3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?
© Shutterstock

Dumblių perteklius

Reikia pradėti nuo to, kad visiškai švarių, be dumblių, tvenkinių nebūna, nes biologinis balansas juose niekada nebus idealus, tačiau svarbu palaikyti vandens telkinio ekologinę pusiausvyrą. Didelis dumblių augimas dažnai pastebimas naujuose tvenkiniuose arba vandeniui sparčiai šylant (pavasarį). Dumbliai veši ten, kur jie gali maitintis nereikalingomis maisto medžiagomis. Fosfatai yra maistinė dumblių medžiaga, jų koncentraciją esančią tvenkinio vandenyje galima ištirti vandens tyrimų laboratorijoje. Fosfatų vandenyje gausėja dėl mažo deguonies kiekio, per didelio negyvų augalų kiekio tvenkinio dugne arba dėl seniai keisto nepratekamo vandens.

Tvenkinio valymas priklauso nuo dumblių kiekio: jei jų tvenkinyje yra visai nedaug, su jais gali susidoroti žuvys; jei tvenkinys yra gausiau apaugęs dumbliais, reiks panaudoti kitas valymo priemones. Kai tvenkinys nėra labai prižėlęs, jį valyti galima pasitelkus paprastą druską. Supilkite į vandenį kilogramą druskos ir palikite kelias valandas, netrukus pastebėsite plūduriuojančius paviršiuje dumblius, kuriuos galėsite išgriebti graibštu. Kai tvenkinyje dumblių yra daug, prireiks įmantresnių priemonių iškelti juos į vandens paviršių. Šiam darbui galima pasitelkti specialius elektroninius prietaisus, kurie išskiria tam tikrą vibraciją. Ši vibracija paveikia dumblių ląsteles, jie žūva ir iškylą į paviršių. Taip pat rinkoje galima rasti specialių chemikalų, skirtų dumblių naikinimui. Prieš perkant tokius chemikalus, svarbu išsiaiškinti ar jie nepakenks žuvims.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?
© Shutterstock

Nedidelė žuvų bei augalų įvairovė

Pradėkime nuo to, kad dirbtiniai vandens telkiniai ne veltui yra skirstomi į skirtus žuvininkystei, rekreacijai ir dekoratyvinius. Visų šių trijų funkcijų, net ir labai norint, į nedidelį tvenkinį sutalpinti nepavyks taip, kad jos sklandžiai persidengtų. Taigi antroji su tvenkiniu susijusi problema – mažesnė nei tikėjotės žuvų arba augalų įvairovė jame (žuvys dingo, o augalai nuvyto). Priežasčių gali būti ne viena, toliau aptarsime kelias iš jų.

Jei tai egzotiškesnių rūšių augalai ar žuvys, jiems gali netikti esamos sąlygos, pavyzdžiui, temperatūra. Reikia atkreipti dėmesį, kad kai kurioms žuvims reikalingos labai specifinės sąlygos (tad visada verta pasidomėti šiais dalykais iš anksto). Jei žuvys pradeda dvėsti nepriklausomai nuo jų rūšies, tai ženklas, kad tvenkinyje gali trūkti deguonies. Ši problema aktualiausia žiemą ir antroje vasaros pusėje, sušilus vandeniui. Tokiu atveju geriausiai gali padėti vandens aeravimas. Vandens aeravimas yra toks procesas, kai vanduo kompresoriaus pagalba prisotinamas deguonimi.

Rūšių nesugyvenimas yra kita galima mažos žuvų bei augalų įvairovės priežastis. Galbūt vandens telkinyje yra per daug plėšriųjų žuvų, kurios išgaudė mažąsias. Arba dėl maisto konkuruojančios žuvų rūšys, besidaugindamos išstumia kitas rūšis. Panaši situacija ir su augalais – galbūt viena jų rūšis yra labai aktyvi, greitai plinta ir užgožia visą erdvę, todėl kitiems augalams nepakanka vietos.

Nepageidaujami vandens telkinio svečiai – paukščiai.

Kartais tvenkinio savininkai susiduria su problema, kai dideli paukščiai gerokai sumažina žuvų populiaciją. Pavyzdžiui, garniai yra labai ėdrūs paukščiai, todėl dėl jų kaltės mažame vandens telkinyje gali beveik nelikti žuvies. Šiuos nekviestus tvenkinio svečius galima išprašyti pasitelkus įvairius baidymo būdus.

Gilus tvenkinys su slėptuvėmis savaime yra gerai apsaugotas nuo paukščių. Garniai žvejoja sekliose vietose, tad gilus tvenkinys jiems nėra patrauklus. Sekliose tvenkinio vietose galima įrengti slėptuves žuvims, tam gerai tinka vandens lelijų lapai.

Paukščius galima atbaidyti garsu, tad viena iš išeičių gali būti medžioklinis šuo, pavyzdžiui, taksas ar skalikas. Skardus jo lojimas lengvai išbaidys paukščius.

Paukščius taip pat gali išvaryti vaizdas bei judesys. Tam pasitelkti galima vandens srovę ir vietą keičiančius fontanėlius arba specialias vandens baidykles, kurias galima įsigyti sodo parduotuvėse.

