Koks garažo vartų tipas jums tinkamiausias?

 (1)
Bene kiekvienas, besistatantis nuosavą namą įsirengia ir garažą. Jame netgi nebūtinai turi būti nuolatos laikomas automobilis – kartais tiesiog patogu jame įsirengti dirbtuves, o pasidomėjus, kas laikoma už metalinių garažų masyvų durų galbūt nustebtų ir lakiausios vaizduotės savininkas. Vis dėlto, pirminė vartų paskirtis yra leisti įvažiuoti automobiliui ir saugiai paslėpti. Kokie yra garažo vartų tipai ir pagal ką juos pasirinkti, pasakoja garažo vartų ekspertai.
Koks garažo vartų tipas jums tinkamiausias?
© Shutterstock nuotr.

Garažo vartų tipai

Atveriamieji. Tai tradiciniai dviejų staktų vartai, kurių varčios atsiveria į priešingas puses. Nors dabar naujos statybos namuose dominuoja automatiniai garažo vartai, tačiau atveriamieji taip pat vis dar randa savo pirkėją. Pagrindiniai jų privalumai – kaina bei lengvesnis montavimas. Atveriamieji vartai yra gaminami iš medžio ar metalo. Paprastumu pasižyminčias medines garažo duris nagingesnis žmogus, turėdamas laisvo laiko, gali pasidaryti ir pats. Metalinės atveriamosios durys yra plonesnės nei medinės ir dažniausiai naudojamos garažų kompleksuose, pirmiausiai dėl savo pigumo, bei todėl, kad jų šilumos izoliacinės savybės yra prastos, tačiau jų nešildomame garaže ir nereikia.

Pagrindiniai tokių garažo vartų trūkumai yra mažesnė laisva kiemo erdvė – reikia palikti šiek tiek vietos saugiam jų atvėrimui. Palyginimui, turint pakeliamus vartus beveik nereikia jaudintis, kad varčia užkabins per arti pastatytą automobilį ar papildomai nukasti sniegą nuo garažo prieigų. Taip pat, lyginant su automatiniais vartais, atveriamieji neturi tiek patogumų – vartus reikės atverti ranka, kas ypač nepatogu, privažiavus išlipti atidaryti ir uždaryti. Taip pat mediena, nors ir atrodo natūraliai, reikalauja priežiūros, ypač jei norima padidinti jų ilgaamžiškumą.

Pakeliamieji plokštuminiai garažo vartai. Šie vartai atsidaro į išorę, pasikelia visa plokštuma, tuomet susistumia po garažo stogu. Plokštuminiai vartai yra bene seniausias pakeliamų vartų prototipas. Visi buitiniai automatiniai pakeliami vartai yra lengvi, kadangi juos turi pakelti pakėlimo sistema. Plokštieji vartai dažniausiai gaminiami iš cinkuoto metalo. Pakeliamieji plokštuminiai vartai, lyginant su atveriamaisiais, sutaupo ir ervės aplink garažą, kadangi pakankamai kompaktiškai pasikelia po lubomis. Tokiems vartams nėra būtina automatika, galima rinktis tiesiog rankiniu būdu pakeliamus vartus su rankena apačioje, tiesa, garažo vartų pardavėjai pastebi, kad tokį sprendimą pasirinkę pirkėjai vėliau yra linkę įsirengti ir pakėlimo mechanizmus. Iš trijų automatinių garažo vartų tipų plokštuminiai yra pigiausi.
Tiesa, ploktštuminiai vartai, kaip ir metaliniai atveriamieji gerai praleidžia šaltį. Todėl ir jie rekomenduojami pastatams, kurie nesusisiekia su gyvenamosiomis patalpomis. Nerekomenduojama tokių vartų bandyti apšildyti patiems – papildomas svoris gali trikdyti pakėlimo sistemos darbą arba gali netgi prireikti ją pakeisti galingesne.

Pakeliamieji segmentiniai (sekcijiniai) garažo vartai. Šie vartai atsidaro vertikaliai į viršų. Toks vartų konstrukcijos tipas – jie sudaryti iš atskirų segmentų – leidžia dar kompaktiškiau taupyti vietą. Skirtingai nei plokštuminiai ar atveriamieji garažo vartai, segmentiniai vartai net ir veikimo metu neišsikiša į išorę ar į vidų, todėl nereikia jaudintis dėl pašalinių objektų apgadinimo.

Pagrindinis jų privalumas prieš kitų tipų vartus – šiluma. Tokie vartai rekomenduojami, jei garažas šildomas arba sujungtas su šildomomis patalpomis. Segmentiniai vartai gaminami iš cinkuoto plieno, o jų šilumos izoliacija paprastai būna poliuretano putų sluoksnis. Tokie vartai gali būti įvairių storių. Įmonės „Termoliuksas“ inžinierius Jurgis Sosno teigia, kad individualiam namui užtektų ir 2 cm storio vartų, o garažo šildymas apskritai nėra ekonomiška išeitis. „Kai kuriems gyventojams atrodo, kad garažą būtinai reikia šildyti. Bet patirtis rodo, kad to daryti neverta – automobilis po truputį rūdija, o ir nauji automobiliai yra tokie, kad nieko papildomai daryti nereikia. Šildyti garažą yra prabanga, jo plotas nėra mažas, o vartai, kad ir kokio storio jie bebūtų, vis tiek yra laidesni šilumai nei sienos. Aš rekomenduočiau geriau apšiltinti su garažu besiribojančias namo sienas ar pasirinkiti šiltesnes duris iš garažo į namą. Garaže tiesiog svarbu užtikrinti gerą vėdinimą, kad nebūtų drėgna“, – pasakoja pašnekovas.

