Kaip susimeistrauti namelį medyje

Vaikystėje kiekvienas iš mūsų nors kartą pasvajodavo apie namelį medyje. Toks namelis gali tapti puiki erdvė vaiko žaidimams ir užsiėmimams.
Kaip susimeistrauti namelį medyje
© Shutterstock nuotr.

Geriausia namelį medyje planuoti kartu su savo vaikais. Taip pat juos galima įtraukti ir į statybų procesą. Pasiūlyti patiems nuspręsti kaip jį nudažyti, kaip papuošti, ką įrengti. Kartu pastatymas namelis bus dar labiau vertinamas vaikų.

Ar sudėtinga pasistatyti tokį namą? 

Viskas priklauso nuo užmojų ir planų, kokio norima namelio medyje: kokiame aukštyje, kokio pločio, kokios bus naudojamos konstrukcinės medžiagos. Tokie nameliai gali įvairių formų, dydžių ir paskirčių. Populiariausia paskirtis – vaikų žaidimų erdvė. Kai kuriais atvejais tai įrengiama, kaip pastogė priimti svečius ar atsisėsti paskaityti knygą patiems.

Rečiau statomi namai, kurie būna įrengiami ant medžių ar aplink medžius gyventi. Tokių namų statymas reikalauja nemažo išmanymo ir supratimo, kaip reikia pastatyti ne tik medinį namą, bet ir jį pritvirtinti ir sutvirtinti, kad nebūtų baisios jokios gamtos negandos. Kiek paprasčiau, kai namai nėra statomi aukštai ir galima naudoti pastolius. Taip namas laikosi ne tik ant medžių, bet ir atramų. 

Jei statomas nedidelis kelių kvadratinių metrų ploto namelis – jį įrengti bus nesudėtinga ir nereikės specialių žinių. Problemų gali iškilti tik jei namelį norima pastatyti aukštai medyje. Tada prireikia papildomos technikos įkelti pagrindą, medžiagas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip patiems įsirengti lauko židinį?
Kaip teisingai pasodinti medį?

Kokį geriausia rinktis medį?

Tinkamo medžio pasirinkimas vienas iš sunkiausių ir svarbiausių darbų. Nuo to priklauso ir namelio saugumas. Kietos medienos medžiai yra tinkamesni nei minkštos medienos. Pavyzdžiui, jei norima statyti namą berže – reiktų nusiteikti, kad tas namelis gali ilgai nestovėti. Visgi nereiktų tokių medžių būtinai vengti. Beržo medis yra minkštas, tad ir namelis gal ir nesulauks, kol galės jame apsilankyti anūkai, bet vaikai tikrai ne vieną vasarą galės juo džiaugtis.

Tinkamiausi medžiai yra ąžuolai, klevai. Jie yra tvirti ir įprastai užauga storu kamienų. Taip pat galima pasirinkti ir spygliuočius, kurie irgi tinka. Tik reikia nepamiršti, kad jie būna šiek tiek lipšnūs. Bet įprastai, neturėdami tokių rūšių medžių – nameliai statomi ir obelyse. Toks medis irgi tiks, jei statinio svoris nebus didelis ir dalis jo bus perkelta į atramas. Nesiūloma statyti gluosniuose, guobose, Ar tinkamas medžius įvertinti reikia pagal jo amžių, dydį, šakų ir šaknų struktūrą, augimo greitį ir derliaus nuėmimą, jei tai yra vaismedis. Įrengiant namelį obelyje – būtinas stogas, kad krentantis obuolys nesužeistų.

Kaip patikrinti ar medis yra tinkamas?

Labai svarbu tinkamai įvertinti ar medis yra sveikas. Tai padaryti nesudėtinga – medis turi būti gyvybingas ir nesirgti ligomis. Būtina vengti sergančių arba iš dalies nudžiūvusių medžių, nes jie gali bet kada nuvirsti.

Reikia patikrinti medžio sveikatą pagal:

Šakų nykimo požymius (kai kurios šakos labai silpnos, be lapų);
Lapai – ar yra sveiki, nepraradę spalvos;
Ar medis nėra uždengiamas kitų medžių, ar jie nėra labai arti, kad šakomis galėtų sulaužyti namelį;
Ar nėra ankstesnių rimtų vėtrų pasekmių;
Ar nėra šalčio įtrūkimų kamiene;
Ar nėra medžio kenkėjų ir jų padarytos žalos;
Ar nėra drevių.

Tinkamiausia medžio forma yra su tiesiu kamienu, bet jei medis yra su nežymiais šakų nukrypimais gali būti lengvai pritaikytas namelio medyje pagrindui toje vietoje įrengimui. Namelio negalima statyti labai arti kelio, nes vaikas gali iškristi iš jo po atvažiuojančios mašinos ratais. Taip pat nereikia namelio statyti šalia vandens telkinių, alpinariumų ar akmeningų vietų.

Medį reikia prižiūrėti ir stebėti kaip medis auga ir ar nėra pažeistas statybos metu:

Ar nepažeistos šaknys;
Ar neatsirado naujų įtrūkimų,
Ar nepradėjo linkti šakos, kurios bus reikalingos nameliui;
Ar augdamas medis nesulaužys namelio (jei yra tikimybė, kad sulaužys – reikia keisti konstrukciją arba paieškoti kito medžio).

