Paprasti būdai, kaip išvengti erkių sklype

 (25)
Erkės yra ne tik miško gyventojos. Neretai spaudoje perskaitome, jog erkė įkando žmogui, tiesiog poilsiavusiam kur nors parke, ar randame šį nariuotakojį įsisegusį į mūsų naminio gyvūno kailį. Specialistai netgi teigia, kad dėl šiltesnių orų, erkės kasmet pabunda labai anksti, todėl didžiąją metų dalį lieka aktyvios. Šie maži, bet pavojingi gyviai gali sukelti didelių bėdų, tačiau laikydamiesi elementarių taisyklių, galime sumažinti jų atsiradimo riziką savo sklype.
Paprasti būdai, kaip išvengti erkių sklype
© Shutterstock nuotr.

Erkės. Tai nedideli, voragyvių klasės nariuotakojai. Jų dydis paprastai priklauso nuo jų pasisotinimo - nors paprastai suaugusios erkės dydis nesiekia 5 milimetrų, kraujo prisisiurbusi erkė gali siekti net iki keliasdešimt milimetrų. Kraujas yra pagrindinis ir vienintelis erkių maisto šaltinis. Deja, per kraują į žmogaus ar gyvūno kūnus yra pernešami virusai ir bakterijos. Erkės mėgsta atokesnes, gerai paslėptas vietas, tačiau priešingai populiariam mitui, nuo medžių nešokinėja, o renkasi iki 20 centimetrų aukštį. Gausiausiai Lietuvoje paplitusios Europinės miško erkės (Ixodes ricinus) . Geriausiai žinomos ligos, kuriomis galima užsikrėsti įsisiurbus erkei yra erkinis encefalitas ir Laimo liga (boreliozė), galinti pažeisti nervų sistemą.

Erkių prevencija. Erkės sklype nėra kažkas, ko nebūtų galima išvengti, todėl daugybė tinkamai tvarkomų sklypų savininkų tuo net nesiskundžia. Tad svarbiausia taisyklė, norint neprikviesti į sklypą erkių ir yra tvarka bei erdvė.

Erkių atsiradimo riziką sumažinsite laikydamiesi šių patarimų:

* Erkės itin mėgsta aukštą žolę, todėl patartina veją pjauti trumpai, nepalikti ilgesnės nei 8 cm

* Nereikia užleisti ir tų sklypo vietų, kuriose lankotės rečiau - neleiskite, kad išsikerotų pernelyg aukštų žolių, piktžolių plotai, išsikerotų sąvašynai, apsitvarkykite nenaudojamus lauke stovinčius objektus (sena technika, šiukšlės, metalo laužas ir kita)

* Erkės yra linkusios slėptis po augalais, krūmais., todėl projektuojant sklypą geriausia neužsodinti jo augalais aklinai, o derinti su atvirais trumpos žolės ar kitais laisvais plotais.

* Fauna: laukiniai paukščiai ir gyvūnai gali pernešti erkes, todėl, nors tai ir gražu, nereikėtų jų jaukintis, fiziškai kontaktuoti ar maitinti.

* Erkes perneša ir įvairūs graužikai, todėl užtikrinę, kad jų nebus jūsų sklype, sumažinate riziką, kad atsiras ir erkių.

Daugiau apie graužikus galite paskaityti čia: Kova su pelėmis ir žiurkėmis

* Erkes gali pernešti ir jūsų pačių naminiai gyvūnai, todėl verta patikrinti, jei jie buvo vietose, kur galėjo įsisegti erkės. Kita vertus, juos glostydami irgi patikrinkite, ar šis kraujasiurbis padaras nėra įsitaisęs jų kailyje.

Kovos būdai. Įmonės, kovojančios su kenkėjais siūlo specialų cheminį erkes sklype naikinantį purškimą, tiesa tai nėra pats ekologiškiausias būdas, apie jo efektyvumą taip pat yra diskutuojama. Be to, vieno karto paprastai neužtenka, kadangi ilgai nenaikinamos erkės spėja į dirvą padėti kiaušinėlius, todėl procedūrą po tam tikro laiko reikia kartoti.

Tiesa, šis būdas yra legalus ir palyginti su vienu iš “liaudiškų metodų” - žolės deginimu, ženkliai efektyvesnis. Deginti žolę prie namų yra nelegalu, taip pat rizikuojate, kad ugnis netikėtai apims ir kitus plotus ir pastatus. Be to, be prevencinių, aukščiau minėtų priemonių, šis metodas naudos neatneš.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.