Tinkamas lauko apšvietimas: kaip išvengti esminių klaidų

Kaip pasiekti, kad aplinka teiktų malonumą ne tik vasaros dieną, bet ir ilgais rudens ar žiemos vakarais? Įsirengti gerai apgalvotą lauko apšvietimą.
Tinkamas lauko apšvietimas: kaip išvengti esminių klaidų
© Fotolia nuotr.

Toks sprendimas aplinką gali padaryti patogesnę, saugesnę ir gražesnę. Modernūs apželdinimo kursai „Geltonas karutis“ pateikia su apšvietimu susijusių patarimų, taip pat nurodo keletą dažnai daromų klaidų.

Prie durų, takų

Jei į darbą išeinate, kai dar ne itin šviesu, o grįžtate sutemus, prireikia šviesos raktams susirasti arba nesuklupti ant takelio. Tokiu atveju prie lauko durų, vartų, palei įėjimo taką, kitus sklypo vietas jungiančius takus įrengiamas funkcinis apšvietimas.

Patarimai:
1. Apšvietimą su judesio jutikliais įrenkite tik ten, kur tikrai būtina. Staiga įsižiebianti akinama šviesa yra nemaloni, be to, jutikliai paprastai reaguoja ir į stipresnio vėjo lenkiamų medžių šakų judėjimą ar tiesiog į prabėgančią katę. Kai dėl to šviesa staiga įsijungia naktį, gali kilti nepagrįstas nerimas dėl įsibrovėlių. Apšvietimas su judesio davikliais aktualus rečiau naudojamoms vietoms, kurių įprastai nesinori apšviesti, pavyzdžiui, prie įėjimo į neišvaizdų sandėliuką. Rinkitės šviestuvus, kurie įsižiebia ir užgęsta palengva.

2. Nuolat švelniai šviečiantys šviestuvai ne tik parodys kelią iki durų, bet ir suteiks aplinkai jaukumo. Nuolatinis apšvietimas kartu gali atlikti ir dekoratyvinę funkciją, jei apšviečia ir gražų fasadą ar augalus. Galima įsirengti sistemą, kuri automatiškai įsijungia sutemus ir išsijungia prašvitus.

3. Prie įėjimo šviestuvai paprastai tvirtinami ant sienos virš durų, tačiau galima pagalvoti ir apie šviestuvus iš abiejų pusių. Tokiu atveju labai svarbu jų dizainas, nes šviestuvai yra gerai matomi. Toks simetrinis šviestuvų išdėstymas ypač tinkamas klasikinio stiliaus namui.

4. Takams apšviesti šviestuvus galima montuoti palei tako pakraštį. Nereikia, kad apšviečiamas plotas susilietų – palikite tarpus tarp šviestuvų, atrodys jaukiau. Tako šviestuvų aukštis turi būti toks, kad žiemą jų neužklotų sniegas ir skleidžiama šviesa matytųsi visus metus.

5. Įleidžiami į grindinį šviestuvai atrodo labai subtiliai, dieną jų išvis nematyti, tačiau jie mažiau praktiški. Kad apšvietimas atliktų savo funkciją, žiemą reikės nuolat nukasti sniegą.

Klaidos:
1. Šviestuvai, naudojantys saulės energiją, šviečia patys, jie neskleidžia šviesos. Todėl nesitikėkite, kad jais apšviesite taką. Naktį matysite ne namo architektūrą, takus ir augalus, o tik šviestuvus. Geriausi dizaino sprendimai daromi pasitelkiant ne tokį apšvietimą.

2. Gražus apšvietimas yra subtilus. Nereikia stengtis nakties paversti diena. Geriau daugiau šviestuvų, kurie švelniai apšvies tam tikrus taškus, negu keletas labai ryškių.

Poilsio zonoje

Terasoje ar pavėsinėje norisi mėgautis maloniais orais ir vakare. Be jaukumo suteikiančių židinio ar žvakių, čia reikalingas ir apšvietimas.

Patarimai:
1. Poilsio zonoje pasiteisina autonominis apšvietimas, kuris įjungiamas ir valdomas atskirai. Svarbu, kad šis valdymas būtų lauke, o ne namo viduje – juk tikrai nepatogu eiti į patalpas ieškoti mygtuko.