Gerbk medį ir saugok gamtą

Statant namą medyje reikia kuo labiau sumažinti žalą jam. Nameliai medyje yra vienas iš ekologiškų gyvenimo būtų, kai nėra kertami miškai, o namai statomi juose. Visgi išvengti visai žalos jiems neįmanoma, bet reikia laikytis šių taisyklių, kad būtų kuo mažesnė:

Netrukdyti medžiui augti (pasirūpinti, kad konstrukcijos vietose, kur yra paruoštos angos medžiui nebūtų per siauros);
Nestatyti labai sunkių namelių (nenaudoti plytų, akmenų);
Konstrukcijai naudoti bent kelias atramas, kurios galėtų remtis į kamieną arba į žemę, jei namelis nėra aukštai ( geriausia įrengti 3-4 atramas);
Nestatyti namelio labai aukštai, nes aukščiau šakos yra silpnesnės ir gali nuo stipresnio vėjo nulūžti;
Negręžti tvirtinimų per visą medžio kamieno plotį;
Nenaudoti labai daug varžtų, kuriais tvirtinamas namelis prie medžio (tarp jų turėtų būti maždaug 30-45 cm atstumas);

Namelio projektas

Net ir tokiam nameliui braižyti brėžinį yra būtina. Pirmiausia reikia pasižiūrėti internete ir knygose tokių namelių pavyzdžių – jų yra įvairiausių. Reikia išsirinkti tokį, kurio pastatymas neužtruktų labai ilgai ir darbas būtų pabaigtas. Optimaliausias statymo laikas iki dviejų savaičių. Išsirinkus norimą namelio formą ir konstrukciją, reikia nusibraižyti medį, jo šakų išdėstymą iš šono ir viršaus. Tada tarp šakų abiejose medžio paveikslėliuose perpiešti norimo namo konstrukciją, kad būtų galima paskaičiuoti kiek reikės medžiagų, papildomų įrankių. 

Reikia nusibraižyti nors keletą skirtingų eskizų. Kai kurie iš jų gali būti ir visai nerealūs, bet galbūt kils minčių, kaip pasidaryti norimą ir praktišką statinį. Svarbu pasverti savo žinias ir finansines galimybes. Jei neseniai vyko pavėsinės ar namo statybos – tada gali net nereikėti įsigyti papildomai medienos. Taip pat tinka įvairios medienos plokštės, kurios nebijo drėgmės ar vandens. Jas galima panaudoti sienoms arba stogui. Bet kai kuriais atvejais išlaidos bus neišvengiamos. Paskaičiuotas biudžetas leis žinoti kiek reikia susitaupyti pinigų, kiek ir kokių medžiagų reikia įsigyti. Tikslus brėžinys palengvins medžiagų susipjaustymą, bus mažiau nereikalingų atraižų.

Pagrindiniai pricipai, kurių turėtų kiekvienas laikytis:

Saugumas;
Paprastumas.

Niekas nenori, kad jų namelis būtų nesaugus ar būtų sudėtingai pastatomas, labai brangus ir per didelis. Dažniausiai yra statomas stačiakampio formos namelis su vieno arba dviejų šlaitų stogu. Žinoma, nereikėtų visko suprastinti iki dėžės medyje. 

Vaikams namelis neturėtų būti aukščiau nei 2,5 metro aukštyje, bet jei vaikui tik penkeri metai – nereikėtų statyti tokiame dideliame aukštyje. Taip pat negalima leisti vaikams būtų namelyje, kai yra didelis vėjas ar žaibuoja. Tai svarbu vaikams pasakyti prieš statant namelį, kad suprastų, kad namelio turėjimas reikalaus ir papildomos atsakomybės. Namelį reikės ir prižiūrėti, sutvarkyti.

Kada atlikti darbus?

Geriausia namelį medyje statyti pradėti pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje, kad vasarą jau galima būtų juo naudotis. Bet išsirinkti medį, stebėti ar jis tinkamas galima ištisus metus. Taip pat žiemą galima paruošti pavyzdžiui, virvelines kopėčias. Rudenį reikia patikrinti konstrukciją, galbūt reikės užtaisyti atsiradusias skyles, sutvirtinti stogą, kad žiemą sniegas jo nesulaužytų. Rimtesnį patikrinimą reiktų atlikti ir po pirmos žiemos. Siūloma nepalikti jokių baldų, kopėčių, kad nesupūtų per žiemą.

Namelyje galima įrengti:

Kopėčias iš virvių;
Nusileidimo virvę;
Žibintus, pasikraunančius iš saulės energijos;
Žaislų dėžę;
Laipiojimo sienelę;
Pakabinti kelis gėlėmis apsodintus vazonėlius;
Supynes;
Svarbiausius nedidelius baldus – staliuką, suoliuką (ypač gerai jei jie būna sulankstomi ar atsilenkiantys).

2 dalyje galėsite sužinoti specialisto patarimus, kiek ir kokių medžiagų reikia namelio įsirengimui, namelio statybos ir įrengimo etapus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.