Kaip formuoti aplinką, kai norisi privatumo

 (1)
Kartais norisi pasimėgauti vienatve savo sode, todėl galinį kiemą tenka formuoti taip, kad jis užstotų nuo kaimynų ir nuo gatvės. Panaudoję tam natūralias ir dirbtines struktūras, galėsite aptverti savo erdvę ir mėgautis nuošalumu.
© Shutterstock nuotr.

Jei norite greitai atsitverti ir mėgautis nuošalumu, tam puikiai tiks tvora. Galite rinktis aukštą tvorą, kuri suteiks visišką nuošalumą, arba žemesnę tvorą, pro kurią galima šiek tiek matyti, tačiau ji suteikia ir nuošalumo. Tvorą galite rinktis medinę, akmeninę ar mūrinę ar plastikinę. Prie jos galite pasodinti visžalius ar lapuočius medžius, krūmus ir daugiamečius augalus.

Apie tvoras rašėme čia: Taisyklės, kurias būtina žinoti susiruošus tverti tvorą

Tačiau jei nesate tvorų entuziastai ir jums labiau prie širdies augalija, galite pasirinkti gyvatvorę. Atsitvėrimui nuo kaimynų tiks aukštesnės gyvatvorės. Žemesni krūmai ir kiti augalai paprastai naudojami sukurti pertvaras pačiame sklype. Tiesa, nepamirškite sveikos nuovokos antraip savo privatumą teks ginti ne nuo praeivių ar smalsių kaimynų, tačiau nuo atsakingų institucijų.

Daugiau skaitykite: Kokiu atstumu nuo kaimyno sklypo turi būti sodinami medžiai ir gyvatvorės

Konstrukcinės ar augalų užtvaros kartais reikalingos atsitverti ne nuo kaimynų ar smalsių praeivių, o nuo triukšmo iš gatvės. Galbūt gyvenate prie judraus kelio ar tiesiog tas kelias ruošiamas tapti judresniu - tvora ar gyvatvorė bėdos neišspręs, tačiau aukštesni medžiai šiek tiek sumažins nuo gatvės sklindantį triukšmą.

Kaip formuoti aplinką, kai norisi privatumo
© Fotolia nuotr.

Aukštoms augalų užtvaroms gerai tinka visžaliai augalai. Jie užstos jūsų sklypą ir žiemą, skirtingai nei lapuočiai, kurie rudenį numes lapus. Iš lietuviškuose kiemuose auginamų augalų tam geriausiai tinka eglės, (paprastoji - Picea abies) kalninė pušis (Pinus mugo) ir įvairios tujos (pvz, vakarinė tuja (Thuja occidentalis) ir įvairios jos veislės. Kartais pasitaiko gyvatvorių ir užtvarų formuojamų iš europinio maumdedžio (Larix decidua), tačiau prisiminkime, kad žiemą jis meta spyglius. Visus šiuos augalus reikėtų anksti pradėti formuoti, kadangi auga jie greitai.

Kaip formuoti aplinką, kai norisi privatumo
© Fotolia nuotr.

Jeigu norisi spalvų ir esate pasirengę žiemai šiek tiek atverti erdvės, gana dideli gali užaugti ir putinas, alyvos, gudobelės, įvairūs vaismedžiai. Jei įrengsite atramas, puikia siena gali vijokliniai augalai, tokie kaip raganės (Clematis), gebenės (Hedera), kiniės visterijos (Wisteria sinensis), hortenzijos (Hydrangea) kuri nors iš Lietuvoje augančių vynuogių rūšių ir kiti ant atramų augantys augalai. Minėtų augalų ir medžių privalumas lyginant su visžaliais yra tas, kad jie ne tik pridės spalvingumo jūsų užtvarai, tačiau gali būti ir naudingi. Perimetrą apsodinus vaismedžių juosta, vasarą ir rudenį galėsite skinti derlių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.

Tvenkinių apsauga nuo paukščių (4)

Įrengus tvenkinį ir užsiveisus žuvų, dažnas vandens telkinio savininkas susiduria su problema – dideli paukščiai, tokie kaip garniai, gerokai sumažina žuvų populiaciją. Šie paukščiai labai ėdrūs, todėl mažame vandens telkinyje gali beveik nelikti žuvies, o jeigu visos ir neišgaudys, žuvims tokios naktinės žvejybos kelia stresą. Stresas, kaip žinia, silpnina imunitetą, todėl niekas negarantuoja, kad jūsų tvenkinyje žuvys nepradės masiškai sirgti ar gaišti. Kaip šiuos nepageidaujamus svečius išprašyti iš savo vandens telkinio?

Landšafto kūrimo pagalbininkai ir priešai (1)

Sudėtinga įsivaizduoti namo ir aplink jį esančios teritorijos grožį be dailaus landšafto. Daugybė namų savininkų susiduria su rimtu iššūkiu, nes nežino, kaipgi sėkmingai suplanuoti ir įgyvendinti landšafto projektus. Kas gi yra tas landšafto dizainas? Į kokius patarimus būtina atsižvelgti jį formuojant ir kokiu klaidų patartina vengti? Jei trokštate rasti atsakymus į šiuos klausimus, nepamirškite šių didžiausių landšafto pagalbininkų ir priešų. Priimdami sprendimus dėl augalų įdėmiai perskaitykite šį sąrašą.