Svarbiausi žingsniai, kaip paruošti veją žiemos miegui

Pavasarį bei vasarą žaliuojanti veja – tikras malonumas savininko akiai. Kad kitą pavasarį būtų mažiau darbo ir galima būtų anksčiau džiaugtis sveika vejos išvaizda, reikia tinkamai ją paruošti žiemos miegui. Pateikiame pagrindinius žingsnius, kaip tai padaryti.
© Shutterstock

Žolės pjovimas

Prieš vejai pereinant į ramybės etapą, ją reikia patrumpinti. Tai tinka daryti spalio pradžioje, prieš pirmąsias šalnas. Ruošiant veją žiemos miegui, labai svarbu per daug jos nenutrumpinti, nes jai bus sunkiau peržiemoti. Tačiau negalima palikti jos ir per ilgos, nes jei žolė per žiemą nemažai paaugs, gali kilti įvairių ligų pavojus. Paprastai veja rudenį pjaunama 3–4 cm aukštyje.

Grėbimas

Iki pirmojo sniego nuo vejos reikėtų pašalinti visus lapus. Nors vegetacijos laikotarpiu lapai jau nebetrukdo vejai augti, bet jie gali tapti ligų židiniais, juose gali kauptis drėgmė.

Jeigu nusprendėte lapais mulčiuoti veją, juos pirmiausia reikia susmulkinti, taip pat reikia atkreipti dėmesį ar ant jų nematyti ligų požymių. Tinkamai paruoštas lapų mulčias gali apsaugoti veją nuo žvarbaus žiemos vėjo ir išdžiuvimo.

Tręšimas

Vėlyvas rudeninis tręšimas yra svarbus sėkmingam žolės peržiemojimui. Nors šiuo metu augimas jau yra apstojęs, tačiau šaknys vis tiek gerai įsisavina trąšas. Šaknų stiprinimui reikia naudoti kalio ir fosforo trąšas. Šiuo metu nebetinka naudoti azoto trąšas, nes jos skatina augimą, o tai vejai šiuo metu nereikalinga.

Patariama rinktis tokias trąšas, kuriose yra 10-15 proc. fosforo, nes fosforas yra itin reikalingas šaknų tvirtėjimui. Kalio ir fosforo trąšos ne tik padeda žolės šaknims sutvirtėti, bet taip pat sustiprina jos atsparumą ligoms ir šalčiams.

Aeravimas

Aeravimas, arba kitaip – vejos vėdinimas, procesas, kurio tikslas į viršutinį dirvos sluoksnį įleisti oro. Tai yra daroma paprastomis šakėmis arba aeratoriumi su besisukančiais voleliais. Aeravimas suteikia galimybę dirvožemiui bei žolės šaknims gauti daugiau deguonies, todėl nauja veja bus vešlesnė, pavasarį bus mažiau piktžolių. Jeigu velėna yra labai sukietėjusi, tai jai padės atsigauti, lengviau sugerti drėgmę. Dekoratyvines vejas patariama aeruoti vieną kartą per metus, o vejas ant kurių vyksta intensyvesnis judėjimas – du kartus per metus.

Šukavimas

Jei per vasarą susikaupė negyvos žolės (parudavusi žolė – akivaizdžiausias požymis), ją reikia iššukuoti. Veltinį yra būtina pašalinti, nes tai ženklas, kad veja turi problemų. Šukuoti veją reikia grėbliu arba skarifikatoriumi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Patarimai, kaip rudenį greitai atsikratyti lapų

Šiuolaikiniai lapų pūstuvai – tai aukščiausios technologijos įprastos šluotos variantas. Jie nuostabiai padeda išvalyti aikšteles, takelius, gėlynus ir vejas. Stipraus nukreipto oro srauto dėka lapų pūstuvai padeda lengvai surinkti atliekas į krūvas. Varle.lt sodo technikos ir įrankių specialistai dalinasi patarimais, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis lapų pūstuvą.

