Kokios sodo konstrukcijos gali tapti atramomis augalams

Paremti augalus reikia ne tik tada, kai šie išauga dideli ir negali išlaikyti savo svorio, bet ir dėl estetikos. Svyrantys ar į viršų kopiantys vijokliniai augalai yra nepaprastai gražūs, dekoratyvūs, o suformuoti ant atramų tampa kaukiais kiemo ar sodo akcentais. Atramas gali atstoti įvairūs statiniai: tvorelės, pergolės, pavėsinės, tačiau yra ir specialių – jų būna apvalių, grotelių tipo, taip pat pagamintų iš įvairių medžiagų: plastiko, bambukų, medžio.
vijokliai
© Shutterstock nuotr.

Praktinė atramų nauda

Jei augalas išauga didelis arba pasisodinote vijoklių, juos, žinoma, reikia paremti. Pats elementariausias būdas – augalą pritvirtinti prie medinio kuoliuko, tačiau to dažniausiai neužtenka, nes ir atrodo ne itin gražiai, ir kartais tokios atramos neužtenka (pavyzdžiui, vijokliams). Tokiu atveju pravartu pasirinkti didesnę atramą – ją gali atstoti ir paprasčiausia tvora ar siena. Tokie vijoklių želdiniai paslepia sienų trūkumus, suteikia dekoratyvumo, netgi gali būti kaip tvora, skirianti sodo ribas. Žinoma, reikėtų atkreipti dėmesį, kad vijokliai derėtų prie kitų gėlių ir aplinkos. Atramomis besivejančios gėlės puikiai tinka kompozicijoms kurti, tarkim, šalia galima pasodinti įvairių formų krūmelių, žydinčių kitu laiku, taip pat gražiai atrodytų ir priderintos gėlės.

Kokios sodo konstrukcijos gali tapti atramomis augalams
© Shutterstock nuotr.

Atrama – dekoratyvinis akcentas

Originalią dekoratyvią augalų atramą galima pasidaryti patiems. Jų yra labai įvairių: panašių į obeliskus, narvelių, arkų tipo, vadinamieji treliažai – metalinės arba medinės ažūrinės konstrukcijos, pergolės, pavėsinės. Kaip atrama gali pasitarnauti ir nudžiūvę medžiai, gyvų medžių kamienai, šviestuvų stulpai, kopėtėlės, netgi sūpuoklės ar šuliniai.

● Treliažai sodus puošė jau nuo senų senovės, o išpopuliarėjo renesanso ir baroko laikotarpiais. Jų privalumas tas, kad ne tik prilaiko augalus, bet ir paslepia nedailias vietas, užpildo tuščią vietą, pagyvina mūrines ar betonines sienas. Be to, tinkamai pastačius, erdvę galima koreguoti – vizualiai padidinti, sumažinti ar padalyti. Kita gera treliažų ypatybė – jais galima paslėpti nužydėjusius neišvaizdžius gėlynus. Ažūrinės sienelės daromos kryžiuojant lenteles – jas galima sukalti, suklijuoti arba surišti. Komponuoti irgi tinka įvairiai: langeliai gali būti kvadratiniai arba rombo formos.
Pergolė. Jos puikiausiai gali būti naudojamos augalams paremti. Paprasčiausią pergolę galima padaryti iš kelių lygiagrečiai sudėtų stulpų – viršuje reikia sujungti sijomis. Jų galima pagaminti įvairių formų, aukščio (vidutinis aukštis – 2,5 m), papuošti ažūrinėmis grotelėmis ir pan. Pergolės daromos iš medžio, metalo, netgi iš plytų. Jei turite itin dekoratyvią pergolę, nereikėtų jos aklinai apauginti augalais.

Kokios sodo konstrukcijos gali tapti atramomis augalams
© Shutterstock nuotr.


● Pavėsinė. Jų yra labai įvairių – skiriasi forma, aukštis, dydis ir t. t. Pavėsinę irgi galima pritaikyti kaip atramą augalams, ypač jeigu sienelės ažūrinės. Jei pavėsinė iš mūro arba medžio, ji bus puiki atrama augalams, turintiems pridėtines šaknis, pavyzdžiui, gebenėms. Pavėsinės stogo nedažykite juodai, nes augalai per daug įkais.

Kokios sodo konstrukcijos gali tapti atramomis augalams
© Fotolia nuotr.


● Arka. Jos gali būti naudojamos ne tik takams įrėminti ar nišai suformuoti, bet ir augalams paremti ir vytis. Ant arkų auginkite stiebais besivejančius augalus. Tai gana siauras statinys, tad jam parinkite tokią vietą, kad stovėtų stabiliai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.