Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą

 (2)
Pusė gražaus alpinariumo sukūrimo sėkmės – akmenys. Modernūs apželdinimo kursai „Geltonas karutis“ pataria, kaip pasirinkti ir išdėlioti akmenis, norint sukurti dekoratyvinį alpinariumą.
Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Akmenų pasirinkimas

Alpinariumas yra natūralios vietovės imitacija, todėl ir vaizdas turi būti kuo natūralesnis. Jei galite sau leisti kurti kolekcinį alpinariumą su kalnų augalais – puiku. Toks ir turėtų būti tikras alpinariumas, ne veltui jo pavadinimas kilęs nuo Alpių kalnų vardo. Tačiau jei norite panaudoti vietinius akmenis ir jums patinkančius dekoratyvinius augalus, vaizdas vis tiek turi būti kuo artimesnis natūraliam.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Pasirinkite vienos rūšies akmenis – jeigu skaldytus, tai visus skaldytus, nuo didelių akmenų iki žvyro. Jeigu švelniai nugludintus, tai visus tokius. Akmenys turėtų būti vienos kilmės. Jeigu naudojate granitinius, tai nemaišykite su vietiniais rieduliais, ir pan. Spalvos gali būti panašios arba gali skirtis, tačiau akmenų kilmė turi būti ta pati. Akmenų dermė bus harmoninga, bendras vaizdas natūralesnis, neišsišokantis. Jei erozijos paveikti akmenys turi raštą, juos reikia derinti, kad raštas eitų ta pačia kryptimi.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Shutterstock nuotr.

Akmenų dydis

Vienos kilmės akmenys – visai nereiškia, kad vieno dydžio. Jei akmenis perkate, rinkitės mažiausiai keturių dydžių (frakcijos) akmenis, maišykite juos skirtingomis proporcijomis. Gamtoje retai kada rasime vienodo dydžio akmenukų, tad ir alpinariume keistai atrodo grandine sutupdyti vienodi akmenys. Jei jau taip anksčiau padarėte, pridėkite kitokio dydžio akmenų aplink, užleiskite kiliminius augalus, kad suskaidytumėte vientisos linijos vaizdą.

Formuodami kalnelį su akmenimis, visų pirma sudėkite didžiuosius akmenis. Įleiskite juos į gruntą negailėdami – net jeigu tik trečdalis akmens liks kyšoti iš po žemės, nepamirškite, kad svarbiausia ne vienas akmuo, o visa jų kompozicija. Guldykite akmenis, o ne palikite juos stačius – atrodys gerokai natūraliau. Stačias akmuo ant kalnelio viršūnės – pagalvokite, ar tikrai gamtoje galėjote matyti tokį vaizdą. Geriau didžiuosius akmenis išdėti šlaituose, ar bent jau tarsi natūraliai nukritusius. Sakoma, kad akmenys turi savo veidą – pabandykite atspėti, kuria puse akmuo gulėjo anksčiau, ir būtent taip jį paguldykite.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė seminare apie alpinariumų įrengimą visada pabrėžia, kad akmenis šlaituose reikia įleisti šiek tiek pakrypusius į kalno vidų. Tada lietaus vanduo tekės ne tiesiai žemyn, o bus nukreipiamas link augalų šaknų, kad jos gautų pakankamai drėgmės. Alpinariumas turi būti įrengiamas su geru drenažu, kad vanduo neužsistovėtų, todėl augalams toks akmenų įleidimo kampas nepridarys bėdų dėl užmirkimo, o kaip tik duos pakankamos drėgmės lietaus metu ir kurį laiką po jo. O akmenų dydžio nebijokite. Šiais metais tarptautinėse augalų parodose laurus skynė sodai, kuriuose panaudoti išties dideli akmenys.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Akmenų dėjimo būdai

Jei pritrūksta minčių, kaip gražiai sudėti akmenis – ieškokite pavyzdžių gamtoje, kalnų nuotraukose. Jei turite daugiau vietos, įrenkite akmenuotas terasas: akmenis sudėkite tam tikrais lygiais, laiptuotai. Kiekvienoje laiptų „aikštelėje“ sodinkite augalus.

Paprastesnis ir natūraliau atrodantis būdas – akmenis dėti nevienodo dydžio grupėmis (po tris, po penkis, ir pan.). Vengiant pasikartojimo ir sudedant nevienodame aukštyje, gali būti gaunamas harmoningas natūraliai atrodantis vaizdas. Tarp akmenų – keleto pasikartojančių veislių augalai, išdėstyti taip pat nevienodo dydžio grupėmis.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Uolos imitacija – status šlaitas. Net ir stačiame šlaite plyšiuose tarp akmenų galima įterpti augalų. Atrodo žavingai, ypač jei galite prieiti iš arti.

Ieškodami geriausių vietų akmenims, nepamirškite, kad alpinariumą reikės prižiūrėti. Akmenis dėstykite taip, kad galėtumėte laisvai prieiti prie augalų. Didesniam alpinariume galima įrengti akmeninį takelį, skelto akmens laiptus. Taisyklė naudoti tos pačios kilmės akmenis išlieka. Takelis gali eiti šiek tiek žemiau nei kiti akmenys – gal ir ne visai tarpeklis, bet nedidelis įgilinimas atrodo gerai, o praeiti tokiu ir iš arčiau pamatyti augalus bus smagu.

Kita pusė alpinariumo grožio – augalai. Gerai apgalvokite, kokius augalus pasirinkti alpinariumui, kad gerai atrodytų ir derėtų prie visos aplinkos jūsų kieme.

