4 pagrindiniai kriterijai renkantis tvorą

 (2)
Tvora – net tik patikima apsauga, bet ir sklypo apipavidalinimas. Kiekvienas norime jaustis saugūs, tačiau juk neapsitveriame betonine 6 metrų aukščio siena. Dekoratyvinės tvoros statomos ir projektuojamos su tikslu, kad ji įsilietų į vieningą jūsų namo, sodo, kiemo stilių.
tvora
© Shutterstock nuotr.

Estetiškas saugumas

Laikai, kai iš medienos statomos tvoros buvo ir ne itin patvarios ir ne itin funkcionalios, jau praėjo. Tvoras imta statyti tada, kai be gynybos ginklų ir masyvių, sunkiai įveikiamų durų žmonėms atėjo į galvą mintis apsupti save nuo pavojų aukšta, patikima siena.  Dabar tvora tapo ne tik saugos elementas, bet ir dekoracija, ne tik konfidencialumas, bet ir estetika. Visi namų savininkai nori, kad jų tvora derėtų prie landšafto ir puoštų eksterjerą. Todėl labai dažnai tvoros estetika nulemia pasirinkimą ir funkcionalumą tarsi nustumia į antrą planą. Tačiau šiais laikais puikia galima suderinti ir viena, ir kita. Tvora užima labai svarbią dalį bendrame namų valdos architektūriniame ansamblyje, yra eksterjero dizaino dalimi. 

Taigi jums atsirado būtinybė pasistatyti tvorą. Iškyla aktualiausias klausimas – iš kokios medžiagos? Gera tvora turi atitikti keturis kriterijus: ji turi būti patikima, ilgaamžė, praktiška, estetiška.

Metalinė tvora

Šios tvoros turi daug pliusų: nе itin brangios, patvarios, vizualiai lengvų konstrukcijų, paprastų linijų, turi galimybę būti dekoruojamos kalvystės elementais, dažomos bet kokia spalva, estetiškai derančios prie kitų medžiagų – medžio, mūro.

Tvoros iš lieto ar kalto metalo, suvirintų ir kitokių plieninių konstrukcijų kaip jokios kitos pabrėžia, išryškina vietovės reljefo kontūrus. Be to, jos atlieka dvigubą funkciją – iš vienos pusės patikimai apsaugo namų valdą nuo įvairių „nesankcionuotų įsiveržimų“, iš kitos pusės, suteikia būstui respektabilų vaizdą.

Paplitusios suvirintos tvoros gamyklos sąlygomis, kurios nesunkiai sumontuojamos sklype ant metalinių stulpų. Joms reikia nedaug priežiūros – tik periodiškai perdažyti. Jos ilgaamžės, jų vaizdas malonus ir tvarkingas, suteikia maksimaliai šviesos kiemui ir matomumo galimybę.

Pati brangiausia metalinė tvora – kalto metalo. Tačiau ji turi labai ryškią persvarą – atrodo prabangiai, elegantiškai ir atlieka visas apsaugos funkcijas. Tvora iš lakštinio metalo visiškai paslepia kiemą nuo svetimų akių.

4 pagrindiniai kriterijai renkantis tvorą
© Shutterstock nuotr.

Metalinio tinklo tvora neapsaugos nuo pašalinių žvilgsnių, tačiau ji bus puiki laikina atrama šalia jos pasodintiems augalams ar gyvatvorei, kol jie užaugs. Jei ketinate tinklinę tvorą pasistatyti laikinai, atraminius stulpus geriausia iškart įkasti kapitalinius, jų nereikės keisti, kai atsiras galimybė statyti nuolatinę tvorą.

Medinė tvora

Ekonomiška, paprasta ir gana patvari. Statant medinę tvorą dažnai neapsieinama be kitos medžiagos laikomųjų konstrukcijų – stulpų, kurie paprastai būna metaliniai ar betoniniai.

Prie stulpų tvirtinamos sijos arba rėmai, prie kurių kalamos lentos, medžio plokštės, vytelės.
Medinė tvora reikalauja minimalių finansinių išlaidų ir fizinio darbo, taip pat priežiūros Jos reikės mažiau, jei mediena bus gerai impregnuota, nulakuota, nudažyta kokybiškais dažais ar tvora gaminama iš termiškai apdorotų lentų.

Plastikinės (PVC) tvoros.

Pagrindinis jų privalumas – atsparumas atmosferos sąlygoms (ultravioletiniams spinduliams, drėgmei) ir ilgaamžiškumas. Norint užtikrinti tvirtumą, jų apatiniai skersiniai gaminami iš aliuminio profilio. Plastikinės tvoros pasižymi kiek mažesne ornamentikos įvairove bei spalviniu aspektu. Tiesa, kai kas kaltina tokias tvoras nenatūralumu, dėl to, kad plastiką neretai galima atskirti vizualiai. Šios tvoros itin ilgaamžės,kai kurie gamintojai ryžtasi suteikti dešimtmečius galiojančią garantiją.

Plytų tvora

Ji ilgaamžė, bet ir brangesnė, statoma ilgam ir atsakingai. Patvarumo sąlyga – profesionalus mūrijimas ir kokybiškos plytos bei skiedinys. Plytinei tvorai nereikia papildomos priežiūros – jos nereikia nei dažyti, nei kitaip apdoroti. Toks statinys gali stovėti 50 ir daugiau metų.

Tradicinis plytinės tvoros elementas – metalinis ar čerpių stogelis, kad drėgmė neprasiskverbtų į mūrą. Tačiau labai drėgnoje vietovėje tokių tvorų nerekomenduojama statyti. Aklina plytų tvora ne tik apsaugo nuo pašalinių žvilgsnių, tačiau ir sumažina triukšmą ir dulkes, sklindančias iš anapus tvoros.

Aklina ištisinė plytų tvora statoma retai. Paprastai nutinkuotų plytų siena su masyviais atraminiais stulpais ar net kolonomis juosia monumentalų pastatą. Jaukiau ir estetiškiau atrodo plytų ir medžio, plytų ir metalo deriniai.

Estetika

Deja, bet aptvarų, primenančių tvirtovės sienas ir gadinančių aplinką, pamatyti galima ir šiandien. Dar labiau gadina vaizdą pilka silikatinių plytų ar surūdijusi tvora, suvirinta iš grubios armatūros. Jeigu sklype pastatytas didelis namas su kolonomis, takus juosia nukirptas bordiurai, o sode stovi skulptūros, tai čia tiks tik aklina plytinė tvora arba lygi nutinkuota su atraminiais stulpais, panašiais į namo kolonas. Erdvus sodas su neaukštais gėlynais, medžiais, fontanais, tilteliais ir suoliukais turėtų būti aptvertas kalto metalo ažūrinėmis grotomis, kurios organiškai derės prie lengvo tokio landšafto skaidrumo. Kaimiško stiliaus namui su daržu ir žydinčiomis saulėgrąžomis tiks pinučių tvora. Būtina atkreipti dėmesį į atstumą tarp tvoros ir pagrindinio sklypo pastato. Kuo arčiau jie yra vienas prie kito vienoje matomumo zonoje, tuo daugiau turi atitikti vieną stilių. Negalima pamiršti ir apie tvoros spalvą, kuri turėtų derėti prie namo stogo, sienų ar takelių spalvos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.