Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą

 (2)
Pusė gražaus alpinariumo sukūrimo sėkmės – akmenys. Modernūs apželdinimo kursai „Geltonas karutis“ pataria, kaip pasirinkti ir išdėlioti akmenis, norint sukurti dekoratyvinį alpinariumą.
Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Akmenų pasirinkimas

Alpinariumas yra natūralios vietovės imitacija, todėl ir vaizdas turi būti kuo natūralesnis. Jei galite sau leisti kurti kolekcinį alpinariumą su kalnų augalais – puiku. Toks ir turėtų būti tikras alpinariumas, ne veltui jo pavadinimas kilęs nuo Alpių kalnų vardo. Tačiau jei norite panaudoti vietinius akmenis ir jums patinkančius dekoratyvinius augalus, vaizdas vis tiek turi būti kuo artimesnis natūraliam.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Pasirinkite vienos rūšies akmenis – jeigu skaldytus, tai visus skaldytus, nuo didelių akmenų iki žvyro. Jeigu švelniai nugludintus, tai visus tokius. Akmenys turėtų būti vienos kilmės. Jeigu naudojate granitinius, tai nemaišykite su vietiniais rieduliais, ir pan. Spalvos gali būti panašios arba gali skirtis, tačiau akmenų kilmė turi būti ta pati. Akmenų dermė bus harmoninga, bendras vaizdas natūralesnis, neišsišokantis. Jei erozijos paveikti akmenys turi raštą, juos reikia derinti, kad raštas eitų ta pačia kryptimi.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Shutterstock nuotr.

Akmenų dydis

Vienos kilmės akmenys – visai nereiškia, kad vieno dydžio. Jei akmenis perkate, rinkitės mažiausiai keturių dydžių (frakcijos) akmenis, maišykite juos skirtingomis proporcijomis. Gamtoje retai kada rasime vienodo dydžio akmenukų, tad ir alpinariume keistai atrodo grandine sutupdyti vienodi akmenys. Jei jau taip anksčiau padarėte, pridėkite kitokio dydžio akmenų aplink, užleiskite kiliminius augalus, kad suskaidytumėte vientisos linijos vaizdą.

Formuodami kalnelį su akmenimis, visų pirma sudėkite didžiuosius akmenis. Įleiskite juos į gruntą negailėdami – net jeigu tik trečdalis akmens liks kyšoti iš po žemės, nepamirškite, kad svarbiausia ne vienas akmuo, o visa jų kompozicija. Guldykite akmenis, o ne palikite juos stačius – atrodys gerokai natūraliau. Stačias akmuo ant kalnelio viršūnės – pagalvokite, ar tikrai gamtoje galėjote matyti tokį vaizdą. Geriau didžiuosius akmenis išdėti šlaituose, ar bent jau tarsi natūraliai nukritusius. Sakoma, kad akmenys turi savo veidą – pabandykite atspėti, kuria puse akmuo gulėjo anksčiau, ir būtent taip jį paguldykite.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė seminare apie alpinariumų įrengimą visada pabrėžia, kad akmenis šlaituose reikia įleisti šiek tiek pakrypusius į kalno vidų. Tada lietaus vanduo tekės ne tiesiai žemyn, o bus nukreipiamas link augalų šaknų, kad jos gautų pakankamai drėgmės. Alpinariumas turi būti įrengiamas su geru drenažu, kad vanduo neužsistovėtų, todėl augalams toks akmenų įleidimo kampas nepridarys bėdų dėl užmirkimo, o kaip tik duos pakankamos drėgmės lietaus metu ir kurį laiką po jo. O akmenų dydžio nebijokite. Šiais metais tarptautinėse augalų parodose laurus skynė sodai, kuriuose panaudoti išties dideli akmenys.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Akmenų dėjimo būdai

Jei pritrūksta minčių, kaip gražiai sudėti akmenis – ieškokite pavyzdžių gamtoje, kalnų nuotraukose. Jei turite daugiau vietos, įrenkite akmenuotas terasas: akmenis sudėkite tam tikrais lygiais, laiptuotai. Kiekvienoje laiptų „aikštelėje“ sodinkite augalus.

