Sužinokite, kaip apsisaugoti nuo kiaunių

 (11)
Nors eiliniam žmogui gali atrodyti, kad kiaunės yra nebent pamiškės sodybų ar senų miško trobelių problema, taip tikrai nėra. Akmeninės kiaunės, skirtingai nei miškinės, gyvena ne tik akmenynuose, pašiliuose, o ir labiau urbanizuotose vietovėse. Ir tai tikrai nėra tie gyvūnai, kurie nudžiugina atsidūrę jūsų sklype – kiaunės, įsisukusios tarp paukščių mėgsta juos išpjauti.
© Shutterstock nuotr.

Net jei paukščių neauginate, namuose, palėpėje ar garaže apsigyvenęs žvėrelis kels papildomą triukšmą ir netvarką. Paminėtinas ir jų vislumas: vėlyvą pavasarį akmeninės kiaunės (lot. Martes foina) atsiveda 4–5 kiauniukus. Akmeninės kiaunės gali gyventi ir miške, tačiau tai nėra dažniausiai gyvenama jų erdvė. Kur kas labiau jos mėgsta retus, akmenuotus plotus, šlaituotas vietas, ateina ir iki sodybų, sodų ar net priemiesčių. Daugiausia medžioja naktį, maitinasi įvairių smulkesnių graužikų mėsą, paukščiais, tačiau ėda ir uogas.

Yra nedaug būdų kaip šio žvėrelio atsikratyti. Visų pirma, reikėtų pastatus užsandarinti, kadangi kiaunė yra landus žvėrelis ir mėgsta įsikurti palėpėse ir kitur. Taip apsaugosite savo namus ne tik nuo jų, tačiau ir nuo lauko graužikų, kurie taip pat pro tas pačias ertmes (ir net mažesnes), gali įlįsti į jūsų namus. Tačiau, savaime suprantama, šis metodas veiksmingiausias, kai kiaunės namuose dar nėra. Kai kurie gamtos mylėtojai gina kiaunes, teigdami, kad jos pačios pasirūpina šalia kiemo esančiais graužikais. Kita vertus, tai nėra stabilus pelių ir žiurkių gaudytojas.

Jei ji įsikūrė namuose ar kieme, ji vis tiek išlys medžioti. Tai yra jūsų galimybė – žvėrelį galima išgąsdinti ar tiesiog pagauti spąstais.

Dažnai teigiama, kad naminiai gyvūnai, šunys ir katės, gali tapti kiaunės priešais ir dingstimi pasišalinti iš sklypo. Padėti atsikratyti kiaunių gali tiek katės, tiek šunys, tačiau ir šis metodas daugiau priklauso nuo naminio gyvūno charakterio – vienas vys kiaunę lauk, kitas jos bijos ar netgi gali nukentėti.

Nors gali pasirodyti ir keista, į šią konkrečią kiaunių problemą reaguoja ir rinka – specializuotose interneto parduotuvėse galite rasti purškalo, konkrečiai nuo kiaunių, skleidžiantis šiam žvėreliui nemalonų kvapą.

Tad lieka vienas iš efektyviausių sprendimų – tai spąstai. Tiesa, tai irgi gana rizikingas būdas, ypatingai jeigu jūs ar kaimynai auginate laisvai lakstančius gyvūnus – kad ir kates. Jos gali netyčia pakliūti į spąstus ir nukentėti ar net žūti.

Kiaunes tokiomis sąlygomis (sodybose ir negyvenamuose pastatuose bei jų priklausiniuose, jei esate jų savininkas, galite gaudyti spąstais. Tokia veikla medžiojimu nelaikoma ir ją vykdantis asmuo neprivalo būti medžiotojas.

Spąstai būna dviejų rūšių – selektyviniai, kurie kiaunę užmuštų iškart ir gyvagaudžiai, kurie gyvūną pagauna sveiką ir kuriuos reikia reguliariai tikrinti. Iš esmės skiriasi jų kaina – selektyviniai yra brangesni, tačiau būdą kaip pagauti kiaunę galite rinktis pagal save. Spąstai turėtų būti leidžiami Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių. Bene geriausias masalas norint pagauti kiaunę – žalia mėsa.

Gaudymas gyvagaudžiais spąstais yra laikomas humaniškesniu, tačiau reikia tikrinti spąstus - ilgiau palikta be maisto nugaiš. Paleiskite kiaunę gamtoje – miške ar pamiškėje, tik, žinoma, toliau nuo savo namų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.