TAIP PAT SKAITYKITE: Tinkamiausi augalai alpinariumui ir Kaip įsirengti alpinariumą

geltonaskarutis
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.

Tvenkinių apsauga nuo paukščių (4)

Įrengus tvenkinį ir užsiveisus žuvų, dažnas vandens telkinio savininkas susiduria su problema – dideli paukščiai, tokie kaip garniai, gerokai sumažina žuvų populiaciją. Šie paukščiai labai ėdrūs, todėl mažame vandens telkinyje gali beveik nelikti žuvies, o jeigu visos ir neišgaudys, žuvims tokios naktinės žvejybos kelia stresą. Stresas, kaip žinia, silpnina imunitetą, todėl niekas negarantuoja, kad jūsų tvenkinyje žuvys nepradės masiškai sirgti ar gaišti. Kaip šiuos nepageidaujamus svečius išprašyti iš savo vandens telkinio?

Landšafto kūrimo pagalbininkai ir priešai (1)

Sudėtinga įsivaizduoti namo ir aplink jį esančios teritorijos grožį be dailaus landšafto. Daugybė namų savininkų susiduria su rimtu iššūkiu, nes nežino, kaipgi sėkmingai suplanuoti ir įgyvendinti landšafto projektus. Kas gi yra tas landšafto dizainas? Į kokius patarimus būtina atsižvelgti jį formuojant ir kokiu klaidų patartina vengti? Jei trokštate rasti atsakymus į šiuos klausimus, nepamirškite šių didžiausių landšafto pagalbininkų ir priešų. Priimdami sprendimus dėl augalų įdėmiai perskaitykite šį sąrašą.

Gudrybės, dėl kurių tvenkinys visuomet džiugins (2)

Ekskavatorius išburzgė iš kiemo, bet tai dar nereiškia, kad darbai baigti. Tam, kad savas tvenkinys būtų ne tik atgaiva karštą vasaros dieną, bet ir džiugintų – reikia pasirūpinti jo „apdaila“.

Skaitytojo patirtis: nuosava kūdra – žuvims auginti (34)

Lietuvoje yra geros sąlygos gėlavandenėms žuvims – karpiams, lynams, amūrams, plačiakakčiams ir kt., auginti bei gauti iš šio užsiėmimo papildomos naudos. Didesnį ar mažesnį tvenkinį gali įsirengti kiekvienas žemės sklypo savininkas.

Kokią kūdrą rinktis – duobelę ar jūrą? (3)

Žemės sklypų ir sodybų savininkai, norėdami savo valdoms suteikti išskirtinumo, vis dažniau kreipiasi į specialistus, kad jų valdose iškastų kūdras. Vieni taip siekia nusausinti drėgną sklypą, kitiems vandens telkinys reikalingas dėl grožio, treti nori jame auginti žuvis. Tendenciją, kad kūdros tampa vis populiaresnės, pastebi ir šias paslaugas teikiančių įmonių atstovai.

Vėžininkystė – nuo ko pradėti? (13)

Vėžiai, kaip puikus delikatesas, visais laikais buvo vertinamas gurmanų. Skandinavijoje vėžininkystės ūkių yra net keli šimtai, kaimyninėje Latvijoje – virš dvidešimt. O Lietuvoje tuo užsiimančių žmonių labai mažai. Kodėl?

Būtiniausi pavasario darbai tvenkinyje

Tai, jog metas pradėti pavasario darbus sode ar sodyboje, parodo ne konkreti data kalendoriuje, bet oro sąlygos. Viskas priklauso nuo to, kiek ilgai išsilaiko ledas ir įšalas. Taigi skirtingais metais darbų pradžia irgi skiriasi: darbymetis gali prasidėti tiek kovo, tiek balandžio pabaigoje.

Specialistės patarimai, kaip po žiemos paruošti šiltnamį (6)

Kuo anksčiau paruošite šiltnamį, tuo greičiau jame esanti žemė įšils ir galėsite sėti ridikėlius, žalumynus ir kitas ankstyvąsias daržoves. Kaip paruošti šiltnamį po žiemos, pataria sodininkystės specialistė, modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Ingė Auželienė.

Ruoškimės pavasariui: vandens telkinių projektavimo ypatumai

Panevėžietė, kraštovaizdžio specialistė Kristina Čerbauskienė jau aštuonerius metus padeda kurti aplinką sodybų ir net dvarų savininkams. Ji pastebėjo, jog kas antras lietuvis savo nuosavame sklype nori turėti ne tik gražiai suformuotą aplinką, bet ir mažesnį ar didesnį vandens telkinį.

Pats metas pertvarkyti sklypą: nuo ko pradėti (10)

Sakoma, kad namuose laikas remontui kas 7-erius metus. Ne išimtis ir kiemas, kuriame ne tik susidėvi sodo baldai ar tiesiog atsibosta vaizdas, o ir paprasčiausiai perauga augalai. Modernūs apželdinimo kursai „Geltonas karutis“ pataria, kaip susiplanuoti savo sklypo pertvarkymą.

Tvenkinių augalai žiemą: kaip rūpintis, kad džiugintų pavasarį

Kaip rūpintis dekoratyviniu tvenkiniu ir jo augalais, kad pavasarį jie vėl teiktų džiaugsmą? Viena svarbiausių priežasčių, dėl kurių dalis tvenkinių tampa netinkamais naudoti – jų nepriežiūra rudenį ir žiemą.