Paprastesnis ir natūraliau atrodantis būdas – akmenis dėti nevienodo dydžio grupėmis (po tris, po penkis, ir pan.). Vengiant pasikartojimo ir sudedant nevienodame aukštyje, gali būti gaunamas harmoningas natūraliai atrodantis vaizdas. Tarp akmenų – keleto pasikartojančių veislių augalai, išdėstyti taip pat nevienodo dydžio grupėmis.

Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą
© Fotolia nuotr.

Uolos imitacija – status šlaitas. Net ir stačiame šlaite plyšiuose tarp akmenų galima įterpti augalų. Atrodo žavingai, ypač jei galite prieiti iš arti.

Ieškodami geriausių vietų akmenims, nepamirškite, kad alpinariumą reikės prižiūrėti. Akmenis dėstykite taip, kad galėtumėte laisvai prieiti prie augalų. Didesniam alpinariume galima įrengti akmeninį takelį, skelto akmens laiptus. Taisyklė naudoti tos pačios kilmės akmenis išlieka. Takelis gali eiti šiek tiek žemiau nei kiti akmenys – gal ir ne visai tarpeklis, bet nedidelis įgilinimas atrodo gerai, o praeiti tokiu ir iš arčiau pamatyti augalus bus smagu.

Kita pusė alpinariumo grožio – augalai. Gerai apgalvokite, kokius augalus pasirinkti alpinariumui, kad gerai atrodytų ir derėtų prie visos aplinkos jūsų kieme.

TAIP PAT SKAITYKITE: Tinkamiausi augalai alpinariumui ir Kaip įsirengti alpinariumą

geltonaskarutis
Naujienų prenumerata
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Kraštovaizdžio dizainas

Dažniausiai daromos kūdros planavimo, kasimo ir įrengimo klaidos

Neretam kūdros planavimas ir iškasimas neatrodo labai jau sudėtingas darbas. Atvažiuos ekskavatorininkas ir iškas, reikia tik paskambinti. Tik retai susimąstoma, kiek laiko tai užtruks, kokiu būdu bus stabilizuoti šlaitai, kas juos stabilizuos, galų gale, kiek visa tai kainuos ir kiek savo ir kitų darbo teks įdėti, kol rezultatas iš tiesų džiugins. Šįkart apie dažniausiai daromas klaidas.

Gudrybės, dėl kurių tvenkinys visuomet džiugins (2)

Ekskavatorius išburzgė iš kiemo, bet tai dar nereiškia, kad darbai baigti. Tam, kad savas tvenkinys būtų ne tik atgaiva karštą vasaros dieną, bet ir džiugintų – reikia pasirūpinti jo „apdaila“.

Skaitytojo patirtis: nuosava kūdra – žuvims auginti (34)

Lietuvoje yra geros sąlygos gėlavandenėms žuvims – karpiams, lynams, amūrams, plačiakakčiams ir kt., auginti bei gauti iš šio užsiėmimo papildomos naudos. Didesnį ar mažesnį tvenkinį gali įsirengti kiekvienas žemės sklypo savininkas.

Kokią kūdrą rinktis – duobelę ar jūrą? (3)

Žemės sklypų ir sodybų savininkai, norėdami savo valdoms suteikti išskirtinumo, vis dažniau kreipiasi į specialistus, kad jų valdose iškastų kūdras. Vieni taip siekia nusausinti drėgną sklypą, kitiems vandens telkinys reikalingas dėl grožio, treti nori jame auginti žuvis. Tendenciją, kad kūdros tampa vis populiaresnės, pastebi ir šias paslaugas teikiančių įmonių atstovai.

Vėžininkystė – nuo ko pradėti? (13)

Vėžiai, kaip puikus delikatesas, visais laikais buvo vertinamas gurmanų. Skandinavijoje vėžininkystės ūkių yra net keli šimtai, kaimyninėje Latvijoje – virš dvidešimt. O Lietuvoje tuo užsiimančių žmonių labai mažai. Kodėl?

Būtiniausi pavasario darbai tvenkinyje

Tai, jog metas pradėti pavasario darbus sode ar sodyboje, parodo ne konkreti data kalendoriuje, bet oro sąlygos. Viskas priklauso nuo to, kiek ilgai išsilaiko ledas ir įšalas. Taigi skirtingais metais darbų pradžia irgi skiriasi: darbymetis gali prasidėti tiek kovo, tiek balandžio pabaigoje.

