Svarbiausi žingsniai, kaip paruošti veją žiemos miegui

Pavasarį bei vasarą žaliuojanti veja – tikras malonumas savininko akiai. Kad kitą pavasarį būtų mažiau darbo ir galima būtų anksčiau džiaugtis sveika vejos išvaizda, reikia tinkamai ją paruošti žiemos miegui. Pateikiame pagrindinius žingsnius, kaip tai padaryti.
© Shutterstock

Žolės pjovimas

Prieš vejai pereinant į ramybės etapą, ją reikia patrumpinti. Tai tinka daryti spalio pradžioje, prieš pirmąsias šalnas. Ruošiant veją žiemos miegui, labai svarbu per daug jos nenutrumpinti, nes jai bus sunkiau peržiemoti. Tačiau negalima palikti jos ir per ilgos, nes jei žolė per žiemą nemažai paaugs, gali kilti įvairių ligų pavojus. Paprastai veja rudenį pjaunama 3–4 cm aukštyje.

Grėbimas

Iki pirmojo sniego nuo vejos reikėtų pašalinti visus lapus. Nors vegetacijos laikotarpiu lapai jau nebetrukdo vejai augti, bet jie gali tapti ligų židiniais, juose gali kauptis drėgmė.

Jeigu nusprendėte lapais mulčiuoti veją, juos pirmiausia reikia susmulkinti, taip pat reikia atkreipti dėmesį ar ant jų nematyti ligų požymių. Tinkamai paruoštas lapų mulčias gali apsaugoti veją nuo žvarbaus žiemos vėjo ir išdžiuvimo.

Tręšimas

Vėlyvas rudeninis tręšimas yra svarbus sėkmingam žolės peržiemojimui. Nors šiuo metu augimas jau yra apstojęs, tačiau šaknys vis tiek gerai įsisavina trąšas. Šaknų stiprinimui reikia naudoti kalio ir fosforo trąšas. Šiuo metu nebetinka naudoti azoto trąšas, nes jos skatina augimą, o tai vejai šiuo metu nereikalinga.

Patariama rinktis tokias trąšas, kuriose yra 10-15 proc. fosforo, nes fosforas yra itin reikalingas šaknų tvirtėjimui. Kalio ir fosforo trąšos ne tik padeda žolės šaknims sutvirtėti, bet taip pat sustiprina jos atsparumą ligoms ir šalčiams.

Aeravimas

Aeravimas, arba kitaip – vejos vėdinimas, procesas, kurio tikslas į viršutinį dirvos sluoksnį įleisti oro. Tai yra daroma paprastomis šakėmis arba aeratoriumi su besisukančiais voleliais. Aeravimas suteikia galimybę dirvožemiui bei žolės šaknims gauti daugiau deguonies, todėl nauja veja bus vešlesnė, pavasarį bus mažiau piktžolių. Jeigu velėna yra labai sukietėjusi, tai jai padės atsigauti, lengviau sugerti drėgmę. Dekoratyvines vejas patariama aeruoti vieną kartą per metus, o vejas ant kurių vyksta intensyvesnis judėjimas – du kartus per metus.

Šukavimas

Jei per vasarą susikaupė negyvos žolės (parudavusi žolė – akivaizdžiausias požymis), ją reikia iššukuoti. Veltinį yra būtina pašalinti, nes tai ženklas, kad veja turi problemų. Šukuoti veją reikia grėbliu arba skarifikatoriumi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kodėl tarakonai išlenda naktį?

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.