Klausia skaitytojas: kas leidžiama turint sodybą prie ežero?

 (23)
Sulaukėme skaitytojo klausimo: "Paveldėjau sodybą, šalia vandens telkinio, planuoju šiek tiek aptvarkyti pakrantės ruožą, kad būtų patogu prieiti ir pabūti. Kokie teisiškai yra mano santykiai su kitais gyventojais - ar man reikia juos leisti prieiti prie vandens telkinio ar yra išimčių? Kokie reikalavimai tvorai - kiek minimaliai metrų nuo ežero ją galėčiau pasistatyti?"
ežeras, namas
© Shutterstock nuotr.

Į klausimą sutiko atsakyti Eduardas Vaitkevičius Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento
Kraštovaizdžio skyriaus vyriausiasis specialistas.

Dėl santykio su poilsiautojais:

Žemės įstatymo 21 straipsnio 10) punkte nustatyta, jog „žemės savininkai ir kiti naudotojai: <...> privalo leisti kitiems asmenims prieiti prie paviršinio vandens telkinių nustatytomis pakrantės apsaugos juostomis, lankyti gamtos ir kultūros paveldo teritorinius kompleksus bei objektus.“

Atsakant į klausimo dalį dėl piliečio teisinių santykių su kitais piliečiais, norinčiais patekti prie vandens telkinio ir dėl to neišvengiamai patenkantiems į privatų žemės sklypą, informuojame, kad Aplinkos ministerija yra Vyriausybei bei Seimui pateikusi Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimų projektą, kuriame, vienu iš pakeitimų, siūloma redaguoti 20 straipsnio nuostatas, aiškiau ir detaliau apibrėžiant ne tik prie vandens telkinių prieinančių žemės sklypų savininkų, bet ir asmenų, būnančių apsaugos juostoje prie vandens, teises ir pareigas, t. y. paežerėse, paupiuose, kitų vandens telkinių pakrantėse nuosekliau reglamentuojant savininkų ir lankytojų atsakomybę. Tikimės, kad Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimai bus svarstomi Lietuvos Respublikos Seime dar šiais metais ir, juos priėmus, padėtis vandens telkinių pakrantėse iš esmės pagerės.

Norint, kad įvyktų esminis lūžis dažnai įtemptuose santykiuose tarp pakrančių lankytojų ir jų savininkų būtina abiem pusėms suvokti atsakomybę už, iš vienos pusės, vandens telkinių išsaugojimą ir tinkamą elgesį su juo, iš kitos pusės, piliečio - savininko, suprantančio visuomenės viešojo intereso svarbą, ir iš trečios pusės - lankytojo – gerbiančio kito piliečio privačią nuosavybę. Pirmiausia, reikia žinoti ir vykdyti pilietines pareigas, bendrąsias elgesio normas ir tik visa tai įvertinus – rasti tinkamą vietą tiek piliečio – savininko tiek ir piliečio - lankytojo asmeninėms teisėms realizuoti.

Dėl statybų prie ežero:

Vadovaujantis teisės aktų nuostatomis, tvora nuo vandens telkinio turi būti nutolusi ne mažesniu atstumu, nei toje vietoje yra nustatyta pakrantės apsaugos juosta, t.y. tvoros joje negali būti.

Paviršinio vandens telkinių apsaugos zonos ir pakrantės apsaugos juostos reglamentuojamos Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų XXIX skyriuje. Dokumente nustatyta, kad apsaugos zonos dalyje prie vandens telkinio nustatoma apsaugos juosta, kurioje draudžiama tverti tvoras, išskyrus aplinkos ministro patvirtintuose saugomų rūšių veiksmų planuose numatytų teritorijų, atskirųjų želdynų valstybinėje ir savivaldybių žemėje, botanikos, zoologijos sodų, dendrologinių kolekcijų, paveldo objektų aptvėrimą ir kitus atvejus, kai aptverti numatyta normatyviniuose dokumentuose dėl eksploatavimo saugumo.

Apsaugos juostoje taip pat draudžiama naudoti trąšas, pesticidus ir kitus chemikalus, dirbti žemę, ardyti velėną, išskyrus kultūrinių pievų atsėjimą, arčiau kaip 2 metrai nuo kranto ganyti gyvulius. Statyti autotransporto priemones galima ne mažesniu kaip 25 metrų atstumu nuo vandens telkinio kranto.

Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų nustatymo tvarkos aprašas reglamentuoja paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų nustatymo principus: pakrantės apsaugos juostų pločiai svyruoja nuo 2,5 iki 75 metrų, priklausomai nuo atitinkamų vandens telkinių ir jų pakrančių pobūdžio. Lemti skirtumą gali daugybė veiksnių - upės ilgis, ežero plotas, pakrantės žemės paviršiaus polinkio kampas, buvimas ar nebuvimas atitinkamoje saugomoje teritorijoje ir kita.

Saugomų teritorijų įstatymo 18 straipsnyje nustatyta, kad paviršinio vandens telkinio apsaugos zona yra viena iš ekologinės apsaugos zonos rūšių; apsaugos zonos nustatomos atitinkamo lygmens teritorijų planavimo dokumentuose.

Atkreipiame dėmesį, kad kiekvieno privačios nuosavybės teise valdomo žemės sklypo, besiribojančio su valstybei priklausančiais vandens telkiniais, dokumentuose turi būti įrašyti minėtų Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų apribojimai. Pavyzdžiui, pakrantės apsaugos juostoje Žemės įstatymo ir kitų aktų nustatyta tvarka nustatomas savininko teisės naudotis daiktu apribojimas, skirtas užtikrinti daikto, dėl kurio nustatomas servitutas, visuomenės reikmėms skirtų vandens telkinių, tinkamą naudojimą – priėjimą prie vandens telkinio ir panašiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.