Naudingi sodo vabzdžiai: kaip atpažinti ir prisivilioti

 (5)
Sakoma – pažink priešo priešą, ir nugalėsi. Taip pat šią taisyklę galima pritaikyti ir sodo kenkėjų – amarų, erkių, kandžių ir kitų, naikinančių sodo grožybes, kontrolei. Jei auginate daug žydinčių, kvapnių augalų, jūsų sode, be abejo, dūzgia ir skraido ir daugybė vabzdžių, kurie praturtina jūsų sodo ekologinę įvairovę, o tuo pačiu padeda ir kovoje su kenkėjais.
Naudingi sodo vabzdžiai: kaip atpažinti ir prisivilioti
© Shutterstock nuotr.

Apžvelgsime keletą pačių naudingiausių vabzdžių bei patarsime, kaip juos privilioti į savo sodą.

1. Boružė. Dauguma suaugusių boružių bei lervų minta amarais ir kitais minkštakūniais vabzdžiais. Į sodą boružes privilioja žiedų nektaras bei žiedadulkės, kurias jos valgo prieš daugindamosi.

2. Auksaakė. Šis šviesiai žalsvas ar rusvas vabzdys turi didelius, plonus kaip voratinklis sparnus. Suaugusios minta daugiausiai gėlių nektaru, tačiau jų lervos – tikras siaubas sodo kenkėjams, ypač amarams, kandžių kiaušinėliams, mažiems vikšreliams ir erkėms.

Naudingi sodo vabzdžiai: kaip atpažinti ir prisivilioti
© Shutterstock nuotr.

Auksaakės lervos ypač yra naudingos ankstyvą pavasarį, kol kiti naudingieji vabzdžiai dar nėra aktyvūs. Suaugusios auksaakės apdulkina avietes bei braškes ir taip gausina derlių.

3. Žiedmusė. Suaugusios žiedmusės panašios į mažas bitutes dryžuotais pilveliais; lervos (šliužai) - pilkšvos, žalsvos. Suaugusios minta žiedadulkėmis bei nektaru, o lervutės yra labai mažos, todėl pasiekia tokias ankštas vietas, kur kiti vabzdžiai nepasiekia. 

Naudingi sodo vabzdžiai: kaip atpažinti ir prisivilioti
© Shutterstock nuotr.

4. Straubliuočiai (lygiasparniai, blakės) medžioja daugelį vabzdžių: pomidorinius vikšrus, voratinklines erkes, tripsus, ėda įvairių kenkėjų kiaušinėlius, įvairius vikšrus. Juos traukia gluosniai, grikiai, kukurūzai, vilioja įvairių gėlių žiedadulkės bei nektaras. Mėgsta gyventi aukštose žolėse, kur sugeba saugiai pasislėpti. Beje, yra sukurtas ir specialus masalas, kuris padeda privilioti šiuos vabzdžius.

5. Žygiai. Dideli, ilgakojai, blizgios mėlynos, juodos arba rudos spalvos vabalai dienos metu slepiasi po akmenimis ar kitose tamsiose vietose, juos užkliudžius, sugeba greitai bėgti ir pasislėpti. 

Naudingi sodo vabzdžiai: kaip atpažinti ir prisivilioti
© Shutterstock nuotr.

Jie minta šliužais, sraigėmis, vikšrais, lervomis, mėgsta Kolorado vabalų lervas. Juo priviliosite, jei sode bus vietų jiems saugiai pasislėpti – akmenų, pagalių. Jie yra ypač naudingi, nes, kaip ir straubliuočiai, sunaikina daugelį sodo kenkėjų.

6. Vapsvos. Priskaičiuojami šimtai vapsvų rūšių, kai kurios iš jų tokios mažytės, kad net sunku įžiūrėti. Vapsvos minta įvairių kenkėjų kiaušinėliais, taip sustabdydamos jų plitimą. Jos yra vienas svarbiausių vabzdžių kenkėjų naikinime. Vapsvos aplankys, jei jūsų sode bus žydinčių augalų.

7. Vorai. Visi vorai maitinasi vabzdžiais ir yra labai svarbūs siekiant užkirsti kelią kenkėjų protrūkiams. Vorai, kurie gyvena soduose, nenukeliauja į namus bei nėra nuodingi, tad jie – tikri sodininkų draugai. Vorai dažniausiai kuriasi prie daugiamečių augalų bei šiaudų mulče, kur randa saugią užuovėją.

8. Tachinos (musės). Aptinkamos ant salierinių augalų žiedų. Jos labai panašios į namų muses ir yra labai pavojingas vikšrų, kandžių, pjūklelių ir kt. priešas. Lervos parazituoja kitų vabzdžių lervas, drugių vikšrus. Jas taip pat privilios gėlių žiedadulkių ir nektaro pilni jūsų sodo žiedai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.