Kiemo grindinys iš trinkelių: kaip pasirinkti ir prižiūrėti?

Trinkelės yra tvirta ir išvaizdi kiemo grindinio danga, pasižyminti rūšių įvairove. Galima rinktis iš betoninių, klinkerio, natūralaus akmens ir medinių trinkelių. Nusprendusiems kiemą kloti trinkelėmis, pristatome jų rūšių savybes bei tokios dangos priežiūros ypatumus.
© Shutterstock

Betoninės trinkelės

Betoninės trinkelės yra ypatingai populiari kiemo danga. Ši danga savo populiarumą užsitarnavo dėl prieinamos kainos ir įvairovės. Galima rinktis iš skirtingų spalvų (juoda, ruda, raudona, geltona, žalia spalva), dydžių, formų bei faktūrų. Tačiau jų kaina didėja atsižvelgiant į dizainą, pačios pigiausios yra paprastos formos, pilkos spalvos trinkelės. Rinkoje taip pat yra siūlomos ažūrinės trinkelės, kuriose padarytos specialios ertmės žolei augti (jos užima vos 40 proc. žemės paviršiaus).

Klinkeris

Klinkeris nuo betoninių trinkelių skiriasi savo sudėtimi. Šios trinkelės yra degtos iš molio su naudingų savybių suteikiančiomis priemaišomis. Dėl tokios sudėties jų spalvos dažniausiai yra tradicinės keraminės - rusvai rausvos, tačiau egzistuoja ir kitokių atspalvių pasirinkimų. Klinkeris prastai įgeria drėgmę ir yra atsparius šalčiui. Iš jo pagamintos trinkelės yra tvirtesnės ir ilgaamžiškesnės už betonines, tačiau jų kaina yra gerokai aukštesnė.

Natūralaus akmens trinkelės

Natūralaus akmens trinkelės yra rečiau naudojamos kiemui grįsti, dėl savo aukštos kainos. Jos paprastai yra gaminamos iš granito ir bazalto. Natūralus akmuo pasižymi solidumu, ilgaamžiškumu, atsparumu didelėms apkrovoms ir atmosferos reiškiniams. Toks kiemo grindinys asocijuojasi su prabanga ir išskirtinumu.

Medinės trinkelės

Rinkoje medinės trinkelės yra rečiau aptinkamos, tai yra dekoratyvinė danga, kuri dažniausiai naudojama sodo takeliams. Jos gaminamos iš ąžuolo, uosio, maumedžio ir kitų rūšių medienos. Mediena sode puikiai dera su aplinka ir atrodo jaukiai bei natūraliai, kita vertus, tokia danga nėra atspari atmosferos veiksniams, todėl ja reikia nuolat rūpintis.

Kiemo grindinys iš trinkelių: kaip pasirinkti ir prižiūrėti?
© Shutterstock

Kiemo dengto trinkelėmis priežiūra

Kieme tvarkingai suklojus trinkeles, po kurio laiko jų tarpuose pradeda augti piktžolės. Jei trinkelių tarpai nebuvo užpildyti specialiu užpildu, piktžolių išvengti yra beveik neįmanoma, tačiau egzistuoja ne vienas kovos būdas su šiomis kenkėjomis. Toliau pristatysime kelis iš jų.

Ravėjimas: pats pirmas ir paprasčiausias kovos būdas su piktžolėmis. Su įprastu sodo peiliu arba specialiu ravėjimui skirtu peiliu reikia pašalinti kiekvieną piktžolę individualiai. Šio metodo minusas yra tai, kad kiekvieną piktžolę pašalinti individualiai gali būti sunkus ir erzinantis darbas, jei trinkelėmis grįstas kiemo plotas yra dideles. Piktžolių naikinimui taip pat galima pasitelkti plovimą aukšto slėgio srove. Stipri vandens srovė išplauna samanas, dumblius bei piktžoles bei kartu nuvalo plyteles, tačiau šiam darbui atlikti reikia turėti specialų plovimo įrenginį.

Herbicidai: efektyvūs cheminiai produktai skirti augalų naikinimui. Rinkoje galima rasti įvairių jų rūšių. Šios priemonės minusas tas, kad herbicidai gali būti pavojingi žmogui, augintiniams bei aplinkai, todėl juos naudojant būtina laikytis gamintojo nurodytų instrukcijų.

Namuose pasigaminti mišiniai: gera cheminių preparatų alternatyva. Piktžolėms naikinti skirtas priemones, galima pasigaminti iš namuose randamų medžiagų. Gerai žinoma, kad piktžoles naikina druska bei actas.

