Atsakymai į aktualų klausimą, kaip pasirinkti šiltnamį

Tokie šiltnamiai, kokius matome dabar, yra pakankamai nesenas išradimas ir geriausiu atveju rentė tik mūsų proseneliai ar seneliai. Dauguma jų per daug nesuko galvos ir klausimo "ką rinktis?" sau neuždavinėjo, o tiesiog statė remdamiesi prieinamomis žiniomis ir naudodamiesi prieinamomis medžiagomis. Šiandien pasirinkimas kur kas didesnis, tačiau laimei ir patarimą rasti galima kur kas lengviau. Šiuo klausimu jums pataria modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorė Ingė Auželienė.
Atsakymai į aktualų klausimą, kaip pasirinkti šiltnamį
© Fotolia nuotr.

Vietos pasirinkimas

Pasirenkant vietą šiltnamiui, reikia žiūrėti, kad augalams užtektų saulės. Idealu statyti šiltnamį šiaurės pietų kryptimi, kad įėjimas būtų iš pietų, o šiaurėje galinė šiltnamio dalis. Svarbiausia augalams gauti rytinės ir pietinės saulės, nes pavasarį, kai lauko temperatūra ankstyvą rytą yra žemiausia, pirmi saulės spinduliai daro stebuklus. Jei augalai saulės gauna tik nuo pietų, pirmoje dienos dalyje temperatūra šiltnamyje gali pavojingai nukristi.

Karštą vasaros dieną – atvirkščiai: šiltnamis gali kaip tik per daug prikaisti. Todėl šiek tiek lengvo pavėsio nepakenktų. Tam tiktų pietinėje pusėje pasodintas medelis ažūriška laja, pavyzdžiui, vyšnia ar slyva, kuris pavasarį dar neturės lapų, o vidurvasarį teiks lengvą pavėsį karščiausiomis valandomis.

Atsakymai į aktualų klausimą, kaip pasirinkti šiltnamį
© Shutterstock nuotr.

Jei turite tinkamas sąlygas, specialistė rekomenduotų statyti ne atskirą šiltnamį, o jį blokuoti prie namo. Ilgoji šiltnamio linija eitų palei namo sieną, o šilumos augalai gautų ne tik nuo saulės šviesos, bet ir nuo pastato, kuris naktį spinduliuoja šilumą.

Šiltnamį galima statyti ir atokesnėje sklypo vietoje, bet žymiai patogiau, kai gali greitai nubėgti pasiskinti žalumynų ar pomidorų, tad toli nuo virtuvės neplanuokite. Be to, dabar galima įsigyti gražiai atrodančių šiltnamių, pretenduojančių į oranžerijas ar žiemos sodus, organiškai įsiliejančių į aplinką.

Jei planuojate įrengti laistymo sistemą, kuri paduoda vandenį iš talpos, už šiltnamio palikite laisvos erdvės talpai pastatyti.

Šiltnamio dydis

Kuo didesnis šiltnamis, tuo geriau augalams: daugiau erdvės, laisviau cirkuliuoja oras, geriau išlaiko šilumą (ne taip greitai atšąla naktį), todėl viduje mažesni temperatūros svyravimai. Planuodami šiltnamį, apskaičiuokite jo dydį pagal tai, kiek auginsite daržovių, ar jas konservuosite žiemai. Pavyzdžiui, vidutiniškai skaičiuojami 4 pomidorų daigai vienam kvadratiniam metrui.

Atsakymai į aktualų klausimą, kaip pasirinkti šiltnamį
© Shutterstock nuotr.

Ar agurkus ir pomidorus auginti atskirai? Tikrai geriau atskirai. Pomidorams reikia sauso oro ir daug drėgmės žemėje, o agurkams – drėgno oro. Jei šiltnamis tik vienas, galbūt agurkus verta auginti lauke, po laikina priedanga, kur jie Lietuvos sąlygomis puikiausiai užaugs. Pomidorus lauke auginti sudėtingiau, be to, juos tinka auginti su paprikomis, reikalaujančiomis panašių sąlygų. Norint sutalpinti viską viename šiltnamyje, galima bandyti sodinti pomidorus bent jau arčiau įėjimo, kur daugiau gryno oro, o agurkus - šiltnamio gale, kur drėgmė geriau užsilaiko. Apsvarstykite ir pertvarą – paprastai tuomet šiltnamis turi du įėjimus iš skirtingų pusių.

