Šuliniai ir gręžiniai jūsų sklype – ką vertėtų žinoti

 (25)
Ne visada nusišypso laimė ir geriamojo vandentiekio linija driekiasi šalia jūsų namų. Ne bėda, mąstote, statant namą, vieną kitą mėnesį galima pagyventi ir su atvežtiniu vandeniu. Tačiau jeigu vandentiekio atšaka yra tolimuose planuose, neišvengiamai teks pagalvoti apie autonominį vandens šaltinį. Ar viską apie juos žinote?
Šuliniai ir gręžiniai jūsų sklype – ką vertėtų žinoti
© Shutterstock nuotr.

Šachtinių šulinių savybės. Paprastas šulinys nereikalauja didelės išmonės – pagrindinė metodika ištobulinta per dešimtmečius, o geriausia naujiena, kad tokį šulinį galite pasidaryti patys. Kasimo būdas priklauso nuo grunto – šulinį kasant netvirtame grunte, ant žemės pastatomas betoninis šulinio žiedas ir iš jo vidurio kasama žemė. Bekasant žiedas leidžiasi žemyn, nes jį veikia jo paties svoris. Vėliau ant viršaus užritinamas antras, trečias žiedas ir t.t., kol kasdami pasiekiate vandeningąjį horizontą. Molingoje dirvoje procesas vyksta atvirkščiai - iškasama šachta, o po to įleidžiami betoniniai žiedai.

Tuomet išpumpuojamas ar išsemiamas pirminis šulinio vanduo (vanduo vėl greitai užsipildo), šulinio konstrukcija izoliuojama nuo nepageidaujamo išorės poveikio, įrengiama apdaila ir patogus vandens sėmimo mechanizmas.

Toks būdas taip pat yra pigus. Iškasto šulinio metras gali kainuoti nuo 70 iki 85 eurų. Kaina priklauso nuo to, kiek šulniakasys – taip vadinami šulinius kasantys žmonės – vertina savo darbą. Jei darbą ryšitės atlikti pats, kainuos tik žiedai (priklausomai nuo skersmens apie 35 eurai) ir sandarinimo medžiagos. Taip pat šis kriterijus privalumu virsta ir žiūrint iš kitos pusės – jei vietoje, kurioje kasate niekaip nerasite vandens, prarasite mažiau pinigų nei kitais atvejais.

Esminis tokių šulinių trūkumas yra vandens kokybė. Deja, bet kone trečdalio šalies šulinių vanduo neatitinka reikalavimų – juose randamas per didelis nitritų ir nitratų kiekis, kadangi gruntinis vanduo yra pasiekiamas aplink esantiems taršos šaltiniams. Tokio vandenio maisto gamybai naudoti nerekomenduojama, geriausiu atveju jį galėsite panaudoti laistymui. Kitas dalykas, kadangi įrengimo darbas rankinis, jei prisireiks iškasti gilesnį šulinį, tai užtruks ilgiau, be to, ne kiekvienas drįstų lįsti į keliolikos metrų gylio šulinio ertmę. Be to, kuo gilesnis šulinys, tuo daugiau pastangų reikia norint pataisyti broką. Jei ieškosite tam darbui šulniakasių, tikimybė rasti patikimą profesionalą labai priklauso nuo regiono, kuriame gyvenate ir elementarios sėkmės. Kadangi šis amatas nebe toks populiarus, šulniakasiai jo atsisako ir tuo nebeužsiima.

Smėlinių gręžinių savybės. Smėliniai gręžiniai yra laikomi alternatyviu (ir geresniu) variantu šachtiniams šuliniams, nes naudoja vandenį iš to paties sluoksnio. Kitos priežastys, kodėl tokie gręžiniai pranašesni už šulinius yra mechanizuotas vandens tiekimas bei tai, kad gręžiniai, yra geriau izoliuoti nuo išorės poveikio.

Tokie šuliniai nėra gilūs, todėl kainuoja mažiau nei giluminiai, tačiau brangiau už paprastus šulinius. Vertinant eksploatacijos laikotarpio trukmę, smėlinių gręžinių tarnavimo laikas yra trumpesnis nei giluminių. Vienos nuomonės šiuo klausimu nėra, nes reikia įvertinti daug veiksnių (vandeningo horizonto našumas, eksploatacijos intensyvumas ir kita), tačiau pastebėta, kad jie optimaliai vandenį teikia 5-8 metus, proceso metu pamažu uždumblėdami. Kita vertus, tokiame gylyje nėra sunku atlikti išvalymo ir atnaujinimo darbus, skirtingai nei giluminiame gręžinyje.

Giluminių (arteziniai) gręžinių savybės

Konstrukcija ir įrengimas iš esmės nelabai skiriasi nuo smėlinio gręžinio, tačiau giluminis gręžinys turi vieną privalumą – vandenį jis ima iš žemesnių, po molingomis uolienomis esančių sluoksnių, todėl toks vanduo yra švarus bei mažiau jautrus aplinkos įtakai. Gręžinio našumas yra labai aukštas – net iki 100 m3/val. Toks gręžinys yra beveik užtikrintas būdas rasti vandens, kadangi kartais gręžiama net kelis šimtus metrų, kol randamas vanduo. Gerai įrengtas artezinis gręžinys gali tarnauti net iki 50 metų.

Tačiau visos šios savybės susiveda į neigiamą pusę – kainą. Savaime suprantama, kaina priklauso nuo gręžinio gylio, ji gali siekti nuo 30 eurų ir daugiau už metrą, tačiau visa sąmata priklauso ir nuo vamzdžių, filtro, siurblio ir kitų aspektų. Vandeningas sluoksnis gali glūdėti ir labai giliai, tad neretai bandymas jį pasiekti gali smarkiai kirsti per kišenę. Dėl gręžinio gylio ir vamzdynų ilgio, sunkiau jį pataisyti ištikus kokiam nors gedimui.

Taip pat šių gręžinių, kaip ir smėlinių patys neįsirengsite patys – kokybiškam įrengimui reikalingos specifinės žinios ir speciali technika.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Svarbiausi lauko židinio įrengimo aspektai

Vasaros vakarai praleisti su šeima bei draugais prie rusenančio lauko židinio gali tapti jaukiais prisiminimais, kurie sušildys atėjus žiemai. Nusprendus įsirengt šį mažosios architektūros statinį, pirmiausia reikia gerai apgalvoti keletą svarbių aspektų.

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.