Karšti malonumai šaltu oru – pirtis ar kubilas?

 (3)
Nors ir vis labiau šąla, kai kurie "vasariški" malonumai gali tęstis visus metus. Tiek karšto vandens kubilai, tiek pirtys nėra išskirtinai šiltojo metų laiko pramogos, dar daugiau - šaltukas jiems prideda papildomų pojūčių. Nors atrodytų kaip dvi skirtingos pramogos, kubilus ir pirtis, vienija tai, kad juose dera vanduo ir karštis.
Karšti malonumai šaltu oru – pirtis ar kubilas?
© Fotolia nuotr.

Kubilo privalumai:

Gerokai pigesnis būdas. Net paties didžiausio skersmens, iš brangiausios maumedžio medienos, pagamintas pilnai medinis kubilas kainuos kiek daugiau nei 1000 eurų. Paprasti egliniai kubilai gali būti pagaminti už dar mažesnę kainą. Žinoma, tai nėra tokios išlaidos, kurias galite išleisti lengva ranka, tačiau tvarkingos daugkartinio naudojimo pirties už tokią kainą tikriausiai nepasistatysite - išleisite bent kelis kartus daugiau.

Greitas ir patogus būdas. Nusipirkus kubilą, jam pastatyti nereikia jokio "popierizmo", nereikia įrengti pamatų, jis mobilus, tad galite pervežti į kitą vietą ar tiesiog parduoti, kai jis nusibos. Tiesa, vidutiniškai šyla ilgiau nei pirtis.

Buvimas gamtoje. Kubilas Lietuvoje yra išskirtinai lauko atributas, taigi besimaudant galima kvėpuoti grynu šaltu oru, gėrėtis žvaigždėmis ir ramiai kalbėtis. Be to, gryname ore yra mažiau rizikos pakenkti sau - nors pirtis naudinga jūsų sveikatai, labai lengva persikaitinti. Dėl to gali būti kalta netinkama ventiliacija ar kolegų noras ar papratimas kaitinti pirtį iki labai aukštų temperatūrų, prie kurių jūs nepratęs.

Paprastumas. Šį privalumą galima vertinti dvejopai - viena kategorija žmonių jį matys kaip trūkumą. Renkantis kubilą reikia įvertinti mažiau faktorių, jo principas paprastas - krosnelė kaitina vandenį, o jūs sėdite kubile ir šildotės. Nereikia galvoti apie ventiliaciją, akmenis, langus ir panašius dalykus. Taip pat ir svečiams padaryti kažką "ne taip" yra sunkoka.

Karšti malonumai šaltu oru – pirtis ar kubilas?
© Shutterstock nuotr.

Išsamiau apie kubilus: Ką reikia žinoti apie karšto vandens kubilus

Pirties privalumai:

Galite įsirengti pats. Nors pirtis yra sudėtingas statinys, tačiau ją įsirengti galite ir patys, turėdami bendrų statybos ir apdailos žinių – reikia tik labai gerai parengto projekto. Be to, pirtį galima įsirengti tokią, kokios norite - kai kada didesniame pirties pastato antrame aukšte įrengiami netgi miegamieji. Tuo tarpu kubilams kalba atskira - plastikiniai ar metalo karkaso kubilai yra gaminami gamykloje, o padaryti tinkamą medinį kubilą reikia įgudimo.

Taip pat pirkdami kubilą esate priklausomi nuo gamintojo medienos pasirinkimo. Gamintojai Lietuvoje naudoja eglės, maumedžio, rečiau pušies ar dar rečiau raudonojo kedro. Tai neturėtų stebinti, nes spygliuočiai yra idealūs lauko sąlygoms, o pastatytas kubilas lauke yra veikiamas kritulių. Tuo tarpu įrengiant pirtį galite rinktis iš daugybės medžių rūšių - vien apdailą galima rinktis iš trijų medžių rūšių dailylenčių, o gultams naudoti tokią egzotinę medieną kaip kanadietiško kedro ar afrikietiškąsias abachi lentas. Vėlgi, tam puikiai tiks ir lietuviškas medis.

