Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus?

 (2)
Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.
© Shutterstock

Kokią paskirtį tvenkinyje atlieka augalai?

Augalai tvenkinyje atlieka ne vieną funkciją. Be akimi lengvai pastebimos estetinės funkcijos, jie taip pat yra neatsiejama ekosistemos dalis (augalai aprūpina telkinį deguonimi, suriša vandenyje ištirpusias medžiagas, taip lėtindami kūdros dumblėjimą ir t.t.). „Tvenkinys taip pat yra ekosistema. Kaip ir kiekvienoje ekosistemoje yra svarbios gyvosios ir negyvosios gamtos dalys. Negyvoji gamta ar akcentai gali būti salos (salelės), akmenys, lieptai ir pan. Dažniausiai jie sukuria bendrą vaizdą. O gyvosios gamtos dalys gyvūnai, augalai, mikroorganizmai – formuoja pačią ekosistemą. Todėl, kuriant dirbtinius tvenkinius labai svarbu įsivertinti esančią aplinką ir norus. Augalai tvenkinyje gali atlikti ir filtrų, ir tvenkinio naikinimo funkciją. Be to, jei tvenkinyje auginamos žuvys, augalai vandenį papildo deguonimi, o kai kurioms žuvims yra maisto šaltinis (pvz. amūrams). Be to, augalai reguliuoja dumblių kiekį, valo vandenį ne tik nuo biologinės, bet ir nuo cheminės taršos, reguliuoja vandens temperatūrą (vasarą vėsindami, o žiemą šildydami)“, – pasakoja dr. Asta Klimienė.

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus?
© Shutterstock

Kokie yra tvenkinio apželdinimui būtini augalų tipai?

Geriausia augalų rūšimis ir savybėmis pasidomėti dar prieš vandens telkinio kasimą, nes žinodami jums patinkančių augalų sodinimo ir augimo gylius, galėsite geriau parinkti kūdros ar tvenkinio dugno reljefą. Kalbant apie tvenkinio augalų tipus – yra augalai, kurie plūduriuoja ant vandens ir visada yra apsemti (hidatofitai), ir augantys pakrantėje, ilgesnį laiką pakenčiantys vandens lygio svyravimą augalai (hidrofitai), jie gali būti sausi arba apsemti. „Ant vandens augantys augalai plūduriuoja, sukurdami žalias oazes. Tokie yra lūgninių (Nymphaeaceae) - vandens lelijos, lūgnės ir plūdžių (Potamogetonaceae) šeimų augalai, graži paprastoji nertis (Ceratophyllum demersum) ar kanadinė elodėja ( Elodea canadensis) ir pan. Pakrantėms (hidrofitai) tinka širdžialapė ir smailialapė skiaustmenės (Pontederia cordata ir P. lanceolata). Įvairiausi baliniai ajerai (Acorus calamus), geltonžiedžiai vilkdalgiai (Iris pseudocorus), nendrės (Phragmites australis), labai gražiai atrodo vikšriai (Juncus inflexus ir Juncus ensifolius), paprastoji raudoklė (Lythrum salicaria), strėlialapė papliauška (Sagittaria sagittifolia) ar puriena (Caltha palustris), dalis viksvų ir meldų, o alijošinis aštrys (Stratiotes aloides) labai gerai valo vandenį. Tačiau pastaruoju metu plinta augalai, kurie labai gerai dauginasi, prisitaiko ir sukelia grėsmę ne tik užželti tvenkinukui, bet ir paplisti į natūralią gamtą, kaip invaziniai. Juos patariama auginti vazonuose, pavyzdžiui tokia yra paprastoji uodeguonė (Hippuris vulgaris)“, – sako ekspertė.

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus?
© Shutterstock

Kaip komponuoti augalus tvenkinyje?

Vanduo yra prikaustanti dėmesį sklypo detalė, todėl tvenkinys neišvengiamai tampa pagrindiniu erdvės akcentu. Kuriant vandens telkinio dizainą, svarbu atsižvelgti ne tik į estetines augalų savybes, bet ir į tai, kaip jie gebės derėti su aplinkui esančia biologine įvairove. „Pirmiausia norėčiau patarti, kad žinotume, ko norime, turėti nors nedidelę viziją, kad nereiktų išsikasus tvenkinio sodinti viską, ką pamatome ar gauname nusipirkti. Kitas svarbus patarimas, rinktis labai atsakingai augalus, kad nepadarytumėme žalos gamtai, paskleisdami naujus agresyvius augalus, saugokime savo biologinę įvairovę. Puikų vaizdą ir gražų tvenkinį galime turėti komponuodami vietinius pakrančių ir vandens augalus: vikšrius, ajerus, raudokles, vilkdalgius, papliauškas ir pan.“, – pataria dr. Asta Klimienė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.

Tvenkinių apsauga nuo paukščių (4)

Įrengus tvenkinį ir užsiveisus žuvų, dažnas vandens telkinio savininkas susiduria su problema – dideli paukščiai, tokie kaip garniai, gerokai sumažina žuvų populiaciją. Šie paukščiai labai ėdrūs, todėl mažame vandens telkinyje gali beveik nelikti žuvies, o jeigu visos ir neišgaudys, žuvims tokios naktinės žvejybos kelia stresą. Stresas, kaip žinia, silpnina imunitetą, todėl niekas negarantuoja, kad jūsų tvenkinyje žuvys nepradės masiškai sirgti ar gaišti. Kaip šiuos nepageidaujamus svečius išprašyti iš savo vandens telkinio?

Landšafto kūrimo pagalbininkai ir priešai (1)

Sudėtinga įsivaizduoti namo ir aplink jį esančios teritorijos grožį be dailaus landšafto. Daugybė namų savininkų susiduria su rimtu iššūkiu, nes nežino, kaipgi sėkmingai suplanuoti ir įgyvendinti landšafto projektus. Kas gi yra tas landšafto dizainas? Į kokius patarimus būtina atsižvelgti jį formuojant ir kokiu klaidų patartina vengti? Jei trokštate rasti atsakymus į šiuos klausimus, nepamirškite šių didžiausių landšafto pagalbininkų ir priešų. Priimdami sprendimus dėl augalų įdėmiai perskaitykite šį sąrašą.