Skruzdės namuose – iš kur jos atsiranda ir kaip išnaikinti

 (16)
Skruzdės vienu atveju atrodo panašios į kitus lauko gyvūnus - jūs esate pripratę, kad jos gyvena sode ir nelabai tikitės, kad jos staiga užsimanys apsigyventi jūsų namuose. Juk, galų gale, sklype gyvenantis ežys ar kurmis taip nepadarytų. Šiuo atveju būtumėte dalinai teisūs - sode gyvenančios skruzdės iš tiesų vengia ateiti į namus. Kita vertus yra ir daugiau skruzdžių rūšių.
Skruzdės namuose – iš kur jos atsiranda ir kaip išnaikinti
© Fotolia nuotr.

Lietuvoje gyvena apie 40 skruzdžių rūšių, tačiau namuose dažniausiai aptinkamos rudosios faraoninės skruzdės (Monomorium pharaonis). Jas atpažinsite iš gelsvai rusvos spalvos ir atspalvių (juodosios (Lasius niger) skruzdės būna juodos ir tamsiai rudos) ir palyginti nedidelio dydžio – tai mažiausios šalyje aptinkamos skruzdės. Įdomu tai, kad ši rūšis yra atkeliavusi iš kitų šalių ir Lietuvos klimatinės sąlygos joms nėra pačios palankiausios, todėl kaip ir minėta, jos dažniausiai ir įsikuria patalpose. Jei namuose pastebėjote vieną kitą juodąją skruzdę, nereikia pernelyg jaudintis  – joms kur kas mielesnė natūrali aplinka ir dažniausiai jos pačios ieškos kelių atgal į gamtą. Žinoma, daugiau šios rūšies skruzdžių galite rasti privačiuose namuose su kiemais, jos atsiranda blogai izoliuotose verandose, pirmo aukšto virtuvėse, lauko laiptų konstrukcijose ir panašiai. Labai retai namuoe apsigyvena ir raudonosios ugninės skruzdėlės (Formica sanguinea). 

Iš kur jos ateina į namus. Kadangi skruzdės yra labai mažos, joms nereikia didelių angų – tai gali būti ventiliacija, vamzdžiai ir panašiai. Kitas būdas – netyčia įsinešti keletą jų su daiktais. Jei viena iš tokių skruzdžių yra apvaisinta, laukite bėdos – ji dės kiaušinėlius, o naminis skruzdėlynas didės.

Tačiau galbūt nereikėtų bijoti, juk jei sąlygos netinkamos, skruzdė namuose neliks? Bėda, kad skruzdei užtenka labai nedaug – reikia vietos pasislėpti ir šiek tiek maisto. Skruzdžių gali atsirasti net ir pakankamai tvarkinguose namuose. Skruzdės gali įsikurti sienose, grindų tarpuose, sandėliukuose, maisto tarose, šiukšlių dėžėse, tualetuose, spintelėse. Kitos sąlygos reikalingos skruzdžių gyvenimui yra šiluma, drėgmė ir šiek tiek maisto, pavyzdžiui, puvėsiai, saldūs produktai (cukrus, duonos gaminiai, uogienė, medus, sultys), mėsa, žuvis, riebalai. Dažniausiai daugiau skruzdžių namuose atsiranda vasarą, kadangi šiuo metų laiku joms veistis yra palankiausios sąlygos.

Geriausia atsikratyti pirmaisiais įnamiais – pastebėję vos keletą skruzdžių, nenumokite į jas ranka ir bent jau pasidomėkite, ar namiškiai nėra matę daugiau, apeikite kampus, vietas šalia maisto produktų, patikrinkite gėlių vazonus ir panašiai. Negali žinoti, gal tai tik viena skruzdė, o gal ir invazijos pranašas. Kur kas lengviau pasirūpinti viena ar keliomis skruzdėmis nei skruzdėlynu.

