Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?

 (1)
Prasidėjus vasaros karščiams dažnas iš mūsų suskumba ieškoti būdų, kaip apsisaugoti nuo varginančių saulės spindulių, kaitros ir dehidratacijos. Ryto vėsa gelbsti neilgai, gaiva po lietaus išgaruoja smarkiau pakaitinus saulei, o šalti gėrimai ar ledai ne visada pasitaiko po ranka, todėl tenka ieškoti alternatyvų. Viena jų – vanduo. Nors jis sudaro net 70 proc. mūsų organizmo ir dengia didžiąją dalį žemės paviršiaus, mes dažnai pamirštame tikrąją jo vertę.
Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.

Orų svyravimas ir dideli karščiai gali būti labai pavojingi neužgrūdintam organizmui, todėl svarbu žinoti, kaip nuo jų apsisaugoti ir apsaugoti kitus. 

1. Vasaros metu atokvėpis prie namų ar sodybos pašonėje esančios kūdros atrodo tarsi rojus žemėje. Nedidelis, bet tvirtas lieptelis, šiek tiek investavus ir skyrus dieną ar dvi lentų šlifavimui ir impregnavimui specialiomis medienos apsaugos priemonėmis, taps puikia rekreacine erdve: atsibodusius pasivaikščiojimus ar gulinėjimus po karšta saule galima pakeisti pasipliuškenimu vėsiame vandenyje, o lieptelis tikrai pradžiugins ir užkietėjusius meškeriotojus, ir saulės vonių, pirties ar kubilo mėgėjus! 

Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.

2. Geriamojo vandens fontanėliai yra itin paplitęs ir funkcionalus reiškinys Vakarų Europos, JAV miestų erdvėse ir namuose, tačiau Lietuvoje jie tik pradeda populiarėti. Vėsaus vandens gėrimas mažina saulės ir šiluminio smūgio tikimybę, padeda išlikti žvalesniems, todėl įsirengti šiuos dailius aparatus turėtų kiekvienas didesnių valdų šeimininkas. Ne nuolat čiurlenantys (reguliuojamo srauto) geriamojo vandens fontanėliai sutaupys Jūsų laiką ir suteiks visas sąlygas išgerti karštuoju sezonu rekomenduojamus 1,5–2 litrus vandens per dieną.

Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.


3. Fizinis aktyvumas karštuoju sezonu yra apribotas – siekiant išvengti sveikatos sutrikimų sportuoti galima tik ryte ar vakare, kai vėsiau, tačiau baseinas gali tapti sprendimu. Lengvai surenkami, nedideli, kilnojamieji baseinai yra puikus būdas atsivėsinti ir atpalaiduoti pavargusį kūną per vasaros karščius ir galimybė aktyviai sportuoti, treniruotis ar mankštintis. Toks sportas vandenyje teigiamai veikia raumenų sistemą ir neišvargina organizmo, o atvėsus orams, išardytą baseiną galima paslėpti laisvesniame būsto kamputyje.

Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.


4. Karštuoju sezonu atsiranda noras, kad šalia būtų kuo daugiau vandens šaltinių, kurį nesunku įgyvendinti – atsižvelgiant į sklypo didumą ir suplanavimą Jūsų aplinką gali papuošti dekoratyviniai tvenkiniai ar ekobaseinai. Abiem atvejais turėsite funkcionalias poilsio zonas, pasižyminčias savita augmenija ir aura. Tokie vandens telkiniai, nors ir atlieka sode dekoratyvinę funkciją, vis dėlto vėsina, o maudynės ekobaseine gelbsti choloruoto vandens nemėgstančius žmones ir gyvūnus. Be to, nelaimės atveju – tai viena pirmiausių ugnies gesinimo priemonių.

Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.

5. Dekoratyviniai fontanėliai dažniausiai laikomi tik estetiniu interjero akcentu ar eksterjerą papildančia detale. Jie ramina savo čiurlenimu, suteikia jaukumo ir išryškina aplinkos stilių. Tačiau nereikia jų nuvertini – uždaroje erdvėje esantis fontanėlis drėkina sausą patalpų orą ir taip palengvina kvėpavimą bei atgaivina odą.

Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.

6. Šulinys nuo senų laikų buvo neatsiejamas nuo žmogaus buities. Lietuvoje pro šalį keliaujantiems prie šulinio buvo laikomas puodelis – svetingumo simbolis. Tokia tradicija neturėtų stebinti, kadangi Lietuvoje būtent yra geriamojo vandens šaltinis. Jei šulinys yra tinkamai prižiūrimas – jo vieta parenkama aukštesnėje vietoje, taip apsaugant nuo nitratų taršos, lietaus vandens ar polaidžio; reguliariai valomas ir dezinfekuojamas, – tuomet išgaunamas vanduo yra saugus ir tinka troškuliui numalšinti, maistui gaminti, rankoms, veidui, kūnui atvėsinti, gyvuliams girdyti ar augalams laistyti. 

Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.


7. Dažnas iš mūsų net nesusimąsto, kad žmogus per dieną vidutiniškai sunaudoja apie 140 litrų vandens, o karštomis dienomis – ir dar daugiau. Tokie skaičiai verčia suklusti ir pagalvoti apie ekonomiškesnes bei ekologiškesnes galimybes – lietaus kaupimo rezervuarus. Taupymą galima pradėti nuo sandarių talpų ir lietvamzdžių jungčių, kurios leis surinktą vandenį panaudoti sodo drėkinimui ir priežiūrai. Atsiradus galimybei investuoti į sudėtingesnius, specializuotus požeminius/antžeminius rezervuarus – minkštas, perfiltruotas ir švarus vanduo gali pasitarnauti žmonių namuose kaip skalbimo ar tualetų bakelių užpildymo priemonė.

Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.


8. Sausringomis vasaros dienomis norisi žaliąsias erdves išlaikyti gražias, dekoratyvias, vešlias. Saugodami augalus, kad jie neišdegtų, neapvystų ir nesunyktų, turime jiems suteikti pakankamai drėgmės. Automatizuotos laistymo sistemos tolygiai ir reguliariai paskirsto vandenį aplink esančiai augmenijai, taip skatindamos medžiagų apykaitą bei dirvožemyje esančių naudingųjų medžiagų įsisavinimą. Purkštuvų skirstomo vandens srovelės taip pat gali tapti puikia žaidimų aikštele vaikams, saugančia nuo perkaitimo ir laipsniškai gaivinančia. Būtina nepamiršti, kad augalų negalima laistyti labai šaltu vandeniu, o geriausia tai daryti nuslūgus didžiausio karščio bangai, t. y. anksti ryte, vakare ar naktį, priešingu atveju, terminis šokas gali jiems labiau pakenkti nei padėti.

Kokį vandens šaltinį savo kieme įsirengti geriausia?
© STATYK nuotr.


9. Augintinius ir smulkius laukinius gyvūnus (pavyzdžiui, ežius) bei paukščius, taip pat vargina kaitra ir gali sukelti sveikatos sutrikimų, tokių kaip šiluminis smūgis, todėl per karščius kiekviename kieme savo vietą turėtų rasti girdyklos – specialios sunkesnio metalo ar plastikinės talpos, atsparios korozijai, su šviežiu geriamuoju vandeniu. Rūpindamiesi naminių gyvūnų ir paukščių gerove, pasirūpinsite ir savimi – pritraukę į savo kiemus giesmininkus, galėsite būti tikri, kad sumažės augalų kenkėjų ir vabzdžių, o augintiniai atsidėkos meile ir žaismingumu. Negalima pamiršti, kad tokios girdyklos vilioja ir plėšrūnus, tad nusprendus pasirūpinti sparnuočiais, girdyklą derėtų įrengti atviroje vietoje, aukščiau nuo žemės, kad šie laiku pastebėtų sėlinančią katę ar kitą nedraugišką gyvūną.

Žurnalas
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.