Kepsninė: kaip pasirinkti ir prižiūrėti?

 (1)
Mėsos bei daržovių kepimas lauke – vienas iš vasaros malonumų, be kurio būtų sunku įsivaizduoti ilgus ir nuotaikingus pasisėdėjimus gryname ore. Tad prasidėjus maisto gaminimo ant iešmų ir grotelių sezonui, siūlome geriau susipažinti su kepsninėmis, jų pasirinkimo bei priežiūros ypatumais.
© Shutterstock

Trumpai apie kepsnines

Pats žodis 'kepsninė' apibrėžiamas taip: kepamoji krosnelė, kuri leidžia maistą kepti virš žarijų, naudojantis iešmais ar grotelėmis. Tad kepsnine gali būti vadinama ir šašlykinė (kvadratinės formos kepimo prietaisas atviru viršumi), ir grilis (įvairų formų kepimo prietaisas su grotelėmis, neturintis dangčio). Tačiau paprastai, kalbant apie kepimo prietaisų rūšis, kepsnine yra laikomas kepimo prietaisas, kuris turi dangtį. Tuo kepsninė visiškai skiriasi nuo šašlykinės, nes dangtis iš esmės pakeičia visą kepimo technologiją: ne taip kaip šašlykinėje, kepsninėje mėsa kepama tolygiau iš visų pusių, ji išlieka sultingesnė.

Kepsninių rūšys

Dujinės kepsninės. Šios kepsninės turi tikrai ne vieną privalumą. Dujinės kepsninės yra itin patogios, nes jos greitai įkaista (užtenka palaukti vos 5-7 minutes). Kitas didelis tokių kepsninių pliusas – kepimo temperatūra, ją galima lengvai reguliuoti. Taip pat jų priežiūra ir valymas yra visai nesudėtingi.

Žinoma galima išskirti ir kelis tokių kepsninių minusas. Visų pirma, nors tai yra patogus pasirinkimas, tačiau tai nėra tikrasis barbekiu (tokiu būdu kepant maistą nėra išgaunamas dūmo kvapas). Taip pat šios krosnelės yra santykinai brangesnės, kita vertus, jų eksploatavimas yra nebrangus.

Medžio anglies kepsninės. Jeigu krosnelės įkaitimo greitis nėra prioritetas, o visas pasiruošimo ir kepimo procesas – tiesiog malonus ir skubos nereikalaujantis procesas, tradicinė medžio anglių kepsninė yra puikus pasirinkimas.

Galima rinktis malkinę kepsninę, kuri yra vienas iš universaliausių pasirinkimų: malkos ilgai išsaugo karštį, suteikdamos maistui malonų dūmo kvapą. Tačiau pačios populiariausios kepsninės yra katilo formos medžio anglies kepsninės. Jų populiarumą lėmė: mobilumas bei jų eksploatavimo nesudėtingumas.

Kepsninė: kaip pasirinkti ir prižiūrėti?
© Shutterstock

Kriterijai renkantis kepsninę

Pasirinkus kepsninės rūšį (t.y. kokiu kuru ši bus kūrenama), yra dar keli svarbūs aspektai į kuriuos derėtų atsižvelgti. Prieš perkant krosnelę, svarbu apgalvoti ar ja naudojamasi bus dažnai: jei ketinate kepti dažnai, geriau investuoti į brangesnį ir kokybiškesnį daiktą, o jei kepsite retai, galima rinktis ir pigesnį variantą.

Kitas aspektas į kurį reikia atsižvelgti renkantis kepsninę – žmonių skaičius. Žmonių skaičius lemia kepimo prietaiso dydį (paprasta – didesnėje kepsninėje galima iškepti daugiau maisto).

Taip pat svarbu atsižvelgti į kepsninės grotelės. Svarbiausias kriterijus yra medžiaga iš kurios jos pagamintos. Grotelės paprastai būna pagamintos iš nerūdijančios plieno, emaliuotos ar ketaus (būtent pastarąsias rekomenduoja specialistai, nes jos geriausiai atiduoda kaitrą, užveria poras ir taip padeda mėsą išlaikyti sultingą).

