Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti

 (5)
Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.
© Shutterstock

Kandys

Lietuvoje dažniausiai sutinkamos drabužinės bei maistinės kandys, jos priklauso drugių būriui. Nors jų drugius pastebėti yra lengva, žalą daro jų lervutės. Drabužinių kandžių lervutės, prieš virsdamos drugiais, graužia audinius, o maistinių kandžių lervutės ėda ir teršia miltus, grūdus, sėklas, riešutus, prieskonius, arbatžoles ir kitus spintelėse laikomus produktus. Patys drugiai labai greitai žūva ir tiesioginės žalos maistui bei drabužiams nedaro, kita vertus, jie gausiai poruojasi, o viena patelė gali padėti apie 150-200 kiaušinėlių.

Į namus kandys paprastai atkeliauja su pirkiniais. Maistinės kandys į namus gali atkeliauti su misto pirkiniais (žinoma, produkcijos užkrėtimas pačios gamybos metu mažai tikėtinas, tai daugiau prekybos centrų ar sandėlių švaros klausimas). Drabužines kandis rizikuoja parsinešti tie, kurie mėgsta apsipirkti padėvėtų drabužių parduotuvėse, kita vertus, pasitaiko atvejų, kai lervomis būna užkrėstas naujas daiktas (tai vėlgi priklauso nuo laikymo sąlygų).

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti
© Shutterstock

Prevencija

Geriausia kova su bet kokiais parazitais yra prevencija (tai yra – geriau sukurti tokias sąlygas, kad kandys apskritai neapsigyventų namuose). Švara yra didžiausia šių parazičių priešė. Reikia nuolatos valyti retai naudojamus spintų ir spintelių paviršius. Rekomenduojama kartą per mėnesį peržiūrėti drabužius. Sezoniniai ar kiti drabužiai, kurie yra nenaudojami ilgą laiką, gali būti apsaugoti juos laikant sandariuose maišuose arba lagaminuose. Nešvarūs drabužiai kandims yra ypač patrauklūs, todėl spintoje jie neturėtų būti laikomi.

Šie drugiai nemėgsta aitrių kvapų, todėl rekomenduojama spintos lentynos laikyti pagalvėles ar medžiaginius maišelius su kandims nemaloniu kvapu. Kandys nemėgsta: levandų, kėnio, apelsino žievelės, lazdyno, tabako, lauro bei eukalipto lapų kvapo. Ypač veiksmingi yra levandų ir kėnių eteriniai aliejai, keliais jų lašeliais galima suvilgyti į spintą dedamas pagalvėles ar maišelius, arba tiesiog galima pagarinti šio eterinio aliejaus kambariuose.

Kandims patrauklus maistas turėtų būti laikomas sandariai. Tokį maistą reikėtų laikyti gerai uždaromuose peršviečiamuose plastikiniuose arba stikliniuose induose. Taip pat patariama namuose nelaikyti seno maisto. Beje, maistui laikomam 10-12 laipsnių temperatūroje pavojus negresia, nes esant tokioms sąlygoms, kandys nesivysto.

Kova

Visgi jei kandžių atsirado, reikia sunaikinti jų židinį. Tam yra naudojami specialūs naikinamieji preparatai. Rekomenduojama naikinimui rinktis tik profesionalias, ilgalaikes bei sveikatai nepavojingas priemones.

Sunaikinus pagrindinę užkrato vietą, reikia imtis švarinimo darbų. Reikia kruopščiai išvalyti visus paviršius: sienas, lubas, lentynas, spintelių ir spintų plyšius. Valymui patariama naudoti skiestą vandeniu actą (šaukštą nekoncentruoto acto reikia atskiesti stikline vandens), nes jis turi repelentinių savybių. Atradus kandžių lervų maistą, deja, reikia išmesti, o drabužius, jei šie nepažeisti, išskalbti aukštoje temperatūroje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Svarbiausi lauko židinio įrengimo aspektai

Vasaros vakarai praleisti su šeima bei draugais prie rusenančio lauko židinio gali tapti jaukiais prisiminimais, kurie sušildys atėjus žiemai. Nusprendus įsirengt šį mažosios architektūros statinį, pirmiausia reikia gerai apgalvoti keletą svarbių aspektų.

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.