Tvora: medžiagos ir taisyklės

Tvora gali ne tik apsaugoti žemės valdas, bet ir nuo vagių bei įkyrių kaimynų žvilgsnių. Tiesa, prieš įrengiant šį objektą, būtina žinoti ne tik tai, kokios medžiagos patvariausios, bet ir kokių reikalavimų statant tvorą negalima pažeisti.
Tvora: medžiagos ir taisyklės
© Shutterstock nuotr.

Specialistai siūlo rinktis tarp populiariausių – segmentinių, metalinių, medinių ir plastikinių tvorų. Jas pasirinkti geriausia žvelgiant ne tik į kainą, bet ir į kokybę, bei patvarumą.

Segmentinės tvoros kaina parodo kokybę

UAB „Tvorų tiekimas“ vadybininkas Saulius Leonavičius pasakojo, kad segmentinės tvoros skirstomos į figūrines ir paprastąsias. Populiariausios jų spalvos – ruda arba žalia. Aukščiai – patys įvairiausi.

Segmentinės tvoros būna padengtos cinku, dažomos, turi dvigubą apsaugą nuo korozijos. Vieninteliu segmentinių tvorų trūkumu specialistas įvardija kainą. Vidutinė 6 arų apsitvėrimo sąmata (kartu su varteliais) yra apie 10 tūkst. Lt.

Atskirti kokybišką segmentinę tvorą, S. Leonavičius teigimu, galima atkreipus dėmesį būtent į jos kainą. Vyras pasakojo, kad rinkoje būna ir 40 proc. pigesnių, nei paprastai siūloma segmentinių tvorų, tačiau jos – labai žemos kokybės. Dažniausiai po žiemos tokios tvoros išsiklaipo.

Metalinės tvoros – ilgaamžės

Pasakodamas apie metalines tvoras, S. Leonavičius pabrėžė, kad bene geriausia iš metalinių tvorų – tvoralenčių tvora. Metalinės plokštės joje yra sumontuojamos tokiu kampu, kad iš vidinio kiemo yra matoma gatvė, tačiau iš gatvės vidinio kiemo nesimato.

Šios tvoros labai gražiai atrodo, yra ilgaamžės, nereikalauja daug priežiūros. Tokios tvoros metro kaina prasideda nuo 100 litų.

Vadybininkas nepatarė namus apjuosti kuo aukštesne tvora ir juokavo, kad „net su kaimyne negalėsite pasibučiuoti“. O aukštomis tvoromis apjuostus sklypus vadino kalėjimais. Jis patikino, kad nuo piktai nusiteikusių žmonių jokios tvoros neapsaugos, tad patarė daugiau galvoti apie tvoros estetinį vaizdą.

Medinės tvoros – jokia atgyvena

UAB „Tvora“ atstovo Eugenijaus Moskvičiovas teigimu, namas bene gražiausiai atrodo apjuostas kokybiška, termiškai apdorota medine tvora. Tokia mediena būna deginama aukštoje temperatūroje, taip iš jos pašalinamos bakterijos, sakai, tad ji nepūna. Paprastą medinę tvorą atnaujinti reikia jau po 5 metų, su termiškai apdorota tvora tokių problemų nekils.

Populiariausios tvoros – iš eglės ir pušies. Jos nebrangios ir atsparesnės gamtinėms sąlygoms. Renkantis būsimos medinės tvoros medieną svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad medis būtų džiovintas, nuobliuotas, pramoniniu būdu nudažytas, kokybiškas. Tvoros tvirtinimui reikėtų pasirinkti ne medinius, o metalinius stulpelius. Mediniai, laikui bėgant, praranda savo tvirtumą, taip gali sugriūti ir visa tvora.

Pilnai surinktos, su visomis detalėmis, kokybiškos termiškai apdorotos tvoros, kaina svyruoja apie 80 litų.

Plastikinės tvoros – populiariausios Amerikoje

E. Moskvičiovas paragino rinktis ir plastikines tvoras. Jos labai populiarios Amerikoje būtent dėl savo ilgaamžiškumo, jos nereikalauja priežiūros. Plastikinių tvorų tarnavimo laikas gali siekti iki 50 metų.

Apatiniai skersiniai yra daromi iš aliuminio profilio, tad palyginti su medine tvora, plastikinės tvoros patvarumas beveik toks pats. Kaina – labai panaši.

Plastikas atsparus UV spinduliams, drėgmei: nepūna, nerūdija, nesilupa. Tokio tipo tvoros nereikia nuolat perdažyti, nes ji išlaiko savo spalvą dešimtmečiais. Tvoros montavimo pranašumas – greitas ir paprastas surinkimas, stulpai betonuojami į gruntą. Galimos tvorų spalvos – balta, pilka, kreminė.

Nuo leidimo išgelbės kaimynų sutikimai

Norint statyti aukštą bei tankią tvorą, tai padaryti be specialaus Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos išduoto leidimo gali ir nepavykti. Pastarojo nereikia, jeigu tvora tveriama prie sklypo ribos ir jei jos aukštis neviršija 1-2 metrų.

Be to tvoros kiaurymių plotas turi būti ne mažesnis nei 50 proc. bendro tvoros ploto (įskaitant ir stulpų bei tvoros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą, plotą) – kai statmenai tvoros į gretimą sklypą metamas šešėlis nukreiptas šiaurės kryptimi.

Statyti be leidimo leidžiama ir jeigu tvoros kiaurymių plotas ne mažesnis nei 25 proc. bendro tvoros ploto (įskaitant ir stulpų bei tvoros cokolinės dalies, metančios šešėlį į gretimą sklypą, plotą) – kai statmenai tvoros į gretimą sklypą (teritoriją) metamas šešėlis nukreiptas rytų ar vakarų kryptimis.

Jeigu šios sąlygos netenkinamos, privaloma gauti rašytinius gretimų žemės sklypų savininkų ar valdytojų sutikimus.

Gali tekti kurti statybos projektą

Norint statyti 2–5 metrų aukščio tvorą mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje ir jų apsaugos zonose, paviršinių vandens telkinių apsaugos zonose, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, kultūros paveldo objekto ar kultūros paveldo vietovės apsaugos zonoje, taip pat ir 1–2 m aukščio tvorą kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje ar valstybinėje žemėje jau privaloma gauti rašytinį pritarimą supaprastintam statybos projektui. Dėl tokio statinio statybą leidžiančio dokumento išdavimo reikėtų kreiptis į savivaldybės administraciją.

Visais atvejais tvoros su cokoliais neturi kliudyti paviršiniam vandeniui nuo gretimo žemės sklypo nutekėti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Svarbiausi lauko židinio įrengimo aspektai

Vasaros vakarai praleisti su šeima bei draugais prie rusenančio lauko židinio gali tapti jaukiais prisiminimais, kurie sušildys atėjus žiemai. Nusprendus įsirengt šį mažosios architektūros statinį, pirmiausia reikia gerai apgalvoti keletą svarbių aspektų.

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.