Kepsninė: kaip pasirinkti ir prižiūrėti?
© Shutterstock

Kepsninės priežiūra

Baigus naudotis kepsnine, visada reikia išvalyti pelenus, nes jei pelenai sudrėks, išvalyti kepsninę bus labai sudėtinga. Šią kepsninės priežiūros dalį paprastai palengvina šiuolaikinėse kepsninėse įrengti pelenams skirti padėklai. Taip pat pasinaudojus kepsnine reikia neužmiršti uždengti ją dangčiu, taip apsaugant ją nuo surūdijimo. Norint, kad kepsninė tarnautų kuo ilgiau, ją reikia laikyti sausoje bei švarioje vietoje.

Kepsninė ir jos vidus yra valomas ne dažniau nei kartą ar du į metus, o grotelės yra valomos dažniau. Jas rekomenduojama išvalyti kiekvieną kartą prieš ir po, naudojantis šiuo būdu: užkūrus ugnį reikia leisti grotelėms smarkiai įkaisti (ugnis nudegins riebalus, maisto ar padažo likučius), iškaitinti reikia abi grotelių puses, o tada jas reikia gerai nušveisti metaliniu šepetėliu ar kitu grotelių valymui tinkamu įrankiu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kepsninė: kaip pasirinkti ir prižiūrėti? (1)

Mėsos bei daržovių kepimas lauke – vienas iš vasaros malonumų, be kurio būtų sunku įsivaizduoti ilgus ir nuotaikingus pasisėdėjimus gryname ore. Tad prasidėjus maisto gaminimo ant iešmų ir grotelių sezonui, siūlome geriau susipažinti su kepsninėmis, jų pasirinkimo bei priežiūros ypatumais.

Kaip sumažinti erkių atsiradimo riziką nuosavame sklype? (16)

Erkės – itin nemalonūs gyviai, kurie minta krauju. Klaidinga būtų manyti, kad jos savo aukų tyko vien tik miškuose, iš tiesų susidurti su šiomis kraugerėmis galima ir parke, ir nuosavame sklype. Tad ko imtis, kad apsaugoti savo sklypą nuo erkių?

Pavojingas vasaros elementas – įkyriosios musės

Dar pavasarį, tik pradėjus kilti oro temperatūrai, vis dažniau pasigirsta musių zyzimas. Vasarą musės tampa ypač įkyrios. Gausiais būriais zujantys vabzdžiai gali sugadinti ne tik nuotaiką, bet ir sveikatą. Kenkėjų kontrolės ekspertai UAB „Dezinfa“ perspėja: žmonės dažniausiai net nesusimąsto, kad regimai nekaltos musės gali pernešti daugybę ligų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, musės gali tapti tokių pavojingų ligų kaip salmoneliozė, dizinterija, gastroeneteritas, odos ir akių infekcijų kaltininkės.

Kada paukščiai tampa kenkėjais? (3)

Pasak ekspertų, dažni atvejai, kai paukščiai dėl pernešamų ligų, teršiamos aplinkos yra laikomi kenkėjais. Žalą patiria ne tik daugiabučių gyventojai, bet ir ūkininkai, maisto pramonės įmonės, naujų namų savininkai, bažnyčios, biurai ir kt.

Kiemo grindinys iš trinkelių: kaip pasirinkti ir prižiūrėti?

Trinkelės yra tvirta ir išvaizdi kiemo grindinio danga, pasižyminti rūšių įvairove. Galima rinktis iš betoninių, klinkerio, natūralaus akmens ir medinių trinkelių. Nusprendusiems kiemą kloti trinkelėmis, pristatome jų rūšių savybes bei tokios dangos priežiūros ypatumus.

4 dažniausiai pasitaikančios pirties įrengimo klaidos (8)

Tradicinė pirtis įrengta prie nuosavo namo ar sodo namelio – pramoga ir malonumas, kuriuo galima džiaugtis ne tik šiltais vasaros mėnesiai, bet ir paspaudus šaltukui. Pirtis yra ypatingas statinys, nes joje sąveikauja drėgmė, oras bei karštis, tad tokio statinio įrengimas nėra itin paprastas uždavinys. Tam, kad statydami pirtį išvengtumėte nesklandumų, siūlome pasimokyti iš dažnai pasitaikančių pirties įrengimo klaidų.

