Pataria specialistai: kaip susirišti gerą vantą

 (11)
Pirtininkai kalba, kad „antrametė“ vanta išlaiko tik nedaugelį naudingųjų savybių, kuriomis pasižymi šviežia vanta. Todėl pataria paskubėti ir šių metų sezonui vantą susirišti apie Rasų šventę – vasaros saulėgrįžą. Esą maždaug tokiu metu surištos vantos yra pačios geriausios.
Pataria specialistai: kaip susirišti gerą vantą
© Fotolia nuotr.

„Mes gyvename vaizdo kultūroje, tačiau pirtyje tarsi grįžtame į tą pirmapradę būseną ir aplinką suprantame dviem jutimais – uosle ir lytėjimu. Todėl vanta yra pagrindinis pirties akcentas, padedantis grįžti į mums svarbią augalų kultūrą. Sakyčiau, kad vanta mūsų kultūrai yra tokia pat svarbi kaip japonams sakura“, – teigia Lietuviškos pirties akademijos vadovas Rimas Kavaliauskas.

Svarbiausia – vieta ir laikas

Iki Rasų šventės vantomis pasirūpinti siūloma todėl, kad būtent tuo metu medžių lapai būna pakankamai sustiprėję, sultingi, o jų biologinės savybės stipriausios. Po vasaros saulėgrįžos augalai po truputį pradeda nykti. Visgi norintys susirišti gerą vantą prieš suskubdami bėgti į mišką turi atsižvelgti ir į daugiau laiko ypatybių.

Ar pavyks iš populiariausio augalo beržo šakelių susirišti gerą vantą, galima paprastai patikrinti: reikėtų lyžtelėti viršutinę lapo pusę: jei lapo paviršius lygus ir švelnus – iš šio medžio šakų galima surišti puikią vantą, jei grubus – greičiausia, ne.

„Norintys susirišti individualią vantą, turėtų atsižvelti ir į paros laiką. Saulėtekio metu augalija turi daugiausiai sveikatos ir gyvybinių jėgų, vidurdienį patariama rišti vantas, skirtas sąmoningam programavimui,
saulėlydžio metu – labausiai sustiprėja psichinės galios, todėl galima rišti vantas, skirtas psichinėms problemoms spręsti, 
naktis – didžiausios dvasios koncentracijos metas, surinktos vantos geriausiai tinka maginiams ir mistiniams tikslams“, – pataria pirties specialistas.

Vantos rišamos iš mažų šakelių, ūglių, todėl tikima, kad daugiausia energijos jos sukaupia per jaunatį ir priešpilnį mėnulį.

Be to, nemažiau svarbu išsirinkti ir tinkamą vietą. Miškininkas Andrius Kertenis teigia, kad tokiam tikslui reikėtų ieškoti jaunų medelių, augančių netoli vandens, tačiau ne griovyje. Tokiu atveju šakos lengvai links ir nelūš, tad vanta bus tvirta.

„Vantų nederėtų rišti iš
 ūglių, augančių iš seno kelmo, bei drėgnu oru surinktų šakų, nes tuomet lapai nesilaikys, o vanta bus silpna“, – sako miškininkas.

Vanta – skonio reikalas

Populiariausios Lietuvoje vantos, surištos iš beržo, ąžuolo arba kadagio šakų. Tačiau vantą susirišti galima iš daugelio Lietuvoje augančių medžių. Klausimas tik, kokias problemas pirties karalienė turėtų padėti išspręsti.

Pavyzdžiui, liepų vantos malšina galvos skausmą bei nuramina nervų sistemą, padeda esant sąnarių reumatui, ąžuolo malšina dusulį, ramina širdies skausmus, kadagio vantos padeda esant viršutinių kvėpavimo takų uždegimui, tuberkuliozei, edemoms, inkstų, kepenų ir tulžies takų patologijai, skatina kraujotaką, palengvina judesius. Dažniausia Lietuvos pirtyse beržinė vanta malšina raumenų skausmus, gerai valo odą, greitina žaizdų, nubrozdinimų gijimą, praplečia mažuosius bronchus, todėl išsipėrus lengva kvėpuoti.

„Eglės ir pušies vantos nuo seno buvo egzotika, bet kodėl gi neišbandžius ir jų. Jos išsiskiria maloniu aromatu, o tai ypač puiku žiemą. Be to, jos taip pat naudingos organizmui. Pavyzdžiui, pušį derėtų naudoti kaip katalizatorių su kitomis vantomis, nes pušinė sustiprina kitų vantų gydomąsias savybes“, – sako Rimas Kavaliauskas.

Be to, spygliuočių augalų vantas galima rišti ir po Rasų šventės. Esą nuo metų laiko priklauso tik lapuočių augalų gydomųjų savybių intensyvumas.

Nepataria džiovinti ant saulės

Pirmiausia, išsirinkus, kokios medžio rūšies vantos norėsite, reikėtų nuo kelių medžių nupjauti šoninius ūglius. Griežtai nerekomenduojama jų džiovinti ant saulės – reikėtų ieškoti gerai vėdinamo pavėsio.

Pirtininkai yra pamėgę kelis vantų džiovinimo būdus. Paprastesnis – nupjautus ūglius tiesiog kuriam laikui palikti miške po medžiu. Tik tuomet parsivežti namo ir rišti. Dar vienas būdas – surišti vantas poromis ir pakabinti kur nors pastogėje, laikyti savaitę. Geriausiu būdu laikomas vantos džiovinimas šieno kupetoje. Vantas į kupetą reikėtų dėti sluoksniais, kotais į kupetos išorę, kad būtų patogu ištraukti.

„Vanta yra labai individualus dalykas ne tik periamam, bet ir periančiajam. Ji neturėtų būti per sunki, kad pirties malonumas netaptų fiziniu darbu. Kotas turėtų gerai gulti į delną, nes jei bus per plonas – trins, jei bus storas – pirštai pavargs. Optimalus vantos ilgis yra maždaug 40–60 centimetrų, iš kurių apie ketvirtadalį turėtų būti be lapų“, – sako R. Kavaliauskas.

Vantos kotą reikėtų suveržti audeklo atraižomis, bintu ar minkšta virvele. Be to, rišant mazgą reikia pagalvoti apie tai, kad žiemą jį reikės atrišti ir vantą suveržti iš naujo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Svarbiausi lauko židinio įrengimo aspektai

Vasaros vakarai praleisti su šeima bei draugais prie rusenančio lauko židinio gali tapti jaukiais prisiminimais, kurie sušildys atėjus žiemai. Nusprendus įsirengt šį mažosios architektūros statinį, pirmiausia reikia gerai apgalvoti keletą svarbių aspektų.

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.