Akmenys alpinariumams, tvoroms ir kraštovaizdžiui - kur juos rinkti, o kur geriau neliesti?

 (5)
Prieš pora dešimtmečių toks klausimas praktiškai net nebūtų iškilęs – greičiau klaustumėme, kuriose vietose jų sukaupta daugiausiai. Vis dėlto, nuolatos kylantis gyvenimo lygis leido skirti daugiau dėmesio savo namų aplinkos puošybai, o akmuo tam puikiai tinka. Iš laukų ir pamiškių dingstant akmenims, kai kurie žmonės imasi net ir desperatiškų sprendimų.
© Shutterstock nuotr.

Nors mėgstama kalbėti, jog viskas jau išrinkta, tai ne visai tiesa. Tiesa, kad susidomėjimas akmenimis taip išaugo, kad pasilikęs krūvą akmenų savo kolektyviniame sode lauko židinio mūrijimui, atvykęs gali ne tik rasti aprinktą krūvą, tačiau blogesniu atveju jos visai neberasti. Tai nereiškia, kad visi akmenys apylinkėje surinkti, tiesiog kažkas sumanė pasinaudoti jūsų darbu ir nesivarginti ieškoti patys. Tai laikoma vagyste.

Kaimyno sklypas ir yra viena svarbiausių vietų, kur akmenų nepatartina ieškoti. Akmenys, kaip ir praktiškai visi objektai esantys privačiame sklype, yra savininko nuosavybė. Tiesa, vis dar ne visi žiūri į akmenis kaip į brangenybę, tad reikėtų tiesiog pakalbėti su savininku - galbūt jis mielai leis jums juos turėti ar atiduos už simbolinę kainą.

Gamtoje akmenis galima rinkti pakankamai laisvai, tačiau reikia prisiminti keletą dalykų. Visų pirma, aršus natūralių akmenynų ardymas gali užtraukti gamtosaugininkų nemalonę. Ypač reikėtų būti nuosaikiems saugomose teritorijose - gamtiniuose ir kompleksiniuose draustiniuose, saugomuose riedulynuose ar akmenynuose, atodangose ar yra paskelbti paveldo objektu. Viešose vietose akmenis galima rinkti įsitikinus, kad jie nėra dalis puošybos ar techninių sprendimų, netgi ar nėra kultūros paveldo dalimi.

Didesnius kaip 0,5 m3 akmenis draudžiama sprogdinti, pjaustyti ar kitaip naikinti, nebent turite Aplinkos ministerijos leidimą.

Akmenų rinkimas pareikalaus kantrybės, darbštumo ir žinių. Gera taktika norintiems rinkti akmenis, gali būti tiesiog atkreipti dėmesį į galimas radimvietes kur nors keliaujant ir kas kart parsivežant vieną kitą akmenį. Jei žinote konkrečių vietų, kuriose galima rasti akmenų, galima į akmenų “medžioklę” išsiruošti su didesniu automobiliu. Esant progai galite paklausinėti apie tai savo draugų gyvenančių kaime ar priemiesčiuose. Tai du geriausi variantai - važiuoti į žvalgybą po apylinkes aklai, reiškia sunaudoti daugiau degalų, tad galiausiai nemokamų akmenų rinkimas gali pabrangti tiek, kad gailėsitės jų tiesiog nenusipirkę.

Tačiau jei taupote savo laiką, galima tiesiog iškart imtis pardavėjų pasiūlymų. Jų galima rasti tiek skelbimuose, tiek pirkti iš oficialių įmonių. Suderinę su jais galėsite pasirinkti norimus akmenis iš daugybės variantų. Tiesa, nors toks variantas yra taupantis laiką, jis nebūtinai taupys pinigus.

Kur naudoti.

Alpinariumai. Vienas didžiausių natūralių akmenų privalumų yra jų panaudojimas alpinariumuose, kadangi jie yra tokie pat svarbūs kaip ir augalai. Rieduliai yra kone geriausias pasirinkimas, kadangi alpinariumu ir siekiama imituoti natūralias gamtoje esančias augalų augimo vietas. Alpinariumui rieduliai naudojami natūraliai apvalūs, gūbriuoti, jokiu būdu ne skaldyti ar pjaustyti, juos geriausia naudoti vienos rūšies ir panašios spalvos. Presuoti (dirbtiniai) akmenys ar statybinės atliekos čia netiks.

Kiek akmenų reikės, priklauso nuo ploto, kuriame norite įrengti alpinariumą. Teigiama, kad tokiam alpinariumui, kurio dydis yra 5 kvadratiniai metrai, gali prireikti nuo 1 iki 2 tonų akmenų. Geriau, esant progai jų prisirinkti daugiau - akmenų gali pritrūkti jūsų kompozicijai, o jei ne, atliekamus akmenis galėsite panaudoti kiemo puošybai.

Jei tinkamų riedulių nerandate ar nesate tokie griežti tikro alpinariumo reikalavimams, galite naudoti granitą, bazaltą ar dolomitą.

Akmenys alpinariumams, tvoroms ir kraštovaizdžiui - kur juos rinkti, o kur geriau neliesti?
© Shutterstock nuotr.

Tvoros. Iš mažesnių riedulių galite mūryti tvorą, tiesa, ne aklinai, kadangi tvoroms taikomi tam tikri reikalavimai.

Daugiau skaitykite čia - Taisyklės, kurias būtina žinoti susiruošus tverti tvorą

Tokia tvora atrodo solidžiai, tačiau jos įrengimas kainuos brangiau. Viena išeičių galėtų būti gabionų naudojimas. Tai specialios tinklinės konstrukcijos, kurios yra tiesiog užpildomos akmenimis. Taip turite gerai atrodančią tvorą iš akmenų, tačiau sutaupote mūrijimo darbams, galite naudoti smulkesnius ir įvairesnius akmenis.

Kiti panaudojimo būdai. Natūralius akmenis galite naudoti ir kitose kiemo vietose - sumūryti iš jų šulinį, grindinį, jais grįsti takelius panaudoti namo apdailoje. Galiausiai galite tiesiog pastatyti aplink gėlynus arba, jei pasisekė gauti labai didelių akmenų, - matomoje kiemo vietoje. Taip akmuo ne tik papuoš kraštovaizdį, tačiau ir taps vieta atsipūsti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.