Pirties krosnelės akmenys: kaip atsirinkti tinkamiausius

 (5)
Kiekvienas nors kartą buvęs pirtyje žino, jog garas kyla nuo įkaitusių akmenų, ant jų pilant vandenį. Tačiau tik pastabesnis ir dažniau besilankantis įvairiose pirtyse atkreipia dėmesį į tai, kad akmenys krosnelėje būna skirtingų spalvų ir suteikia skirtingą pojūtį.
Pirties krosnelės akmenys: kaip atsirinkti tinkamiausius
© Shutterstock nuotr.

Akmenys krosnelėse dėliojami pagal dydį – viršuje sudedami mažesni akmenys, o apačioje sukraunami didžiausi. Priimta metalinėms krosnelėms rinktis didesnius, maždaug kumščio dydžio, o elektrinėse krosnelėse naudoti mažesnius.

Svarbu ne tik akmenų dydis, tačiau ir akmenų išdėliojimas. Svarbiausias dalykas, kurį reikėtų žinoti - nesuversti jų bet kaip, o tvarkingai išdėlioti, tarp  jų paliekant tarpus, kad vyktų oro cirkuliacija. Didesnė akmenų krūva lemia daugiau garo, tačiau per didelė krūva gali stabdyti oro cirkuliaciją – taip negalėsite kokybiškai mėgautis pirties malonumais.

Akmenis būtina reguliariai patikrinti – nuo karščio ir drėgmės jie anksčiau ar vėliau trupės. Tad kartą kas pusantrų metų perrinkite akmenis. Sutrupėjusius, suskilusius ar trupančius be gailesčio išmeskite, į jų vietą sudėkite naujus. Atidžiausiai reikėtų tikrinti apatinius akmenis, nes būtent jie ir atlaiko didžiausią temperatūrą.

Pirtyse dažniausiai naudojami šių rūšių akmenys:

Tradiciniai lietuviški akmenys – natūralumo mėgėjų pasirinkimas nr. 1, nekainuojantis pinigų, tačiau užimantis laiko. Geriausia jei renkami ne lauko rieduliai, o lygūs ir glotnūs akmenys iš upės. Tiesa, natūralumas natūralumu, tačiau per laiką pastebėta keletas tokio metodo trūkumų. Pirčiai tinka ne visi akmenys, o prasčiausias sprendimas yra iš vidaus pradėję skilti akmenys, kadangi įkaitinti jie gali sureaguoti visiškai ne taip, kaip jums norėtųsi ir gali netgi sprogti. Rinktis tokius akmenis reikėtų gerai žinant, ką darote – senosios pirties ekspertų šalyje yra ne taip ir daug.

Ne itin patrauklios  ir jų savybės. Visų pirma – dėl jų ploto. Apvalus riedulys su krosnele ir kitais akmenimis sąveikauja mažesniu plotu, o tai atsiliepia šilumai. Taip pat pastebėta, kad gamtoje rasti akmenys nevienodai akumuliuoja šilumą.

Prekyboje esantys akmenys yra specialiai skaldyti, turi daugiau sąlyčio ploto, tad geriau įkaista nuo krosnelės ir geriau atiduoda šilumą kitiems akmenims. Specialiai kasti ir skaldyti akmenys paprastai nebūna turėję santykio su oru ir nebūna paveikti atmosferos ciklų.

Rinkoje jų siūloma įvairių rūšių. Jei nežinote, ką rinkts, geriausia,pasiklausinėti pažįstamų pirčių savininkų, kiek laiko turi ir kaip vertina konkrečius akmenis, o apskritai idealu tiesiog pabūti keliose pirtelėse ir kiekvieną kartą kaitinantis atkreipti dėmesį į naudojamus akmenis.

Tinka šios dažniausiai sutinkamos rūšys:

Keraminiai akmenys į šią kategoriją gali būti įtraukiami tik iš dalies – jie lygiavertiškai naudojami pirties krosnelėse, tačiau nėra iškasti, o yra specialiai pagaminami. pasižymi ypatingu ilgaamžiškumu, dėl savo porėtumo gerai tinka drėgnoms pirtims. 

Vulkanitas - itin populiarus ir patikimas, palyginus konservatyvios išvaizdos akmuo pasižymintis geromis įkaitimo ir šilumos atidavimo savybėmis, taip pat negąsdinantis didele kaina.

Gabro diabazas yra juodos spalvos akmuo. Jis ilgaamžis, efektyviai kaupia ir atiduoda šilumą, kaisdamas neišskiria medžiagų.

Žadeitas – išskirtinis akmuo tiek savo išvaizda, tiek aukšta kaina. Šis akmuo yra žalsvas, sukelia lengvą, palaipsniui besiformuojantį garą, tad itin tinka švelnios pirties mėgėjams. Nors to ir nelabai išeitų patikrinti, tačiau jo pardavėjai nuolatos pabrėžia teigiamą jo naudą įvairioms žmogaus organizmo dalims.

Avietinis kvarcitas (porfyras) ir baltasis kvarcitas yra panašių savybių pirties akmenys. Kaip galima nuspėti iš pavadinimo, pirmasis yra rusvai rausvos (avietinės) spalvos, antrasis balsvas. Turi didelį tankį mažą šiluminį pralaidumą, kuris leidžia išgauti švelnų garą. Pasižymi ilgaamžiškumu bei atsparumu karščiui.

Muilo akmuo (talkochloritas) – gerai akumuliuoja ir praleidžia šilumą, yra atsparus karščiui. Teigiama, kad jis sukuria švelnų, panašų į žadeito akmens, garą. 

Nežiūrint į tai, kur įsigijote ar prisirinkote akmenų, prieš dedant į krosnelę, juos rekomenduojama nuplauti. Akmenis galima saikingai maišyti, pridedant skirtingų rūšių, tiesa, tai daugiau daroma dėl estetinio vaizdo, gražiau atrodančius akmenis dedant ant viršaus. Ženkliai geresnio efekto dėl to, nereikėtų tikėtis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.