Sausa druska tereikia pabarstyti augalus ir vėliau viską nuplauti vandens žarna (piktžolės pabarstytos druska ilgainiui nuvys). Panašus metodas galimas ir su actu – reikia pasigaminti vandens ir acto tirpalą (santykiu 1:1) ir juo nupurkšti piktžoles.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.

Patarimai, kaip rudenį greitai atsikratyti lapų

Šiuolaikiniai lapų pūstuvai – tai aukščiausios technologijos įprastos šluotos variantas. Jie nuostabiai padeda išvalyti aikšteles, takelius, gėlynus ir vejas. Stipraus nukreipto oro srauto dėka lapų pūstuvai padeda lengvai surinkti atliekas į krūvas. Varle.lt sodo technikos ir įrankių specialistai dalinasi patarimais, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis lapų pūstuvą.

Svarbiausi žingsniai, kaip paruošti veją žiemos miegui

Pavasarį bei vasarą žaliuojanti veja – tikras malonumas savininko akiai. Kad kitą pavasarį būtų mažiau darbo ir galima būtų anksčiau džiaugtis sveika vejos išvaizda, reikia tinkamai ją paruošti žiemos miegui. Pateikiame pagrindinius žingsnius, kaip tai padaryti.

Kas buvo aktyviausi šios vasaros kenkėjai?

Besibaigiant vasarai kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ užfiksavo per trejus metus dvigubai išaugusį vapsvų iškvietimų skaičių. Pabrėžiama, kad daugėjo ne tik užklausų, bet augo ir aukštis, nuo kurio teko nukabinti lizdus.

Pelėnų invazija sklype: kaip to išvengti?

Pelėnai – graužikai, kurie daugiausia gyvena pievose bei laukuose. Tačiau kartais šie gyvūnai, ieškodami tinkamų gyvenimui sąlygų, apsigyvena arčiau žmogaus (individualių namų, sodybų, daugiabučių kiemuose), o orams atvėsus, netgi persikelia į ūkinių pastatų ir namų vidų. Tad ko galima imtis, kad pelėnai neapsigyventų šalia namų esančiame sklype?

Košmaras jūsų lovoje – patalinės blakės (1)

Dar prieš kelis dešimtmečius patalinės blakės išsivysčiusiose šalyse buvo retas atvejis, tačiau kiekvienais metais ši problema auga – viešbučiuose blakių invazija. Per pastaruosius 8 mėnesius Jungtinėje Karalystėje buvo užfiksuoti beveik 900 blakių atvejai, Lietuvoje per paskutinį ketvirtį kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ gavo per 140 iškvietimų naikinti šiuos kraujasiurbius.

Maži, bet pavojingi medienos kenkėjai – kas jie? (5)

Mediena – medžiaga, kuri yra be galo mylima ir vertinama dėl savo teikiamo šiltumo bei jaukumo. Deja, ši natūrali medžiaga nepasižymi atsparumu biologiniams veiksniams. Jai itin pakenkti gali vabzdžiai: ūsočiai, skaptukai, kinivarpos ir kiti panašūs medienos kenkėjai. Tad ką reikėtų žinoti apie šiuos kenkėjus ir kokios yra kovos priemonės su jais?

Dažniausios vejos ligos: profilaktika ir kovos būdai

Sveika, tvarkingai nupjauta veja – tikra kiemo puošmena, savo grožiu džiuginanti savininkų bei praeivių akis. Tačiau, kad žolė būtų idealiai vešli ir žalia, reikia įdėti nemažai pastangų. Vejai grėsmę kelia įvairios ligos. Tad pristatome kelias dažnai pasitaikančias vejos ligas ir būdus, kaip jų išvengti.

Tinkamas lauko apšvietimas – kaip nepasiklysti renkantis (3)

Lauko apšvietimas yra svarbi eksterjero dalis, kuri atlieka tiek estetinę, tiek praktinę funkciją – užtikrina jūsų saugumą, apšviesdamas takelius bei laiptelius. Šiandien lauko šviestuvų pasirinkimas rinkoje yra iš tiesų nemažas. Tad į ką verta atsižvelgti renkantis šviestuvus savo sklypui?

Kepsninė: kaip pasirinkti ir prižiūrėti? (1)

Mėsos bei daržovių kepimas lauke – vienas iš vasaros malonumų, be kurio būtų sunku įsivaizduoti ilgus ir nuotaikingus pasisėdėjimus gryname ore. Tad prasidėjus maisto gaminimo ant iešmų ir grotelių sezonui, siūlome geriau susipažinti su kepsninėmis, jų pasirinkimo bei priežiūros ypatumais.