Specialistės patarimai, kaip po žiemos paruošti šiltnamį (6)

Kuo anksčiau paruošite šiltnamį, tuo greičiau jame esanti žemė įšils ir galėsite sėti ridikėlius, žalumynus ir kitas ankstyvąsias daržoves. Kaip paruošti šiltnamį po žiemos, pataria sodininkystės specialistė, modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Ingė Auželienė.

Ruoškimės pavasariui: vandens telkinių projektavimo ypatumai

Panevėžietė, kraštovaizdžio specialistė Kristina Čerbauskienė jau aštuonerius metus padeda kurti aplinką sodybų ir net dvarų savininkams. Ji pastebėjo, jog kas antras lietuvis savo nuosavame sklype nori turėti ne tik gražiai suformuotą aplinką, bet ir mažesnį ar didesnį vandens telkinį.

Pats metas pertvarkyti sklypą: nuo ko pradėti (10)

Sakoma, kad namuose laikas remontui kas 7-erius metus. Ne išimtis ir kiemas, kuriame ne tik susidėvi sodo baldai ar tiesiog atsibosta vaizdas, o ir paprasčiausiai perauga augalai. Modernūs apželdinimo kursai „Geltonas karutis“ pataria, kaip susiplanuoti savo sklypo pertvarkymą.

Tvenkinių augalai žiemą: kaip rūpintis, kad džiugintų pavasarį

Kaip rūpintis dekoratyviniu tvenkiniu ir jo augalais, kad pavasarį jie vėl teiktų džiaugsmą? Viena svarbiausių priežasčių, dėl kurių dalis tvenkinių tampa netinkamais naudoti – jų nepriežiūra rudenį ir žiemą.

Kaip keisti sklypo reljefą nepadarant žalos kaimynams? (5)

Noras gyventi sutvarkytoje aplinkoje yra visiškai suprantamas. Statant ar tvarkant namus kartais prisireikia performuoti ir sklypo reljefą. Visgi tokio tipo darbai gali kaip reikiant sujaukti kaimynystėje gyvenančių žmonių kasdienybę. Kaip atlikti visus reikiamus darbus, bet sykiu ir nesusigadinti santykių su kaimynais?

Akmenys alpinariumams, tvoroms ir kraštovaizdžiui - kur juos rinkti, o kur geriau neliesti? (5)

Prieš pora dešimtmečių toks klausimas praktiškai net nebūtų iškilęs – greičiau klaustumėme, kuriose vietose jų sukaupta daugiausiai. Vis dėlto, nuolatos kylantis gyvenimo lygis leido skirti daugiau dėmesio savo namų aplinkos puošybai, o akmuo tam puikiai tinka. Iš laukų ir pamiškių dingstant akmenims, kai kurie žmonės imasi net ir desperatiškų sprendimų.

Kelmo rovimas: kodėl, kaip ir ką daryti po to? (4)

Nukirtus medį, visuomet lieka kelmas, kuris nei saulės užstoja, nei skleidžia nemalonų kvapą ar garsus, o tiesiog ramiai sau stovi kur nors sklype. Jūs galbūt ir juo atsikratytumėte, tačiau žinote, kaip sunku gali būti tai padaryti. Vis dėlto, jei atėjo ta diena, kai norite kelmo vietoje ką nors įsirengti ar pasistatyti, pravartu žinoti kaip tai galima atlikti.

4 dažnos kūdros problemos ir jų priežastys (7)

Tvenkinys ar kūdra jūsų svajonėse greičiausiai atrodė taip - švarus, skaidrus, pilnas gyvybės vandens telkinys. Tačiau pasiekti tokį rezultatą reikia laiko ir žinių. Jei jį turite ne pirmus metus, greičiausiai jau išmokote keletą pamokų ir neblogai tvarkotės, tačiau net ir tada gali iškilti keletas dažnų bėdų.

Jūsų veja: amerikietiškas aksomas ar lietuviška gausa? (1)

Kam mums reikalinga veja ir kiek savo laiko jai galime skirti? Pirmiausia turime atsakyti į šiuos klausimus, jei kilo noras įsiveisti veją. O tada pamatysime, kad variantų, kaip sutvarkyti savo kiemą, yra ir daugiau.