Išsamiau apie pirties medieną: Kokią medieną pasirinkti įrenginėjant pirtį

Išsamiau apie buitines inovacijas: Kaip prišildyti pirtį

Visuomet natūrali mediena. Kubilai gali būti gaminami iš plastiko, metalo, tuomet iš išorės apkalami medinėmis lentomis. Tai suteikia tam tikrų praktinių privalumų, tokių kaip valymo skirtumai, tačiau sėdėdami kubile liečiatės prie plastiko arba metalo, kai galbūt norėtųsi liesti medį. Populiariausio tipo tradicinėse saunose naudojamas vienokia ar kitokia mediena, tačiau visuomet sėdite ant natūralių lentų.

Aukštesnė higiena ir didesnis komfortas. Iš šilto vandens išlipti į šaltą aplinką yra ne kiekvienam. Ne kitaip ir su pirties mėgėjais - vieni mėgsta iš pirtelės išbėgti į ežerą, eketę ar pasivolioti sniego pusnyje, kiti tiesiog nusiprausia ir ima rengtis. Tad ir maudynės kubile patinka ne kiekvienam, kadangi žiemą, tiek prieš įlipdamas, tiek išlipęs turi šiek tiek sušalti. Pirtyje šilta visuomet.

Be to, kai kuriems nepatinka tas faktas, kad kubile maudomasi kartu su kitais žmonėmis ir visais nešvarumais „pasidalijama“ bendrai. Taip pat kubile stovinčiame vandenyje veisiasi daugiau bakterijų, juos reikia uždengti nuo šiukšlių, dažniau keisti arba valyti vandenį.

Karšti malonumai šaltu oru – pirtis ar kubilas?
© Shutterstock nuotr.

Daugiau tradicijų ir variacijų. Ir tai nestebina - pirtis yra mūsų tradicinė pramoga, o kubilai maudynėms yra nesena, iš Japonijos per kitas šalis atėjusi tradicija. Tiesa, ji atrodo tokia natūrali, kad kartais kyla klausimas, kodėl mūsų protėviai taip panaudoti kubilų nesugalvojo patys.

Pirtyje galima pertis vantomis, egzistuoja ir kvapą pagardinančių eterinių aliejų, galite rinktis įvairias krosnelės akmenų variacijas, kurios suteikia skirtingą garą, be to, pirčių yra ne vienas tipas.

Išsamiau apie krosnelės akmenis: Kaip atsirinkti tinkamiausius

Priežiūra žiemą.

Tiek kubilą, tiek pirtį galima, o kai kurie netgi sakytų rekomenduojama, eksploatuoti ir žiemą. Vis dėlto, jei tokie malonumai jums svetimi ir mėgstate po pirties šokti į neužšalusį ežerą, greičiausiai uždarote savo sezoną vos atšalus. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju, dar reikia kai ką padaryti.

Pirtis. Jei turite nuotolinę pirtį sodyboje, nieko ypatingo daryti nereikia. Jei esate įsirengę vandentiekį, geriau išleisti vandenį, kad jis nešildomo pastato vamzdžiuose neužšaltų. Taip pat reikėtų ją užrakinti ir pagal galimybes apsaugoti nuo vagysčių.

Kubilas. Nenaudojamus kubilus rekomenduojama uždengti, kad neprikristų šiukšlių. Jų dangtis paprastai yra komplektuojamas kartu su kubilu. Žiemą ar po žieminių maudynių geriau išleisti vandenį iš kubilo – taip nerizikuosite, kad susidaręs ledas jį pažeis. Jei pro lentas bėga vanduo, pavasarį gali prireikti iš naujo brinkinti medinį kubilą, tačiau lietuviškos žiemos pakankamai dėkingos, tad gali būti, kad to daryti nereikės.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.