Kaip tvarkytis. Kaip minėta, nesant tinkamoms sąlygoms, skruzdės pačios po truputį išnyks. Joms reikalingas maistas, o kadangi (tikėkimės) specialiai jų nešeriate, reikia išsiaiškinti, iš kur jos gauna ar galėtų gauti maisto. Apžiūrėkite ir išvalykite įvairius plyšius, kur matote ar manote, kad galėtų būti užkritę maisto – skruzdės nėra dideli vabzdžiai, todėl ir maisto joms turėtų užtekt nedaug.

Jei skruzdžių vis daugėja, yra tikimybė, kad jūsų bute įsikūrusi jų motinėlė yra gyva ir deda kiaušinėlius. Šie vabzdžiai, jei gauna geras sąlygas, tikrai nesnaudžia – teigiama, kad viena motinėlė gali padėti iki 300 kiaušinėlių.

Skruzdėlynas tiek gamtoje, tiek jūsų namuose turi aiškią hierarchiją. Darbininkės neša maistą motinėlei, tad net ir sunaikinus jas mechaniškai, populiacija gali išlikti nepakitusi, nes iš motinėlės sudėtų kiaušinėlių, išsivystys nauji vabzdžiai. Motinėlė gyvena atokioje namų ar skruzdėlyno vietoje ir į paviršių neišlenda. Per savo gyvenimą ji gali pagimdyti dar kelias motinėles ir šis procesas tęsis, tad reikia arba užkirsti kelią maistui keliauti pas motinėlę, arba patiekti "specialų pasiūlymą" - insekticidais paveiktą maistą.

Skruzdėlės ant saldumyno
Skruzdėlės ant saldumyno
© Shutterstock nuotr.

Egzistuoja užtikrintas būdas pasiekti motinėlę, nors naikinimo procesas gali užtrukti net iki mėnesio ir ilgiau. Skruzdės darbininkės paprastai turi savo takus ir dažniausiai jais vaikšto nuolatos. Todėl takų vietose reikėtų palikti specialų masalas su feromonais, kurie privilios vabzdį ir insekticidais. Insekticidai gali būti tiek skysti, tiek miltelių pavidalo. Radę tokį užnuodytą masalą, darbininkės neša jį motinėlei.

Dar vienas patikimas būdas galėtų būti aptikti ir sunaikinti skruzdžių lizdą, tačiau tai padaryti gana sunku.

Kaip ir kone visose srityse, norintys natūralumo dažnai linksta į liaudies patarimus. Teigiama, kad veikia šie dalykai: actas, apelsinų žievelės, druska, kavos tirščiai, saulėgrąžų aliejus, sutrinta kreida, lapai: petražolių, citrinų, tabako, pelynų, pomidorų, riešutmedžių, mėtų ir lauro, uogienė su mielėmis. Visus šiuos būdus galite rasti įvairioje literatūroje, tačiau problema čia yra dviguba – sunku patikrinti, ar jie tikrai veikia, antra, tai išsprendžia tik skruzdžių darbininkių problemą.

Prevencija. Galiausiai, visi žinome paprastą tiesą – jei nelaukto svečio neįsileisi, nereikės jo ir išprašinėti. Be kitų gyvių, tas pats galioja ir skruzdėms. Reikėtų vadovautis paprastomis taisyklėmis:

Užsandarinkite plyšius. Skruzdės neturėtų laisvai atklysti pas jus, nesvarbu ar iš lauko, ar iš gretimų būstų. Tai apskritai universalus patarimas, nes į namus tokiu būdu gali patekti ne tik skruzdės, tačiau ir kiti kenkėjai.

Palaikykite švarą. Sugedusius maisto produktus iškart išmeskite į bendrą ar kiemo konteinerį. Nenaudojami produktai, jei vabzdžiai gali į juos patekti jiems yra puikus maisto šaltinis. Nepatingėkite išvalyti visų virtuvės pakampių, nukritusius ar išsiliejusius produktus nuvalykite.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.