Naudinga: vejos paruošimas šaltajam sezonui

 (5)
Krentant rudeniniams lapams pats laikas pradėti ruošti pievelę žiemos metui. Praėjusi vasara tikrai paliko savo antspaudą – sausra, ligos, vabzdžiai, piktžolės galėjo gerokai paploninti vejos sluoksnį.
Naudinga: vejos paruošimas šaltajam sezonui
© Fotolia nuotr.

Štai keletas patarimų, kaip tinkamai paruošti pievelę žiemai, kad pavasarį ji sužaliuotų visu savo grožiu.

Geros trąšos padės vejai atsigauti po vasaros išbandymų. Pievelė greičiau atsigaus, jei tręšite du kartus. Pirmasis tręšimas turi būti atliktas ankstyvą rudenį (iki rugsėjo vidurio). Taip sustiprinsite šaknis. Azotas ir kalis skatins durpinio sluoksnio stiprėjimą, sustiprins veją. Trąšų norma: 0,5 kg azoto – šimtui kvadratinių metrų.

Vejos, kurios per vasarą smarkiai nukentėjo. Kai kurios vejos per vasarą patiria tikrai daug žalos, todėl paprasto tręšimo, norint ją sustiprinti ir parengti žiemojimui, nepakaks. Atsodinkite ją. Nuplikusiose vietose tolygiai paberkite sėklų mišinio dviem kryptimis, įsitikinkite, jog visos pasisėjo į žemę. Galima veją prieš tai papurenti-aeruoti.

Rekomentuojamos sėklos – daugiametės svidrės, bet rinkitės, pamąstydami apie klimato sąlygas – ar jums tinka geriau vešanti drėgnoje (pvz. eraičinas), ar sausoje vietoje, žolytė. Sėklų santykis: nuo 1 iki 4 kg/100 kv.m., priklausomai nuo sėklų rūšies.

Naujai apsėtą veją patartina palyginti volu. Dažniau palaistykite, negailėkite – reikia, jog sėklos sudygtų jau rudenį. Sėjimui tinkamiausias laikas – nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo vidurio.

Nudžiūvusi žolė. Šiauduose gyvena įvairias ligas, pavyzdžiui, pelėsį, sukeliantys organizmai. Nudžiūvusi veja neapsaugo šaknų ir nuo žiemos šalčio. Dirvožemis apsaugo šaknis, tad nudžiūvusią žolytę reikia pašalinti. Geriausia tai daryti tuo pačiu metu, kai atsodiname žolytę bei tręšiame pirmą kartą. Yra du būdai, kiaip saugiai pašalinti nudžiūvusią žolytę: aeravimas bei šienavimas. Aeruojant sujudinami mikroorganizmai, kurie padeda suskaidyti nudžiūvusią žolę. Šienaujant nudžiūvusi žolė nupjaunama ir surenkama bei pašalinama nuo vejos.

Kas svarbu iki pirmojo sniego

Iki pirmojo sniego pašalinkite visus nukritusius lapus. Jei lapai liks po sniegu, šviesa nepasieks žolės ir per žiema žolė nunyks. Lapus galite nupūsti vejapūte ar mulčiuoti ant vejos. Tyrimai parodė, jog iki 15 cm sluoksnio lapų mulčas nekenkia vejai. Mulčiuokite tik gerai išgaląstais peiliais.

Palikti tinkamo aukščio žolytę. Nenupjaukite per žemai: įsišaknyjimo gylis yra proporcingas stiebelio aukščiui. Kuo ilgesnis stiebelis, tuo giliau įsitvirtina šaknys. Tačiau jei per žiemą žolytė paaugs nemažai, gali kilti įvairių ligų – ypač pelėsio- pavojus.

Antrasis – vėlyvasis tręšimas. Kad veja peržiemotų ir pavasarį sužaliuotų visu pajėgumu, derėtų patręšti veją dar kartą rudens pabaigoje – kai žolė jau nebeauga, bet vis dar žalia. Labai svarbu nepražiopsoti to momento. Per anksti patręšta žolė gali mikliai suželti ir bus mažiau atspari žiemos staigmenoms. Patręšite per vėlai – dirva neįsisavins trąšų, darbas bus perniek. Jei tinkamai patręšite, kitas, pavasarinis, tręšimas galės būti atidėtas iki gegužės pabaigos ar birželio pradžios. Trąšų norma yra ta pati, kaip ir ankstesniame tręšime: 0,5 kg. azoto šimtui kvadratinių metrų.

Vėlyvojo tręšimo taisyklės

Nors augimas jau apstojęs, šaknys vis tiek įsisavina trąšas. Tai vyksta todėl, nes šaknys yra atsparesnės šalčiui, gyvybingesnės negu stiebai. Trąšos palaiko gražią žolytės spalvą bei didina chlorofilų kiekį. Didesnis chlorofilų kiekis sąlygoja aktyvesnę fotosintezę.

Aktyvesnė fotosintezė garantuoja, jog bus sukauptos maistingosios medžiagos, kurios nebus eikvojamos žiemos metu stiebo augimui, todėl bus panaudotos šaknų gyvavimui. Maistingosios medžiagos neleis augalui kentėti nuo šalčio. Juk sultys šaldymo kameroje sušąla daug lėčiau, negu vanduo. Žolės ląstelės, pilnos maistingųjų medžiagų, ne taip greitai šals, bei šals žemesnėje temperatūroje.

Vėlyvojo tręšimo trąšos giliai įsiskverbia į šaknis, todėl pavasarį augalai turės stipresnes šaknis. Pavasarį žolė sužels lengviau ir greičiau, nes gerai patręšta veja bus pasiruošusi leisti naujus ūglius.

Nepatingėkite ir naudokitės proga, kuomet rudenį galite padėti savo vejai atsigauti nuo vasaros išbandymų. Tinkamai patręšus rudenį du kartus, pavasarį džiaugsitės anksčiau sužaliavusia, sodria, tankia veja, kuri bus atsparesnė kitos vasaros išbandymams.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.