Renkamės eglutę – praktiškai viskas, ką būtina žinoti

 (2)
Kalėdų eglė yra bene pagrindinis modernių Kalėdų atributas. Vieni jas puošiame jau gruodžio pradžioje, kiti - tik prieš Kūčias; vieni renkamės tik kvepiančias natūralias, kiti - ilgaamžes plastikines; vieni nori tik dvimetrinės, kitiems užtenka nedidelės. Kaip pasirinkti jums tinkančią eglę šių metų Kalėdoms, apžvelgėme šiame straipsnyje.
Renkamės eglutę – praktiškai viskas, ką būtina žinoti
© Shutterstock nuotr.

Kur gauti eglutę? Eglutę galite nusipirkti arba nusikirsti, tiesa, tai nereiškia, kad dabar pat galite imti kirvį ir eiti į mišką. Nors už savivaliavimą valstybiniame miške numatytos baudos, tačiau kai kuriais atvejais tai vis dar įmanoma, teigia Generalinės miškų urėdijos Miško atkūrimo ir apsaugos skyriaus vedėjas Darius Stonis. Jo teigimu legaliai nusikirsti kalėdinę eglutę valstybiniame miške galima tik prieš tai susitarus su mišką prižiūrinčiu valstybiniu miškų pareigūnu - girininkijos ar miškų urėdijos darbuotoju.

Tiesa, urėdijos ir pačios ruošia bei parduoda Kalėdines eglutes, taip pat nemokamai dovanoja eglių šakas. „Eglutės ruošiamos stengianti padaryti kuo mažesnę žalą miškui. Pirmiausia jos ruošiamos tuose miško plotuose, kuriuose kitais metais vis tiek planuojama jas iškirsti, pavyzdžiui, kvartalinėse, elektros, priešgaisrinėse linijose. Siekiant sudaryti sąlygas visiems norintiems įsigyti kalėdinių eglučių miškų urėdijos organizuoja jų pardavimą nustatytose vietose, kuriose prekiaujama nukirstomis eglutėmis. Taip pat daugelis miškų urėdijų turi įveisusios kalėdinių eglučių plantacijas, kuriose medeliai auginami būtent Kalėdų šventėms ir kuriose atvykę pirkėjai gali patys išsirinkti ir nusikirsti norimą medelį. Apie minėtas kalėdinių eglučių pardavimo vietas galima sužinoti paskambinus į artimiausią miškų urėdiją. Šiemet, kaip jau tapo tradicija, miškų urėdijos vykdys akciją “Parsinešk Kalėdas į savo namus”, kurios metu nustatytose vietose gyventojams nemokamai bus dalinamos eglių šakos Kalėdų šventėms papuošti“, - teigia pašnekovas.

Jis pažymi, kad savavališkai kertant eglutes padaroma žala aplinkai ir įvykdomas administracinis teisės pažeidimas už kurį gresia piniginė bauda. Šiuo metu galiojančio Administracinių teisės pažeidimų kodekso 63 straipsnyje nurodoma, kad savavališkas pomiškio, miško želdinių, sėjinukų arba sodinukų miško daigynuose bei plantacijose, taip pat savaiminės kilmės jaunuolynuose, skirtuose miškui atkurti, naikinimas arba žalojimas užtraukia baudą piliečiams nuo keturiolikos iki dvidešimt aštuonių eurų ir pareigūnams – nuo dvidešimt aštuonių iki aštuoniasdešimt šešių eurų.

Jei Lietuvos miškuose natūraliai augančios eglutės jums nėra įdomios ir ieškote įvairesnių rūšių ar norite eglutės, pasodintos vazonėlyje, reikėtų ieškoti ir kreiptis į privačius pardavėjus ar medelynus.

Eglučių rūšys

Paprastoji eglė (Picea abies)

Renkamės eglutę – praktiškai viskas, ką būtina žinoti
© Shutterstock nuotr.

Liaudiškai žinoma kaip lietuviška ar tradicinė eglutė. Didžiausi privalumai – tai vietinis medis, todėl gerai prigyja lauke, skleidžia intensyvų kvapą, be to, jos kaina yra bene pati mažiausia. Trūkumas – gana gausiai meta spyglius, todėl geriau ir puošti tradiciškai – Kūčių vakarą ar kelias dienas prieš Kalėdas, kad nereikėtų daug vargti.

Dygioji (sidabrinė) eglė (Picea pungens)

Renkamės eglutę – praktiškai viskas, ką būtina žinoti
© Shutterstock nuotr.

Pasižymi išskirtine spalva – būna sidabriškai mėlyna, tiesa, tos pačios rūšies medis gali būti ir žalsvesnis. Tokia eglutė graži ir išskirtinė, tačiau dygi, todėl puošti ją nėra taip malonu kaip kai kurias kitas rūšis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Svarbiausi lauko židinio įrengimo aspektai

Vasaros vakarai praleisti su šeima bei draugais prie rusenančio lauko židinio gali tapti jaukiais prisiminimais, kurie sušildys atėjus žiemai. Nusprendus įsirengt šį mažosios architektūros statinį, pirmiausia reikia gerai apgalvoti keletą svarbių aspektų.

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.