Lauko židinio priežiūros ypatumai (1)

Nuosavame kieme įrengtas lauko židinys yra funkcionalus, estetiškas ir teigiamas emocijas teikiantis mažosios architektūros statinys. Tam, kad be didesnių nesklandumų galėtumėte džiaugtis jo teikiamais malonumais, reikia tinkamai jį prižiūrėti. Pateikiami kelis patarimus, kaip tai padaryti.

Lauko židinys: ką reikia žinoti apie šį šilumą ir jaukumą teikiantį statinį? (3)

Lauko židinys paprastai asocijuojasi su šiluma, skaniu keptu maistu ir jaukiais vasaros arba ankstyvo rudens vakarais praleistas gryname ore su šeima bei draugais. Norintiems įsirengti šį maloniai nuteikiantį statinį savo individualaus namo ar sodybos rekreacinėje zonoje, pateikiame kelis praktiškus patarimus, kaip tai padaryti tinkamai.

Piktžolės: kaip jas naikinti saugiai? (2)

Piktžolės – gerai prigyjančios, lakios ir nereiklios, tad jų atsiradimo darže ar vejoje išvengti praktiškai neįmanoma. Šios nelaukiamos kiemo bei sodo parazitės ne tik atrodo neestetiškai, bet ir eikvodamos mineralines medžiagas, stelbia šalia augančius augalus. Pristatome kelis neagresyvius naikinimo būdus, kurie padės atsikratyti piktžolėmis.

Malkinė: kurioje sklypo vietoje ją statyti? (3)

Tinkamam malkų laikymui, kuris garantuotų jų kokybės išlaikymą bei teikiamą naudą, apgalvotai parinkta vieta individualaus namo ar sodybos kieme yra be galo svarbi. Malkinė ir jos vieta turi įtakos jūsų patogumui bei kiemo išvaizdai. Tad ruošiantis statyti šią konstrukciją, visų pirma turite nuspręsti kur ją statysite.

Kokią pirtį statyti geriau: rąstinę ar karkasinę? (6)

Pirtis – nuo seno yra neatsiejama lietuvių gyvenimo dalis. Ši vieta asocijuojasi ne tik su švara bei sveikata, bet ir su patogumu, atsipalaidavimu, poilsiu. Statant pirtį daug dėmesio yra skiriama jos teisingam išplanavimui, įrengimui, skoningai atrodančiam interjerui, komfortiškumui. Šiandien galima rinktis iš įvairiausių pirčių rūšių, šioje publikacijoje aptarsime dvi iš jų: rąstinę bei karkasinę pirtį.

Praktiški patarimai, kaip kovoti su uodais (2)

Sušilus orams, vis daugiau laiko yra praleidžiama gryname ore. Ilgi pasivaikščiojimai ir pasisėdėjimai po atviru dangumi dažnai užsitęsia iki vėlyvo vakaro, tačiau tokį pasibuvimą gali lengvai sugadinti įkyrieji kraujasiurbiai – uodai. Tad kaip su jais kovoti?

Žvyro danga: jos privalumai bei trūkumai (3)

Žvyras, skalda – pigi, paprasta ir estetiškai patraukli medžiaga sodo takeliui ar atskirai jo zonai padengti. Tokia danga yra palyginus nebrangi bei lengvai įrengiama. Kita vertus, dėl akmenėlių smulkumo, jie gali išsinešioti po sodo erdvę. Taigi ši danga turi ir pliusų ir minusų, kviečiame plačiau susipažinti su jais.

Patarimai, kaip išsirinkti lauko baldus

Artėjant vasarai, pradedame galvoti apie laisvalaikio leidimą gryname ore. Balkonas, terasa ar pavėsinė artimiausiu metu taps ilgų pasisėdėjimų vieta, kurioje gera leisti laiką su knyga rankose ar tiesiog šnekučiuojantis su šeima bei draugais. Tam, kad būtų užtikrintas patogus buvimas po atviru dangumi ir kad sukurtumėte jaukią tokių pasibuvimų vietą, svarbu tinkamai išsirinkti lauko baldus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tai padaryti.

Metalinė tvora: privalumai bei trūkumai (7)

Tvora – individualaus namo sklypo dalis, atliekanti kelias svarbias funkcijas: estetinę, saugumo bei privatumo. Metalinės tvoros yra ilgaamžės tvoros, pasižyminčios rūšių įvairove. Tad kokie yra šių tvorų pliusai bei minusai?