Svarbiausi žingsniai, kaip paruošti veją žiemos miegui

Pavasarį bei vasarą žaliuojanti veja – tikras malonumas savininko akiai. Kad kitą pavasarį būtų mažiau darbo ir galima būtų anksčiau džiaugtis sveika vejos išvaizda, reikia tinkamai ją paruošti žiemos miegui. Pateikiame pagrindinius žingsnius, kaip tai padaryti.

Kas buvo aktyviausi šios vasaros kenkėjai?

Besibaigiant vasarai kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ užfiksavo per trejus metus dvigubai išaugusį vapsvų iškvietimų skaičių. Pabrėžiama, kad daugėjo ne tik užklausų, bet augo ir aukštis, nuo kurio teko nukabinti lizdus.

Pelėnų invazija sklype: kaip to išvengti?

Pelėnai – graužikai, kurie daugiausia gyvena pievose bei laukuose. Tačiau kartais šie gyvūnai, ieškodami tinkamų gyvenimui sąlygų, apsigyvena arčiau žmogaus (individualių namų, sodybų, daugiabučių kiemuose), o orams atvėsus, netgi persikelia į ūkinių pastatų ir namų vidų. Tad ko galima imtis, kad pelėnai neapsigyventų šalia namų esančiame sklype?

Košmaras jūsų lovoje – patalinės blakės (1)

Dar prieš kelis dešimtmečius patalinės blakės išsivysčiusiose šalyse buvo retas atvejis, tačiau kiekvienais metais ši problema auga – viešbučiuose blakių invazija. Per pastaruosius 8 mėnesius Jungtinėje Karalystėje buvo užfiksuoti beveik 900 blakių atvejai, Lietuvoje per paskutinį ketvirtį kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ gavo per 140 iškvietimų naikinti šiuos kraujasiurbius.

Maži, bet pavojingi medienos kenkėjai – kas jie? (5)

Mediena – medžiaga, kuri yra be galo mylima ir vertinama dėl savo teikiamo šiltumo bei jaukumo. Deja, ši natūrali medžiaga nepasižymi atsparumu biologiniams veiksniams. Jai itin pakenkti gali vabzdžiai: ūsočiai, skaptukai, kinivarpos ir kiti panašūs medienos kenkėjai. Tad ką reikėtų žinoti apie šiuos kenkėjus ir kokios yra kovos priemonės su jais?

Dažniausios vejos ligos: profilaktika ir kovos būdai

Sveika, tvarkingai nupjauta veja – tikra kiemo puošmena, savo grožiu džiuginanti savininkų bei praeivių akis. Tačiau, kad žolė būtų idealiai vešli ir žalia, reikia įdėti nemažai pastangų. Vejai grėsmę kelia įvairios ligos. Tad pristatome kelias dažnai pasitaikančias vejos ligas ir būdus, kaip jų išvengti.

Tinkamas lauko apšvietimas – kaip nepasiklysti renkantis (3)

Lauko apšvietimas yra svarbi eksterjero dalis, kuri atlieka tiek estetinę, tiek praktinę funkciją – užtikrina jūsų saugumą, apšviesdamas takelius bei laiptelius. Šiandien lauko šviestuvų pasirinkimas rinkoje yra iš tiesų nemažas. Tad į ką verta atsižvelgti renkantis šviestuvus savo sklypui?

Kepsninė: kaip pasirinkti ir prižiūrėti? (1)

Mėsos bei daržovių kepimas lauke – vienas iš vasaros malonumų, be kurio būtų sunku įsivaizduoti ilgus ir nuotaikingus pasisėdėjimus gryname ore. Tad prasidėjus maisto gaminimo ant iešmų ir grotelių sezonui, siūlome geriau susipažinti su kepsninėmis, jų pasirinkimo bei priežiūros ypatumais.

Kaip sumažinti erkių atsiradimo riziką nuosavame sklype? (16)

Erkės – itin nemalonūs gyviai, kurie minta krauju. Klaidinga būtų manyti, kad jos savo aukų tyko vien tik miškuose, iš tiesų susidurti su šiomis kraugerėmis galima ir parke, ir nuosavame sklype. Tad ko imtis, kad apsaugoti savo sklypą nuo erkių?