Kas medinei terasai naudinga, o kas kenkia

Galvodami apie medines terasas, tie, kas jų neturi, paprastai mąsto tik apie smagius vakarinius pasisėdėjimus ir gerą laiką. Tačiau savininkai, turintys terasas sumeluoti neleis - įsirengus šią konstrukciją, reikia būti pasiruošusiems ją prižiūrėti. Problema gali tapti nublukusi mediena, sutręšusios, dėmėtos lentos. Vis dėlto, terasos malonumas dažnai atperka šiuos rūpesčius - tereikia žinoti kaip tai atlikti teisingai.
terasa
terasa
© Fotolia nuotr.

Kas kenkia medinei terasai? Terasai pakenkti gali įvairūs veiksniai – grybelis, UV spinduliai, drėgmė, medieną ardantys vabzdžiai. Taip pat ir nežymus, tačiau ilguoju laikotarpiu tampantis vis akivaizdesniu mechaninis poveikis, atsirandantis vaikščiojant ir panašiai. Tad reguliari medinės terasos priežiūra padės ne tik apsaugoti konstrukciją nuo puvimo, tamsėjimo, skilinėjimo, tačiau prailgins tarnavimo laiką ir, kas be ko, ilgiau džiugins akį.

Statyba užsiimančios įmonės „MM Statyba“ specialistai Mantas Ungurys ir Mantas Kazlauskas terasą rekomenduoja atnaujinti kiekvieną pavasarį. Pagrindiniai žingsniai – medienos valymas, tuomet impregnavimas ir dažymas. „Iš pradžių būtina terasą nuvalyti naudojant chemines priemones, tam yra įvairių specialių produktų. Jeigu terasa yra gana sena, tuomet padės plovimas aukšto slėgio srove ir specialiu šepečiu. Po to reikėtų ją iš naujo impregnuoti arba alyvuoti. Geriausiai terasoms tinka alyva. Dažymas, mūsų manymu, sugadina visą terasos vaizdą ir paskirtį – juk norisi vaikščioti ant gražios ir švarios medienos“, – pasakoja M. Ungurys.

Senos terasos atnaujinimas. Vis dėlto, jeigu terasa iš tiesų paveikta laiko, jos medienoje gali pradėti ryškėti ir įtrūkimai, ir netgi pasimatyti puvimo požymių. Geriausias variantas yra pakeisti tokias lentas naujomis, tačiau jei tokių galimybių nėra, galima mėginti į pagalbą pasitelkti medienos priežiūros produktus. „Jeigu nuplovus terasą randate puvimo požymių ar besiveisiantį pelėsį, vadinasi terasinės lentos nebuvo tinkamai impregnuotos prieš padenginat jas apsaugine danga. Dažų danga saugo tik nuo išorinių veiksnių – UV spindulių, kritulių bei dūlėjimo. Tinkamas impregnavimas leidžia apsisaugoti nuo puvinio, pelėsio, grybelio, mikroorganizmų ir panašiai. Tačiau, jeigu atsitiko tokia situacija, yra priemonių naikinančių jau esamą užkratą bei neleidžiančių atsirasti naujam. Visų pirma mediena yra nušveičiama, jei matomas pajuodavimas – naudojamas medienos baliklis bei impregnuojama puvinį stabdančiu impregnantu“, – pataria specializuotos dažų parduotuvės UAB „Dažmeta“ vadybininkas Audrius Valius.

Tinkamai impregnavus medieną, galima pasirūpinti ir apsaugine danga. M. Kazlauskas pataria priemones derinti prie medienos rūšies. „Teraslenčių alyva tinka visoms medienos rūšims,nes tarkime, maumedį nudažius su dažais arba su impregnantu, jis neįgers spalvos pigmento, toje vietoje atsiras baltos dėmės arba pradės luptis dažai. Termiškai apdorotos medienos ir WPC plastiko mišinio medienos apdoroti išvis nereikia. Su pušimi galime daryti viską – ji įgeria ir dažus, ir impregnantus. Nerekomenduojame terasų dažyti blizgiomis dažyvėmis ar dažais, nes blizgi danga išryškina nuolatinio judėjimo kryptis – ten, kur pastoviai vyksta judėjimas, tos vietos išdyla greičiau ir tampa vizualiai labiau pastebimos nei ant matine danga nudažytos terasos“, – teigia M. Kazlauskas.

Tiek įrenginėjant terasą, tiek ją atnaujinant rekomenduojama medienos nepaslėpti po storu dažų sluoksniu, kadangi gerai matoma tekstūra – medinės terasos privalumas. „Rekomenduojame išlaikyti ir išryškinti terasinių lentų tekstūrą, kad medienos raštas būtų matomas, net ir dažant terasą spalvotai. Tam naudojamos spalvotos, pusiau skaidrios terasų dažyvės. Jeigu yra galimybė tai padaryti ir pasidžiaugti medienos raštu, kodėl gi to neišnaudojus. Juk visada ateityje galima bus uždažyti dengiančiais, nesvarbu ar tai bus vandens, ar skiediklio pagrindo, dažais, kurie užblokuoja medienos tekstūrą“, – teigia A. Valius. 

Kiek ilgai medinė terasa išlaikys deramą išvaizdą, priklauso nuo trijų veiksnių – naudojamų priemonių kokybės, priežiūros bei medienos tipo.

Medienos ilgaamžiškumas. „Ilgaamžiškiausia yra plastiko ir medienos mišinio terasa, tuomet termiškai apdorotos medienos terasa ir Sibiro ar Uralo kalnų maumedžio medienos terasa. Taip pat dabar gana plačiai yra siūlomos giluminiu būdu impregnuota pušis ar eglė – jeigu impregnavimas atliktas kokybiškai, tada tai tikrai dėmesio vertas variantas“, – pasakoja M.Ungurys.

Priemonių ilgaamžiškumas ir priežiūra. Naudojamų priemonių ilgaamžiškumas tiesiogiai priklauso nuo medienos pasirinkimo. „Kadangi mediena yra jautri UV spinduliams, drėgmei bei grybeliui, tad apsaugai būtina naudoti ilgalaikes priemones. Neretai siūloma atsisakyti mūsų tradicinės eglės ir pušies, neva dėl neilgaamžiškumo. Manau, tai netiesa, svarbu pasirinkti tinkamus terasų priežiūros produktus, kurie užtikrina ilgalaikę medienos apsaugą nuo neigiamų klimatinių sąlygų. Kuo kokybiškesnės medžiagos, tuo terasa tarnaus ilgiau, išlaikys dažų spalvą bei estetišką išvaizdą. Prastomis priemonėmis padengtą terasą gali tekti atnaujinti 1-2 kartus per sezoną, kokybiškomis medžiagomis apsaugotas terasas gali tekti atnaujinti kas 2-3 sezonus. Kiekvieno atviro sezono metu terasą reikėtų nuplauti ir stebėti esamą būklę. Tinkamai prižiūrima terasa gali tarnauti net kelis dešimtmečius“, – teigia A. Valius.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Svarbiausi lauko židinio įrengimo aspektai

Vasaros vakarai praleisti su šeima bei draugais prie rusenančio lauko židinio gali tapti jaukiais prisiminimais, kurie sušildys atėjus žiemai. Nusprendus įsirengt šį mažosios architektūros statinį, pirmiausia reikia gerai apgalvoti keletą svarbių aspektų.

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.