Specialistė pataria, kaip nesukelti šoko Kalėdų eglutei

Kalėdų eglutę vazone puošiantys šeimininkai svajoja, kaip pavasarį sodins ją individualaus namo ar sodybos kieme ir grožėsis daugybę metų. Tačiau persodinti eglutę taip, kad ši prigytų nėra taip paprasta – viena vertus, reikia atidžiai sekti oro sąlygas, o dažnai ir prekybos centruose parduodamos eglutės būna pasmerktos nuvysti iš karto po švenčių sezono.
Specialistė pataria, kaip nesukelti šoko Kalėdų eglutei
© Shutterstock nuotr.

„Ar Kalėdų medelis prigis namo kieme, ar ne labiausiai priklauso nuo šaknų sistemos. Jei eglutę persodinant į vazoną šaknys nukapojamos, net ir labai stengiantis eglutė greičiausia neprigis. Jei šaknų sistema nepažeista, medelis turi galimybių prigyti“, - teigia Želdinių ir dekoratyvinių želdinių augintojų asociacijos atstovė Ingrida Vainauskienė.

Deja, pasakyti, kokios būklės į vazoną pasodintos eglutės šaknų sistema praktiškai neįmanoma. Vienintelė gudrybė – stebėti ar vazono dydis proporcingas į jį pasodinto medelio dydžiui. Jei medelis neproporcingai per didelis vazonui, tikėtina, kad jį persodinant buvo nukapotos šaknys. Kitais atvejais tenka pasitikėti pardavėjo sąžiningumu.

Tiesa, visuomet galima eglutę pirkti ne prekybos centre, o iš medelyno, kuriame darbuotojai paaiškina, kaip augintas medelis, kaip prižiūrėtas. Kita vertus, net jeigu šaknų sistema nepažeista, norintys, kad Kalėdų medelis džiugintų ir po švenčių, persodinant jį turėtų įdėti nemažai pastangų.

„Pirmiausia, reikėtų nesukelti medeliui šoko. Įsivaizduokite, kambaryje laikomas medelis yra laistomas, temperatūra pakankamai aukšta, šviesu. Jam tai jau pavasaris, kartais medelis gali pradėti ir leisti ūglius. Tačiau lauke žiema, ir jei po švenčių išnešime jį tiesiai į lauką, kur žema temperatūra, bei persodinsime, jam bus šokas. Kitų Kalėdų medelis greičiausia nesulauks“, - pastebi specialistė.

Todėl prieš persodinant medelį derėtų jį pamažu pratinti prie žemesnės temperatūros. Pavyzdžiui, laikyti įstiklintame balkone, rūsyje, laiptinėje ar palėpėje, kur temperatūra žemesnė nei kambaryje, tačiau aukštesnė nei lauke. Tobulu atveju temperatūra turėtų būti apie 0–5 laipsnius šilumos.

Vėliau, jei žemė neįšalusi, galima iškasti vazono dydžio duobę ir vazoną su medeliu įstačius į ją užpilti sausomis dirpėmis. Kartas nuo karto palaisčius ir sulaukus pavasario, pasitraukus įšalui, kuomet vykdomi visi sodo darbai, medelį galima išimti iš vazono ir persodinti į žemę. Persodinant medelį temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 10 laisnių šilumos.

Pasak I. Vainauskienės, eglė nereikli gruntui. Pavasarį medelį galima persodinti tiesiog į augalinį gruntą. Blogiau nebus, jei gruntą pamaišytumėme su nedideliu kiekiu kompostinės žemės, kuris parduodamas sodo reikmenų parduotuvėse. Tiesa, baltosios eglutės reikalauja kiek geresnių sąlygų – jas reikėtų apsaugoti nuo vėjo ir kaitrios saulės, derlingesnio dirvožemio.

„Dažniausia vazonuose pardavinėjamos vadinamosios sidabrinės eglutės (tikrasis pavadinimas – dygioji eglė), paprastosios eglės ir kėniai. Iš esmės, didelio skirtumo, kurios rūšies medelį bandysite persodinti, nėra – taisyklės tos pačios, o prigijimas visais atvejais priklauso nuo šaknų sistemos, o ne nuo medelio rūšies“, - pastebi specialistė.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Svarbiausi lauko židinio įrengimo aspektai

Vasaros vakarai praleisti su šeima bei draugais prie rusenančio lauko židinio gali tapti jaukiais prisiminimais, kurie sušildys atėjus žiemai. Nusprendus įsirengt šį mažosios architektūros statinį, pirmiausia reikia gerai apgalvoti keletą svarbių aspektų.

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.