Renkamės eglutę – praktiškai viskas, ką būtina žinoti

 (2)
Kalėdų eglė yra bene pagrindinis modernių Kalėdų atributas. Vieni jas puošiame jau gruodžio pradžioje, kiti - tik prieš Kūčias; vieni renkamės tik kvepiančias natūralias, kiti - ilgaamžes plastikines; vieni nori tik dvimetrinės, kitiems užtenka nedidelės. Kaip pasirinkti jums tinkančią eglę šių metų Kalėdoms, apžvelgėme šiame straipsnyje.
Renkamės eglutę – praktiškai viskas, ką būtina žinoti
© Shutterstock nuotr.

Kur gauti eglutę? Eglutę galite nusipirkti arba nusikirsti, tiesa, tai nereiškia, kad dabar pat galite imti kirvį ir eiti į mišką. Nors už savivaliavimą valstybiniame miške numatytos baudos, tačiau kai kuriais atvejais tai vis dar įmanoma, teigia Generalinės miškų urėdijos Miško atkūrimo ir apsaugos skyriaus vedėjas Darius Stonis. Jo teigimu legaliai nusikirsti kalėdinę eglutę valstybiniame miške galima tik prieš tai susitarus su mišką prižiūrinčiu valstybiniu miškų pareigūnu - girininkijos ar miškų urėdijos darbuotoju.

Tiesa, urėdijos ir pačios ruošia bei parduoda Kalėdines eglutes, taip pat nemokamai dovanoja eglių šakas. „Eglutės ruošiamos stengianti padaryti kuo mažesnę žalą miškui. Pirmiausia jos ruošiamos tuose miško plotuose, kuriuose kitais metais vis tiek planuojama jas iškirsti, pavyzdžiui, kvartalinėse, elektros, priešgaisrinėse linijose. Siekiant sudaryti sąlygas visiems norintiems įsigyti kalėdinių eglučių miškų urėdijos organizuoja jų pardavimą nustatytose vietose, kuriose prekiaujama nukirstomis eglutėmis. Taip pat daugelis miškų urėdijų turi įveisusios kalėdinių eglučių plantacijas, kuriose medeliai auginami būtent Kalėdų šventėms ir kuriose atvykę pirkėjai gali patys išsirinkti ir nusikirsti norimą medelį. Apie minėtas kalėdinių eglučių pardavimo vietas galima sužinoti paskambinus į artimiausią miškų urėdiją. Šiemet, kaip jau tapo tradicija, miškų urėdijos vykdys akciją “Parsinešk Kalėdas į savo namus”, kurios metu nustatytose vietose gyventojams nemokamai bus dalinamos eglių šakos Kalėdų šventėms papuošti“, - teigia pašnekovas.

Jis pažymi, kad savavališkai kertant eglutes padaroma žala aplinkai ir įvykdomas administracinis teisės pažeidimas už kurį gresia piniginė bauda. Šiuo metu galiojančio Administracinių teisės pažeidimų kodekso 63 straipsnyje nurodoma, kad savavališkas pomiškio, miško želdinių, sėjinukų arba sodinukų miško daigynuose bei plantacijose, taip pat savaiminės kilmės jaunuolynuose, skirtuose miškui atkurti, naikinimas arba žalojimas užtraukia baudą piliečiams nuo keturiolikos iki dvidešimt aštuonių eurų ir pareigūnams – nuo dvidešimt aštuonių iki aštuoniasdešimt šešių eurų.

Jei Lietuvos miškuose natūraliai augančios eglutės jums nėra įdomios ir ieškote įvairesnių rūšių ar norite eglutės, pasodintos vazonėlyje, reikėtų ieškoti ir kreiptis į privačius pardavėjus ar medelynus.

Eglučių rūšys

Paprastoji eglė (Picea abies)

Renkamės eglutę – praktiškai viskas, ką būtina žinoti
© Shutterstock nuotr.

Liaudiškai žinoma kaip lietuviška ar tradicinė eglutė. Didžiausi privalumai – tai vietinis medis, todėl gerai prigyja lauke, skleidžia intensyvų kvapą, be to, jos kaina yra bene pati mažiausia. Trūkumas – gana gausiai meta spyglius, todėl geriau ir puošti tradiciškai – Kūčių vakarą ar kelias dienas prieš Kalėdas, kad nereikėtų daug vargti.

Dygioji (sidabrinė) eglė (Picea pungens)

Renkamės eglutę – praktiškai viskas, ką būtina žinoti
© Shutterstock nuotr.

Pasižymi išskirtine spalva – būna sidabriškai mėlyna, tiesa, tos pačios rūšies medis gali būti ir žalsvesnis. Tokia eglutė graži ir išskirtinė, tačiau dygi, todėl puošti ją nėra taip malonu kaip kai kurias kitas rūšis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kodėl tarakonai išlenda naktį?

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.