Skruzdės namuose: kaip jas išprašyti

Kaip viena kregždė - dar ne pavasaris, taip ir viena skruzdė - dar ne problema. Vis dėlto, aptikę vieną skruzdę, gerai pasižvalgę neretai atrasite ir antrą, ir trečią, ir dvyliktą. Gerai, jeigu tai darote stovėdami šalia skruzdėlyno, kur kas blogesnės žinios, jei skruzdes skaičiuojate namuose. Ką tokiu atveju daryti?
Skruzdės namuose: kaip jas išprašyti
© Shutterstock nuotr.

Nors skruzdžių Lietuvoje yra įvairių rūšių, namuose dažniausiai apsigyvena ir žalą daro rudosios faraoninės skruzdės (Monomorium pharaonis).Skruzdės gali atkeliauti į jūsų namus pro įvairias angas – vamzdžius, ventiliacijos angas, netgi pro elektros lizdus. Tai pat galite jas įsinešti į namus su produktais ar daiktais. Kartais gali užtekti ir vienos skruzdės – jei ji apvaisinta, ji taps motinėle ir gali pasislėpusi dėti kiaušinėlius. Rudosios skruzdės gyvena ne tik įvairiuose grindų ar sienų tarpuose, tačiau ir įvairiose talpose, pavyzdžiui, šiukšlių kibiruose, balduose, tarose, maisto produktų induose, jos taip pat mėgsta putų polistirolu apšiltintas sienas. Šios skruzdės, gyvendamos namų užkampiuose, dažnai pasitaiko, kad ir voniose ar tualetuose, gali pernešti įvairias pavojingas ligas. Nors namuose nebūtinai turi vyrauti nehigieniškos sąlygos, kad šios skruzdės ten atsirastų, gyvendami netvarkingai galite būti beveik tikri, kad vabzdžiai čia apsistos ilgėliau. „Šios skruzdės labai mėgsta šiltas patalpas, drėgmę ir puvėsius, be to, jos yra labai ėdrios. Skruzdės labai mėgsta saldumynus – medų, cukrų, taip pat duonos gaminius, mėsą. Todėl patalpose neturėtų būti maisto atliekų, trupinių, maisto produktai turėtų būti laikomi sandariai“, –pasakoja UAB „Kenkėjų kontrolės tarnyba“ atstovė Jurgita Steponavičiūtė. 

Pasak jos, nereikėtų jaudintis, jei iš sodo parsinešėte šiek tiek juodųjų skruzdžių – namai nėra jų natūrali aplinka, todėl netgi kur nors užlindusios, jos didelių problemų nepadarys. Tačiau netoli maisto produktų pastebėjus rudųjų, faraoninių skruzdėlių reikėtų imtis priemonių ir nelaukti, kol jų kiekis padidės. Skruzdžių namuose gali padaugėti vasarą, nes tuomet sąlygos joms yra palankesnės.

Vienas paprasčiausių ir daugeliu atvejų veiksmingų prevencinių būdų – elementari švara. „Reikia palaikyti švarą, neapsikrauti daiktais, valyti paviršius, kad ir paprastomis buitinėmis priemonėmis ar actu, citrina ir panašiai. Jeigu namuose yra mažų vaikų ar ligonių, patikrinkite ir patalynę, nes jos mėgsta ten gyventi, joms patinka kvapai, šiluma. Patalynę reikėtų nuolat plauti ir lyginti“, – pataria UAB „Alytaus profilaktinės dezinfekcijos stoties“ vadovė Lina Čeikuvienė.

Kiti būdai apsisaugoti – užsandarinti plyšius, kad nesusidarytų sąlygos skruzdėms atkeliauti iš gretimų būstų. Pasirūpinkite sandariais šiukšliadėžių dangčiais, nelaikykite gendančių maisto produktų ilgiau nei derėtų. 

Naikinimas. Pirmas žingsnis būtų sunaikinti skruzdžių maisto šaltinius. Virtuvėje atitraukite baldus ir viską kruopščiai išvalykite, kad skruzdės bent jau toje vietoje neturėtų kuo maitintis.
Skruzdes išnaikinti gali būti itin sunku ir procesas užtrunka iki kelių savaičių. Tokia situacija susidaro dėl skruzdžių gyvenimo ypatumų. Jų šeimą sudaro darbininkės – tos skruzdės, kurias matome, ir motinėlės, gyvenančios lizduose ir neišlendančios į išorę. 

„Jei naikinsime darbininkes, kurios neša maistą motinėlei ir vaikams, nuo to ilguoju laikotarpiu populiacija nesumažės, nes motinėlė sparčiai deda kiaušinėlius. Viena motinėlė gali gyventi iki 270 dienų ir per tą laiką padėti apie 300 kiaušinėlių. Taip natūraliai gimsta dar kelios motinėlės. Vienintelis būdas sunaikinti motinėlę yra vyliai – specialus masalas su feromonais, viliojančiomis medžiagomis, ir su insekticidais. Radę tokį vylių, jo turinį darbininkės neša motinėlei ir vaikams – taip jos ir išnaikinamos“, – pasakoja J. Steponavičiūtė. Vylius reikėtų išdėlioti skruzdžių takų vietose – jos paprastai linkusios vaikščioti tomis pačiomis trajektorijomis. Patikimas būdas yra sunaikinti skruzdžių lizdą, tačiau jie yra gana sunkiai aptinkami.

Skruzdžių problema yra gana sena, todėl ilgainiui susiformavo kai kurie tradiciniai, liaudiški jų naikinimo ir atbaidymo metodai. Teigiama, kad padėti gali actas, saulėgrąžų aliejus, kavos tirščiai, druskos, sutrinta kreida, petražolių, citrinų, tabako, pelynų, pomidorų, riešutmedžių, mėtų ir lauro lapai. Uogienė, sumaišyta su mielėmis skruzdėms gali būti nuodinga, o saldinto vandens pripildyti indai gali tarnauti kaip vabzdžių gaudyklės – susigundžiusi paskanauti saldumo, skruzdė ten įkris ir nebeišlips. Vis dėlto, J. Steponavičiūtės teigimu, natūralūs metodai padės išnaikinti tik darbininkes. „Galbūt preparatai, tokie kaip actas, veikia, tačiau jie gali sumažinti tik skruzdžių darbininkių kiekį. Vizualiai gali atrodyti, kad jų sumažėjo, bet laikui bėgant populiacija vėl išaugs, nes motinėlė lieka gyva ir vėl deda kiaušinėlius. Tai ilgas procesas ir tokiomis priemonėmis jų išnaikinti neįmanoma“, – teigia pašnekovė.

Tą pačią tiesą patvirtina ir L. Čeikuvienė. „Natūralios priemonės, tokios kaip apelsinų žievelės, kava yra laikinas atbaidantis metodas, bet tai jų nesunaikins. Reikia specialių priemonių. Galima pasigaminti, tarkime, truputį buljono, jį išpilstyti į lėkšteles ir įpilti insekticido, tačiau gali būti sunkoka žinoti, kiek tiksliai jo reikia. Jei skruzdės tai pajus, jos gali pakeisti kryptį. Preparatus reikia naudoti reikia palengva – kad skruzdės tą maistą pajėgtų nešioti ir motinai“, – teigia ji.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.