Šiltnamyje galima auginti ir kitus, ne visai įprastus, augalus. Šiltnamis vynuogėms būna gerokai aukštesnis. O moliūgai ir arbūzai auginami panašiomis sąlygomis kaip agurkai, tik jie kabinami aukštai, o didesniems užsimezgusiems vaisiams reikalingas prilaikymas.

Medžiagos šiltnamiui

Dažniausiai šiltnamiai dengiami plėvele, plastiko danga arba stiklais. Šiltnamiai su plastikine (polikarbonato) danga labai patogūs, palyginti su stikliniais, jie geriau įšyla, yra lengvesnės konstrukcijos, nereikia rimtų pamatų. Tačiau pasirinkite patikimą tiekėją, kad konstrukcija būtų pakankamai tvirta – kad vėjas jūsų šiltnamio nenuneštų pas kaimynus. Polikarbonato danga būna skirtingo storio – kuo storesnis, tuo geriau išlaiko šilumą.

Svarbus dalykas – vėdinimas. Jei šiltnamis 3 m ilgio, užtektų ir dviejų šoninių atidaromų langelių, tačiau kuo jų daugiau, tuo geriau. Šiltnamio gale langelis taip pat reikalingas. Jei taupote savo laiką, verta investuoti į automatiškai atsidarančius ir užsidarančius langelius – tai paprastas sprendimas, kuris nereikalauja elektros, bet jau vienu žingsniu gali sumažinti jūsų laiką, skiriamą šiltnamiui.

Atsakymai į aktualų klausimą, kaip pasirinkti šiltnamį
© Shutterstock nuotr.

I. Auželienė pataria: viršutinę šiltnamio durų dalį padarykite atidaromą. Jei paliksite atviras ne duris, o tik jų viršutinę dalį, į vidų pateks mažiau vėsaus oro, einančio pažeme, oro temperatūra šiltnamyje išliks stabilesnė.

Jei šiltnamį dengiate polietilenine plėvele, nesirinkite jos pačios pigiausios ir ploniausios. Plėvelė turi būti atspari ultravioletiniams spinduliams. 

Gerai, jei šiltnamio stogą galite nuimti žiemai, kad ant žemės patektų sniego. Krituliai būtini, kad vyktų natūralūs gamtiniai procesai, žemė atsigautų. Žinoma, tuomet rudenį turėsite darbo su šiltnamio stogo nuėmimu, o pavasarį – su uždengimu. Jei šiltnamio stogas paliekamas, žiemą reikia į vidų įnešti sniego, nes svarbu, kad žemė neperdžiūtų.

Atsakymai į aktualų klausimą, kaip pasirinkti šiltnamį
© Shutterstock nuotr.

Jei šiltnamis uždaras ir be papildomos drėgmės žiemą, jei žemė viduje nualinta, pavasarį reikėtų ją pagerinti – atnešti komposto. Jei auginate ankstyvas kultūras, pasiruoškite komposto dar rudenį, sukraukite į krūveles šiltnamyje – kitaip pavasarį gali tekti kapoti sušalusį kompostą iš krūvos lauke. Kartais žemę pailsinkite ir kokius metus auginkite tik salotas ar kitas prieskonines vienmetes daržoves.

Nepalikite takelio piktžolėms ir purvui. Takelis iš betoninių plytelių arba akmenų ne tik patogus neišsipurvinti, bet ir praktiškas dėl šilumos išlaikymo šiltnamio viduje: dieną betonas įkaista, o naktį šilumą atiduoda į išorę. Jei turite lentų, panaudokite jas – bus lengviau palaikyti švarą ir tvarkingą vaizdą.

Kapiliarinė laistymo sistema, įrengta su automatika arba paprastai panaudojant vandenį iš aukščiau pakeltos talpos, sutaupo jūsų laiką. Verta tokią įsirengti, jei norite sutaupyti sau laiko arba kartas nuo karto ramiai išvažiuoti paatostogauti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.