Kaip kovoti su graužikais

 (14)
Kad namuose atsirado graužikų, galime pastebėti iš kelių požymių, tačiau dažniausiai tai yra erzinantis krebždesys - pelė ar žiurkė bando gyventi savo gyvenimą, tačiau jis kertasi su jūsų įpročiais. Be to, namo šeimininkas esate tik jūs pats, jūs ir nuspręsite kiek „gyventojų“ gali gyventi jūsų name. Būtų tikrai gerai, kad graužikai į tai atsižvelgtų, tačiau jie visada tampa nekviestais ir nelaukiamais svečiais. Kaip juos išprašyti?
Kaip kovoti su graužikais
© Shutterstock nuotr.

Triukšmas, sugadinti daiktai ar objektai (yra žinoma, kad graužikai gali įsikurti tokiose neįprastose vietose kaip pianinas ar automobilis), suardyta jūsų namo šilumos izoliacija ir dėl to atsiradę šalčio tiltai yra matoma graužikų žalos dalis. Tačiau priversti susirūpinti turėtų jų gebėjimai pernešti įvairias ligas – leptospirozę, jersiniozę, tuliaremiją, listeriozę, pseudotuberkuliozę, trichineliozę, salmoneliozę. Graužiko kailis dažnai būna puiki terpė gyventi erkėms, o jos gali platinti encefalitą ar Laimo ligą. Žiurkės ir pačios yra pavojingos, nes užkluptos yra linkusios gintis ir gali įkasti. Tad daiktus galite pakeisti, prieš triukšmo priprasti ar jį ignoruoti, o štai sveikata rizikuoti jokiu būdu nereikėtų.

Ko griebtis? Pirmiausia, geriausia graužiko apskritai neįleisti į namus. Jie landūs, tačiau keli paprasti principai sumažina šio įnamio atsiradimo riziką. Viskas prasideda nuo kiemo - elementari tvarka aplink jūsų būstą padės išvengti šių ne tik graužikų, tačiau ir įvairių sodo kenkėjų. Kuo mažiau įvairių „slėptuvių“ jūsų kieme yra sukurta, tuo geriau.

Bet kuris kenkėjas namuose ar kiemuose užsilieka, jei sąlygos jam veistis yra palankios – yra pakankamai vandens ir maisto. Šių gėrybių tikrai turite namuose. Tad pirmiausia reikėtų apsaugoti įvairius namo plyšius – ventiliaciją, tarpus, kitas angas. Būtina prisiminti, kad montažinės putos, nors vizualiai ir fiziškai angą užkemša, graužikams yra lengvas grobis, tad geriau užsandarinti angas tinko mišiniu, ar, jeigu angos negalite sandarinti (pvz, ventiliacija), galima uždėti metalinį tinklelį. Užtaisyti reikėtų ir labai mažas angas, kadangi tiek žiurkės, tiek pelės yra landūs padarai. Teigiama, kad jau pro 7 mm ertmę gali prasisprausti nedidelė pelė. Prižiūrėti reikėtų ir vidaus patalpas, ypač rūsį, nes jis dažnai būna viena drėgnesnių namo patalpų, taip pat ten esame linkę sandėliuoti įvairius maisto produktus, pavyzdžiui, daržoves.

Tačiau tokie patarimai yra pavėluoti, jei jūsų namų valdoje graužikų atsirado. Tiesa, net ir tokiu atveju patariama apsaugoti ir užsandarinti ertmes – taip bent jau žinosite, kad prie graužikų neprisijungs naujas „desantas“.

Graužikas namuose. 

Priemonių jų naikinimui yra keletas:

Tradiciniai mechaniniai spąstai yra pakankamai veiksmingi – įtaisomas jaukas, spąstai užtaisomi, smalsus graužikas bando jo paragauti, tačiau vos tik prisilietus, spąstai suveikia ir su didele jėga mirtinai jį prispaudžia . Jų privalumai – jie pigūs ir yra pakankamai aišku, kaip juos naudoti. Tačiau naudojant šią priemonę namuose reikia būti atsargesniems ir patiems - jie skirti užmušti pelę, tad suveikia su didele jėga. Svarbu prisiminti ir informuoti šeimos narius, kur juos išdėliojote, kad kojų pirštams netektų patiems pajusti pelėms pragaištingos jėgos. Taip pat tokius spąstus reikėtų dažnai tikrinti, kadangi pagautas graužikas netrukus ima dvokti. Nepamirškite, kad kur nors išvažiuojat, spąstus reikia surinkti – jei išvažiuojate savaitgaliui ir graužikas į spąstus paklius penktadienį, grįžus jo kvapas tikrai nenudžiugins.

Sąlyginai panašus būdas yra lipnūs spąstai graužikams – tai klijais išteptos lentelės. Kenkėjas prilimpa prie paviršiaus ir, negaudamas išgyvenimui reikalingų medžiagų, nudvesia. Toks būdas saugesnis nei pelėkautai, tačiau tokius spąstus taip pat reikia tikrinti panašiu dažnumu.

Bet kuriuo atveju, pagautą graužiką reikėtų įdėti į plastikinį maišelį ir išmesti į atliekų konteinerį.

Kitas variantas graužikų naikinimui būtų cheminės priemonės (nuodai), tiesa, šis metodas turi tam tikrų išlygų. Jei nesate profesionalas, geriausia šį metodą naudoti lauke. Tam naudojami specialūs nameliai su masalu. Pastebėjus graužikų ir baiminantis, kad jie persikels į namus, tokie nameliai išdėliojami aplink namo perimetrą. Juose paslepiamas užnuodytas jaukas, kuris traukia pelę ar žiurkę. Rinkoje parduodami nameliai turi tam tikrų konstrukcinių ypatybių, užtikrinančių, kad jauko negalėtų pasiekti kiti gyvūnai ar kad masalas nesušlaptų. 

Graužikas paėda jauko ir nustimpa. Tiesa, priklausomai nuo jauko tipo ir nuo graužiko, procesas gali užtrukti iki savaitės, todėl labai svarbu nuolat patikrinti, kiek maisto suėdama. Jei jo mažėja – kovą greitu laiku laimėsite, o kol kas paslaugiai pildykite masalo namelį – graužikas šią vietą greičiausiai jau įsiminė bei ras ir kitą kartą.

Namuose neprofesionalus cheminių produktų naudojimas nerekomenduojamas. Pirmiausia, nuo to sunkoka apsaugoti smalsius naminius gyvūnus, apnuodytas graužikas gali tapti aktyvesnis ir nesislėpdamas šmaižioti po namus (nuodai sukelia vidinį kraujavimą ir deguonies trūkumą, todėl graužikas lenda iš landų ieškoti, kas padėtų). Taip pat skirtingai nei gaudant spąstais, graužiko mirties vieta nėra konkreti – jis gali nugaišti tiek viduryje patalpos, tiek sunkiai pasiekiamoje vietoje. Tikimybė, kad mėgins išeiti laukan yra, tačiau ji ne tokia ir didelė

Katė? Tai pakankamai tradicinis "būdas", tačiau ne visos šiuolaikinės katės tradicijų nori laikytis. Daugelis žmonių netgi nėra įsitikinę, ar jų katė ar šuo gaudo graužikus. Šiais laikais katės dažnai maitiname specialiu maistu, todėl ne visos jos linkusios vargintis ir gaudyti peles. Tiesa, teigiama, kad gyvūnas namuose yra vienas veiksnių, mažinantis pelių atsiradimo riziką.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.