Pirties įrengimo principai: garinė ir priepirtis. 3 dalis

Nors padalijus pirties įrengimą į tris etapus, vidaus įrengimas yra paskutinysis iš jų, tačiau atsakingų sprendimų poreikis čia toli gražu nesibaigia. Galėjote perskaityti apie tai, kaip pasistatyti nuotolinę pirtį, parinkti idealią krosnelę, o šį kartą pateikiame pagrindinius garinės ir priepirčio įrengimo principus.
Pirties įrengimo principai: garinė ir priepirtis. 3 dalis
© Shutterstock nuotr.

Vidaus mediena. Lietuvoje įrengiamose pirtyse, populiariausios 3 lietuviškos medienos rūšys – liepa, drebulė arba juodalksnis. Ši mediena gali būti naudojama tiek sienoms, tiek gultams įrengti. Rinkoje taip pat galima rasti iš Afrikos atvežtos abači (abachi) medienos, kuri yra poringa, mažiau įkaistanti, dėl ko, atsisėdus ant gulto jaučiasi mažiau karščio. Kitas apdailai ir gultams retkarčiais naudojamas atvežtinis medis yra raudonasis Kanados kedras. Jis pasižymi plačia spalvine gama bei geromis įkaitimo savybėmis, puikiu kvapu pirtyje, tačiau kainuoja brangiausiai iš visų minėtų medžiagų. Visos šios medienos rūšys yra lengvos ir nedidelio tankio – tai lemia, kad jos įkaista saikingai, priešingai nei kietmedis.

Tiek dailylenčių, tiek gultų lentų kaina priklauso nuo medienos kokybės bei matmenų. Renkantis dailylentes, svarbu atkreipti dėmesį į medienos kokybę (A klasės mediena yra kokybiškiausia, bešakė, todėl ir brangiausia) ir dailylenčių ilgį. Pačios trumpiausios, apie pusės metro ilgio dailylentės, kainuoja iki keleto eurų, o 2-3 metrų ilgio lietuviško medžio dailylenčių kv.m. gali kainuoti apie 20 eurų. Termiškai apdorotų dailylenčių, kurių privalumai – mažas įgeriamumas bei dervingumas, kainos prasideda nuo 20-30 eurų už kvadratinį metrą. Brangiausiai kainuoja kedro dailylentės, kurių už mažiau nei 50 eurų greičiausiai nerasite.

Lietuviškos medienos, skirtos gultams įrengti, kaina už metrą per daug nesiskiria, tiesa, aukščiausios rūšies liepos mediena yra šiek tiek brangesnė. Abači mediena gali kainuoti iki dviejų kartų daugiau nei liepa (5-6 eurai). Raudonasis Kanados kedras – brangiausia mediena iš kurios mūsų šalyje daromi gultai, jo kaina rinkoje siekia apie 10 eurų už ilgio metrą.

Medienos impregnavimas. Tiek gultus, tiek sienas derėtų padengti papildomomis apsauginėmis priemonėmis. Įprasta, kad gultai padengiami aliejumi, o sienos – dengiamos specialiu pirtiniu laku. Jo variantus geriausia rinktis specializuotose pirčių prekių parduotuvėse ar bent jau patikrinti, ar gamintojas nurodo, kad produkcija skirta pirtims. Pirties įranga ir prekėmis prekiaujančios parduotuvės „Prekės pirtims“ vadovas Juozas Valaitis aliejavimui pataria naudoti tik parafino pagrindo aliejų. Jis pabrėžia, kad lakas padengia medieną plėvele, mediena nekvėpuoja, tuo tarpu impregnantas susigeria į medį, paryškina jo spalvą ir leidžia medienai kvėpuoti. Be to, lakas mažiau atsparus trinčiai, jį galima lengviau „nubraukti“, o į paviršių įsigėręs impregnantas čia ir lieka. Todėl lakuoti geriausia tik tas vietas, prie kurių nesiliečiame. Gultus geriausia alyvuoti.

Pirčių projektavimu ir įrengimu bei pardavimu užsiimančios įmonės „Rąsta“ vadovo Gedimino Girjoto teigimu, pirties savininkai dažnai pageidauja alyvuoti ir sienas. „Tai geras variantas, tačiau brangus. Aliejus savo kaina nuo lako skiriasi 2-3 kartus, tačiau praktiškai tokio didelio skirtumo kaip ir nėra. Ekonomiškiausias variantas būtų sienas lakuoti, gultus alyvuoti“, – pataria jis.

Paviršiaus apsaugos priemonės tarnavimo laikas priklauso nuo jos kokybės bei kaip dažnai naudojatės pirtimi. Jei einate į pirtį kartą per savaitę, maždaug kas du metus būtų naudinga įvertinti sienų ir gultų būklę ir nuspręsti, ar juos reikėtų iš naujo padengti.

Gultų aukštai. Kelių aukštų gultai bus jūsų pirtyje lemia pačios pirties dydis – mažoje pirtyje vargiai patogiai sutalpinsite tris aukštus. Pirties gultų aukštų skaičių, kaip ir daugelį būsimos pirties ypatumų reikėtų tvirtai nuspręsti jau projektuojant pastatą ir patalpą, kurioje bus įrengta pirtis. G. Girjotas atkreipia dėmesį, kad neskyrus tinkamo dėmesio projektui, statybos eigoje galite susidurti ne tik su šia, tačiau ir su žymiai rimtesnėmis problemomis. Kad to nenutiktų, nepagalėkite laiko konsultacijoms su specialistais, apgalvokite visus pirties aspektus iš anksto, ir būtinai pasiruoškite projektą.

Patariama išlaikyti apie 120 cm atstumą nuo viršutinio gulto iki lubų, o optimaliausia, jei garinės aukštis neviršija 2,3 m. „Jeigu jūsų pirties lubos bus labai aukštos, karštas oras kaupsis palubėse ir labai sunkiai leisis į apačią. Jeigu jos bus per žemos, o viršutinis gultas aukštai, labai kais galva, ir jausite didelį diskomfortą“, – perspėja G. Girjotas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Svarbiausi lauko židinio įrengimo aspektai

Vasaros vakarai praleisti su šeima bei draugais prie rusenančio lauko židinio gali tapti jaukiais prisiminimais, kurie sušildys atėjus žiemai. Nusprendus įsirengt šį mažosios architektūros statinį, pirmiausia reikia gerai apgalvoti keletą svarbių aspektų.

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.