Automatiniai susukami garažo vartai. Šio tipo pakeliamieji vartai susukami sąramos aukštyje ir taip užima minimaliai vietos garažo viduje. Susukami vartai nėra stori, todėl su jais taip nepavyks pasiekti didelio šilumos išsaugojimo. Tačiau jeigu branginate garažo erdvę ir jo nešildote, susukami vartai gali būti tinkamas pasirinkimas.

Apdaila. Priklausomai nuo vartų, gamintojo bei tiekėjo, galima rinktis įvairius apdailos sprendimus. Jie varijuoja tiek spalva, tiek faktūra – galima rinktis lygius paviršius, galima rinktis skirtingais pločiais juostuotus vartus. Norintys suteikti vartams natūralesnę išvaizdą gali pirkti vartus su medžio imitacija.

Valdymas. Pagrindinis automatinių vartų privalumas – nebereikia išlipti iš automobilio, norint juos uždaryti ir atidaryti. Taip taupomas laikas. Įsirengdami naują garažą ar atnaujindami seną, žmonės yra linkę patikėti šį darbą mechanizmams. „Mechanizmo pasirinkimų yra daug ir labai priklauso nuo vartų tipo ir galimybių. Galima pasirinkti ir daugiau įvairių įtaisų, pavyzdžiui, apsauginius foto daviklius, kurie neleidžia užsidaryti vartams, jeigu po jais yra kokia nors kliūtis ar vartus atidarantį mygtuką iš vidaus. Į standartinį komplektą įeina du pulteliai, antena ir pats mechanizmas. Naudoti automatinius vartus yra saugu – turi pultelį ir žinai, kad tavo signalo niekas kitas negalės išgauti. Net dingus elektrai galėsite juos atrakinti, kadangi yra rankinio atrakinimo galimybė“, – pasakoja vartais prekiaujančios įmonės „Vartonas“ atstovė Viktė Simonžentytė.

Papildomi pasirinkimai. Pakeliamuose segmentiniuose vartuose dar galima įsirengti dureles ar nedidelius langus. Tiesa, pašnekovė pastebi, kad individualių namų savininkams tokių sprendimų dažniausiai nereikia, jie daugiau naudojami pramonėje ar versle, tarkime, langeliuose matoma elektros šviesa už uždarų durų stovinčiam interesantui gali pranešti, kad toje patalpoje dirbama.

Kaina. V. Simonžentytė teigia, kad kokybiškų vartų kainos prasideda nuo 2000 Lt. „ Apytiksliai, rinkdamasis kokybiškus neautomatinius vartus, žmogus turėtų pradėti nuo 2000 Lt. Tai kaina be automatikos. Vartų su automatika kaina kyla. Galime prie sumos pridėti 800-950 Lt ir kokybiški automatizuoti vartai atsieis apie 3000 Lt. Tačiau tokios kainos yra labai apytikslės – jos svyruoja nuo pasirinkimų, detalių, apdailos ir panašiai“, – pasakoja pašnekovė.

Ilgaamžiškumas ir garantija. Patiems vartams įtaką gali daryti įvairūs atmosferos reiškiniai ar mechaniniai pažeidimai, tačiau kokybiški vartai gali laikyti dešimtmečius. Daugiau priežiūros reikalaus jų automatika. „Pakeliamiems vartams kartais reikia keisti spyruokles, priklausomai nuo vartų, tai gali siekti ir iki 1000 Lt. Atliekama ir kitų smulkesnių remonto darbų, tarkime, reguliavimas, bet jis nėra toks brangus“, – pasakoja J. Sosno.

Rekomeduojama rinktis įmones, kuri sudėtingesnės konstrukcijos pakėlimo mechanizmus galėtų ne tik patikimai sumontuoti, tačiau ir suteiktų garantiją, kad prireikus minėtos detalės bus pakeistos. Automatikos ilgaamžiškumas matuojamas metais arba ciklais, jeigu garažo vartai atidarinėjami ir uždarinėjami dažniau nei standartiniai 3-4 kartai per dieną. Tai aktualu pagrindiniams požeminės automobilių stovėjimo aikštelės vartams, automobilių plovyklos vartams ir panašiai.

Saugumas. Besibaiminantiems dėl saugumo, J.Sosno pataria įrengti papildomų priemonių. „Anksčiau atrodė, kad vartai, varstomi ant vyrių, yra apsaugomi paprastai – pakabinai, gerą spyną ir viskas. Tačiau beveik visi vartai atsidaro į išorę, todėl nelabai yra skirtumo, įsirengsi dvi ar tris spynas, vagys gali paprasčiausiai nupjauti vyrius. Turint pakeliamus vartus ši problema nėra aktuali, nors pakeliamus vartus renkamės ne pagal saugumą, tai nėra pakeliamų vartų pagrindinis akcentas. Jei norite aukšto lygio saugumo, be signalizacijos neišsiversite. Kita vertus, jei į garažą galima patekti iš namo, o vartų išorėje nėra rankenų, tai jau gana saugu. Pavojingesnė situacija yra aikštelėse, kur garažai nesujungti su butais“, – teigia pašnekovas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.