Specialistė pataria, kaip nesukelti šoko Kalėdų eglutei

Kalėdų eglutę vazone puošiantys šeimininkai svajoja, kaip pavasarį sodins ją individualaus namo ar sodybos kieme ir grožėsis daugybę metų. Tačiau persodinti eglutę taip, kad ši prigytų nėra taip paprasta – viena vertus, reikia atidžiai sekti oro sąlygas, o dažnai ir prekybos centruose parduodamos eglutės būna pasmerktos nuvysti iš karto po švenčių sezono.
Specialistė pataria, kaip nesukelti šoko Kalėdų eglutei
© Shutterstock nuotr.

„Ar Kalėdų medelis prigis namo kieme, ar ne labiausiai priklauso nuo šaknų sistemos. Jei eglutę persodinant į vazoną šaknys nukapojamos, net ir labai stengiantis eglutė greičiausia neprigis. Jei šaknų sistema nepažeista, medelis turi galimybių prigyti“, - teigia Želdinių ir dekoratyvinių želdinių augintojų asociacijos atstovė Ingrida Vainauskienė.

Deja, pasakyti, kokios būklės į vazoną pasodintos eglutės šaknų sistema praktiškai neįmanoma. Vienintelė gudrybė – stebėti ar vazono dydis proporcingas į jį pasodinto medelio dydžiui. Jei medelis neproporcingai per didelis vazonui, tikėtina, kad jį persodinant buvo nukapotos šaknys. Kitais atvejais tenka pasitikėti pardavėjo sąžiningumu.

Tiesa, visuomet galima eglutę pirkti ne prekybos centre, o iš medelyno, kuriame darbuotojai paaiškina, kaip augintas medelis, kaip prižiūrėtas. Kita vertus, net jeigu šaknų sistema nepažeista, norintys, kad Kalėdų medelis džiugintų ir po švenčių, persodinant jį turėtų įdėti nemažai pastangų.

„Pirmiausia, reikėtų nesukelti medeliui šoko. Įsivaizduokite, kambaryje laikomas medelis yra laistomas, temperatūra pakankamai aukšta, šviesu. Jam tai jau pavasaris, kartais medelis gali pradėti ir leisti ūglius. Tačiau lauke žiema, ir jei po švenčių išnešime jį tiesiai į lauką, kur žema temperatūra, bei persodinsime, jam bus šokas. Kitų Kalėdų medelis greičiausia nesulauks“, - pastebi specialistė.

Todėl prieš persodinant medelį derėtų jį pamažu pratinti prie žemesnės temperatūros. Pavyzdžiui, laikyti įstiklintame balkone, rūsyje, laiptinėje ar palėpėje, kur temperatūra žemesnė nei kambaryje, tačiau aukštesnė nei lauke. Tobulu atveju temperatūra turėtų būti apie 0–5 laipsnius šilumos.

Vėliau, jei žemė neįšalusi, galima iškasti vazono dydžio duobę ir vazoną su medeliu įstačius į ją užpilti sausomis dirpėmis. Kartas nuo karto palaisčius ir sulaukus pavasario, pasitraukus įšalui, kuomet vykdomi visi sodo darbai, medelį galima išimti iš vazono ir persodinti į žemę. Persodinant medelį temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 10 laisnių šilumos.

Pasak I. Vainauskienės, eglė nereikli gruntui. Pavasarį medelį galima persodinti tiesiog į augalinį gruntą. Blogiau nebus, jei gruntą pamaišytumėme su nedideliu kiekiu kompostinės žemės, kuris parduodamas sodo reikmenų parduotuvėse. Tiesa, baltosios eglutės reikalauja kiek geresnių sąlygų – jas reikėtų apsaugoti nuo vėjo ir kaitrios saulės, derlingesnio dirvožemio.

„Dažniausia vazonuose pardavinėjamos vadinamosios sidabrinės eglutės (tikrasis pavadinimas – dygioji eglė), paprastosios eglės ir kėniai. Iš esmės, didelio skirtumo, kurios rūšies medelį bandysite persodinti, nėra – taisyklės tos pačios, o prigijimas visais atvejais priklauso nuo šaknų sistemos, o ne nuo medelio rūšies“, - pastebi specialistė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kodėl tarakonai išlenda naktį?

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.