Šie neprašyti svečiai prie tvenkinio dažniausiai susirenka temstant, todėl kita galima apsaugos priemonė – apšvietimas aplink tvenkinį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kraštovaizdžio dizainas

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius (1)

Spygliuočiai – augalai, kurie savo žalumu džiugina visais metų laikais. Ankstyvas ruduo yra itin tinkamas metas jų sodinimui, tik svarbu nesusivėlinti (geriausia tai daryti rugsėjį arba spalio pradžioje), nes augalo šaknys turi suspėti įsišaknyti iki žiemos. Pateikiame keletą patarimų, į ką vertą atkreipti dėmesį sodinant spygliuočius.

Žiemos sodas: ko reikia šios žalios oazės įrengimui?

Žiemos sodas – visais metų laikais žaliuojanti oazė, kuri gali tapti puikia poilsio vieta. Toks stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys, yra kupinas šviesos, todėl tai ne tik tinkama vieta augalams auginti, bet ir puiki vieta rytiniam kavos puodeliui ar popiečiui su knyga rankose. Tad ko reikia žiemos sodo įrengimui?

Ką verta žinoti apie tvenkinio augalus? (2)

Nuosavame sklype įrengtas tvenkinys, kuriame plaukioja žuvys ir žydi augalai – tikra asmeninė oazė. Tai vieta, kuri spinduliuoja grožį bei skleidžia ramybės jausmą. Kad toks vandens telkinys atrodytų darniai su aplinka ir taptų pasididžiavimą keliančia kraštovaizdžio dalimi, svarbu tinkamai jį apželdinti. Paklausėme Klaipėdos universiteto Botanikos sodas direktorės dr. Astos Klimienės, kokius esminius dalykus turėtumėte žinoti apie tvenkinio augalus.

3 dažnos tvenkinio problemos: kaip su jomis susidoroti?

Tvenkinys – akį traukiantis sodo akcentas, kurio vaizdu galima gėrėtis ilgas valandas. Kad toks vandens telkinys keltų tik malonius jausmus, būtina jį tinkamai prižiūrėti, nes neprižiūrimas jis praranda savo grožį. Tad kokios yra dažnos tvenkinio bėdos ir kaip su jomis susidoroti?

Lieptelių įvairovė: kaip išsirinkti? (5)

Lieptas tvenkinyje – jaukus ir funkcionalus kampelis, kuris palengvina priėjimą prie vandens. Nuo jo galima žvejoti, maitinti žuvis ir tiesiog lepintis saulės spinduliais. Paprastai liepteliai yra statomi žiemą, bet dėl didėjančios jų paklausos, vis dažniau šie statiniai įrenginėjami ir šiltuoju sezonu. Pristatome kelias populiarias šių konstrukcijų rūšis.

Vėžininkystė – ką verta žinoti prieš pradedant? (17)

Vėžiai – gėlo vandens mėgėjai, kurie gurmanų yra vertinami kaip delikatesas. Šie gyvūnai nėra reiklūs, todėl juos galima auginti švariame gruntiniame vandenyje. Tiems, kurie domisi vėžininkyste ir planuoja ja užsiimti ateityje, siūlome susipažinti su keliais vėžių auginimui svarbiais aspektais.

Rūpinamės kūdros augalais ir žuvimis prieš žiemą

Prieš žiemą žemės sklypo savininkai turi pasirūpinti ne vien dirva, šiltnamiu ir vaismedžiais, bet ir vandens telkiniu – nepriklausomai nuo to, ar tai didoka kūdra, ar dekoratyvinis tvenkinys. Tvenkinius dažniausiai puošia įvairūs vandens augalai, dalis jų būna įžuvinti, o žiemos įšalas tikrai gali pakenkti tiek florai, tiek faunai. Dar galite suskubti pasirūpinti kūdra ir jos gyventojais.

Kaip pasirūpinti vandens telkiniu ir jo gyventojais prieš žiemą?

Į kiemus jau senokai įžengė ruduo. Kai kurie gyventojai jau paruošė savo tvenkinius žiemai ir ramiai mėgaujasi jaukių namų šiluma, o kiti – dar tik ruošiasi tai daryti. Kaip tik antrajai grupei ir naudinga ši tinklalapyje 7dach.ru pateikiama informacija.

Žiema artėja: kaip paruošti dekoratyvinius augalus šaltajam laikotarpiui?

Dekoratyviniai medžiai ir krūmai žydi iki pat šalnų. Jei jūsų kieme jų dar nėra, žinokite, kad dabar pats laikas įsigyti ir pasisodinti. Įdomių formų ir spalvų, puošnių žiedų visžaliai augalai akis džiugina ištisus metus. Kad mūsų gan atšiauriame klimate jie sėkmingai peržiemotų, reikia atlikti keletą paruošiamųjų darbų.

Paverskite minusą pliusu – kūrybingi patarimai sklypui su sudėtingu reljefu

Jūsų vasarnamio ploto lygiu niekaip nepavadinsi? Tai ne bėda, o laimė. Sutikite – sklypų su sudėtingu reljefu gana daug, bet toli gražu ne visi savininkai džiaugiasi ir siekia pažaboti gamtą – dirba, stengiasi padaryti sklypą kuo lygesnį. O gal neverta to daryti? Juk jei reljefiškumas tikrai ryškus, kontrastai dideli, yra status šlaitas, sklypo lyginimui prireiks ne tik daug pastangų, bet ir nemažai finansinių išteklių. Ką daryti? Na, jei trūkumų neįmanoma nuslėpti, laikykite juos... privalumais. Bent jau todėl, kad nelygus reljefas sukuria sode trečią išmatavimą, vizualiai didina teritoriją.