2. Terasoje tinka panašūs į toršerą, bra, pakabinamieji šviestuvai. Šiuolaikiškų lauko baldų ir šviestuvų stilistika turėtų derėti. Be to, terasoje turėtų būti tokie šviestuvai, kuriuos, jei poilsio zona nenaudojama, galima būtų nunešti į rūsį ar sandėliuką.

3. Jei poilsio zona prastai apsaugota nuo vagių, rinkitės tvirtai įmontuojamus, nepretenzingo dizaino šviestuvus.

Dekoratyvinis

Jei namo fasadas ir augalai apšviečiami, naktį jie tarsi gyvena kitą gyvenimą. Atsiskleidžia visai kitoks nei dieną aplinkos grožis.

1. Jei namo architektūra ypatinga, galima apšviesti atskirus jos elementus: gražią sieną, koloną, dekoro elementą. Galima pagražinti ir įprasto namo išvaizdą, suteikiant papildomų akcentų. Pavyzdžiui, vienodais atstumais įrengti šviestuvai, šviečiantys ilgais ruožais aukštyn ir žemyn, gali pabrėžti vertikalumą.

2. Augalų apšvietimas – gražiausias ir dinamiškiausias sprendimas. Dėl metų laikų kaitos vaizdas niekada nebus nuobodus, o net silpniausias vėjas, judindamas lapus, pagyvins aplinką.

3. Pasirinkdami, kuriuos augalus apšviesti, atkreipkite dėmesį į jų formą ir lapijos faktūrą – ne spalva, o visas kompozicijos derinys labiausiai traukia dėmesį. Todėl geriau apšviesti vietas, kur augalų gausu, o ne styro vienas augalas ir daug plikos žemės.

4. Dekoratyviniam apšvietimui dažniausiai naudojami prožektoriai. Dieną jie turi būti nematomi, o naktį pagrindinė jų užduotis – atskleisti augalų grožį. Šviestuvai ir prožektoriai gėlyne tiesiog įsmeigiami į žemę.

5. Žemą kiliminių augalų kompoziciją verta šviesti iš viršaus. Jei tai – vieta prie tako, apšvieskite tuo pačiu tako šviestuvu. Vidury gėlyno pasiteisina šviestuvas, skleidžiantis šviesą 360 laipsnių kampu, – tuomet apšviečiami ir žemesni, ir panašaus dydžio, ir aukštesni augalai.

6. Didesnius krūmus ir medžius galima apšviesti dviem įžambiai įrengtais prožektoriais – kad vaizdas nebūtų plokščias. Toks būdas ypač tinkamas soliterams (įspūdingiems atskirai augantiems augalams – įsivaizduojate apšviestą žydinčią magnoliją?) ir vidutinio dydžio skulptūroms.

7. Gėlyne saugiau ir paprasčiau naudoti ne įprastos elektros įtampos sistemą, o naujos kartos 12 V apšvietimą, kurio instaliacijos (elektros kabelių) nereikia ypač giliai užkasti. Toks žemų srovių apšvietimas nepavojingas, jei yra pažeidžiamas, be to, galima lengvai keisti šviestuvų vietą. Kadangi augalų išvaizda keičiasi, labai svarbu turėti galimybę keisti ir dekoratyvinį apšvietimą.

Klaidos:
1. Šviestuvai labiau atkreipia dėmesį negu apšviečiami augalai. Nesuklysite pasirinkę šviestuvus iš vienos kolekcijos, atitinkančios bendrą interjero, namo architektūros ir aplinkos stilistiką. Geriau neutralaus dizaino, bet kokybiški šviestuvai ir prožektoriai negu įmantrūs, bet nekokybiški.

2. Formuojant dekoratyvią apšviečiamą zoną geriau subtiliai, švelniai apšviesti tam tikrus gėlyno taškus. Pavyzdžiui, rudenį gražu apšviesti tik miskantų šluoteles, o žiemą žaisti su numetusio lapus krūmo ilgais šešėliais, krintančiais ant sienos.

3. Neatsargiai pasirinktos apšvietimo spalvos. Dabar galimi šilti ar šalti šviesos atspalviai, įvairios spalvos: gelsva, oranžinė, raudona, žalia, mėlyna ir t. t. Tačiau margumynas grožio neatneš, o dėl netinkamos apšvietimo spalvos augalas gali atrodyti nesveikai rudas arba kaip tik sintetinis, netikras. Todėl, norint sukurti spalvotą apšvietimą, vertėtų kreiptis į patyrusius specialistus.

Žurnalas
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.