuvims auginti (34)

Lietuvoje yra geros sąlygos gėlavandenėms žuvims – karpiams, lynams, amūrams, plačiakakčiams ir kt., auginti bei gauti iš šio užsiėmimo papildomos naudos. Didesnį ar mažesnį tvenkinį gali įsirengti kiekvienas žemės sklypo savininkas.

Kokią kūdrą rinktis – duobelę ar jūrą? (3)

Žemės sklypų ir sodybų savininkai, norėdami savo valdoms suteikti išskirtinumo, vis dažniau kreipiasi į specialistus, kad jų valdose iškastų kūdras. Vieni taip siekia nusausinti drėgną sklypą, kitiems vandens telkinys reikalingas dėl grožio, treti nori jame auginti žuvis. Tendenciją, kad kūdros tampa vis populiaresnės, pastebi ir šias paslaugas teikiančių įmonių atstovai.

Vėžininkystė – nuo ko pradėti? (13)

Vėžiai, kaip puikus delikatesas, visais laikais buvo vertinamas gurmanų. Skandinavijoje vėžininkystės ūkių yra net keli šimtai, kaimyninėje Latvijoje – virš dvidešimt. O Lietuvoje tuo užsiimančių žmonių labai mažai. Kodėl?

Būtiniausi pavasario darbai tvenkinyje

Tai, jog metas pradėti pavasario darbus sode ar sodyboje, parodo ne konkreti data kalendoriuje, bet oro sąlygos. Viskas priklauso nuo to, kiek ilgai išsilaiko ledas ir įšalas. Taigi skirtingais metais darbų pradžia irgi skiriasi: darbymetis gali prasidėti tiek kovo, tiek balandžio pabaigoje.

Specialistės patarimai, kaip po žiemos paruošti šiltnamį (6)

Kuo anksčiau paruošite šiltnamį, tuo greičiau jame esanti žemė įšils ir galėsite sėti ridikėlius, žalumynus ir kitas ankstyvąsias daržoves. Kaip paruošti šiltnamį po žiemos, pataria sodininkystės specialistė, modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Ingė Auželienė.

Ruoškimės pavasariui: vandens telkinių projektavimo ypatumai

Panevėžietė, kraštovaizdžio specialistė Kristina Čerbauskienė jau aštuonerius metus padeda kurti aplinką sodybų ir net dvarų savininkams. Ji pastebėjo, jog kas antras lietuvis savo nuosavame sklype nori turėti ne tik gražiai suformuotą aplinką, bet ir mažesnį ar didesnį vandens telkinį.