Kaip išsirinkti lauko šviestuvus?

 (1)
Lauko apšvietimo sistemos planavimas – atsakingas darbas, nes nuo jo sėkmės priklausys ne tik teritorijos grožis, bet ir jūsų saugumas. Šviestuvų pasiūla yra milžiniška, tad išsirinkti tikrai nelengva. Galbūt bus lengviau, jei žinosite svarbiusias estetines ir technines detales, į kurias būtina atkreipti dėmesį.
© Shutterstock nuotr.

Šviestuvais kuriama nuotaika

Bet kuri erdvė gali atrodyti ypatinga, suteikus jai tinkamą apšvietimą. Tinkamai parinktas apšvietimas gali sukurti vis kitokią atmosferą: suteikti žaismingą, romantišką ar dramatišką įspūdį. Tai daugiausia priklauso nuo to, kokiu kampu ir kokios spalvos šviesa kris ant jūsų pasirinktų objektų.

Išskiriamos trys šviesos sklidimo kryptys – iš viršaus, iš apačios ar besikryžiuojančios. Skirtingoms kiemo zonoms tinka skirtingi apšvietimo kampai. Pasisėdėjimams skirtoms terasoms tinka iš viršaus sklindantis apšvietimas, kuriantis ramią ir jaukią atmosferą ir nežlibinantis akių. Takelius, laiptus, duris įprasta apšviesti kryptiniais prožektoriais, užtikrinančiais gerą matomumą. Įvairiomis kryptimis ar iš apačios sklindanti šviesa gali neįprastai išryškinti jūsų sodo medžius ar gėlynus, vandens telkinius ar architektūrinius namo elementus.

Kaip išsirinkti lauko šviestuvus?
© Shutterstock nuotr.

Apšviečiant aplinką specialistai pataria vengti šaltų melsvų spalvų – jos gali paversti erdvę nejaukia, nenatūralia, net grėsminga. Visiškai priešingą efektą turi šiltos spalvos – ypač geltona, oranžinė – jos maloniai nuteikia, kuria svetingą nuotaiką.

Viena didžiausių daromų klaidų – netinkamai parinktas šviestuvo dydis. Jei nesate dėl jo tikri, pasižiūrėkite išėję į gatvę ar atsitraukę nuo namų keliolika metrų. Pavyzdžiui, šviestuvas ties pagrindinėmis durimis turėtų sudaryti apie 20 procentų jų aukščio. Dėl šviestuvų stiliaus daug klausimų nekyla – jie turėtų derėti prie namo eksterjero, jo spalvų paletės. Toną paprastai užduoda pagrindinio įėjimo šviestuvas.

Kaip išsirinkti lauko šviestuvus?
© Shutterstock nuotr.

Techninės lauko šviestuvų ypatybės

Lauko šviestuvai turi būti pritaikyti veikti lauko sąlygomis, t. y. būti atsparūs atmosferos poveikiui. Atsparumo lygį rodo vadinamasis IP kodas – kuo jis didesnis, tuo šviestuvas geriau apsaugotas nuo drėgmės, dulkių, purvo, smulkių daiktų. Mūsų klimate ypač aktuali apsauga nuo drėgmės – jei jos nebus ar bus nepakankama, šviestuvai greitai perdegs, be to, kels pavojų žmonių saugumui. Lauke montuojami šviestuvai privalo turėti izoliuotus laidus ir jungiklius.

Kaip išsirinkti lauko šviestuvus?
© Shutterstock nuotr.

Kadangi dalis lauko šviestuvų šviečia ilgą laiką, būtina atsižvelgti į jų šviesos šaltinių efektyvumą. Jis matuojamas Im/W, nurodančiu, kiek sunaudotas elektros energijos vatas išskiria šviesos. Pagal šį požymį taupiausios yra šviesos diodų (LED), metalo halogenų ir liuminescensinės lemputės, o mažiausiai efektyvios – kaitrinės lempos. Puiki alternatyva – energiją taupančios sistemos, kaip judesio jutikliai arba saulės energiją naudojantys šviestuvai. Šviestuvai su judesio jutikliais įrengiami rečiau naudojamose ar mažiau reprezentatyviose vietose – pavyzdžiui, ties sandėliukų durimis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.

Patarimai, kaip rudenį greitai atsikratyti lapų

Šiuolaikiniai lapų pūstuvai – tai aukščiausios technologijos įprastos šluotos variantas. Jie nuostabiai padeda išvalyti aikšteles, takelius, gėlynus ir vejas. Stipraus nukreipto oro srauto dėka lapų pūstuvai padeda lengvai surinkti atliekas į krūvas. Varle.lt sodo technikos ir įrankių specialistai dalinasi patarimais, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis lapų pūstuvą.

Svarbiausi žingsniai, kaip paruošti veją žiemos miegui

Pavasarį bei vasarą žaliuojanti veja – tikras malonumas savininko akiai. Kad kitą pavasarį būtų mažiau darbo ir galima būtų anksčiau džiaugtis sveika vejos išvaizda, reikia tinkamai ją paruošti žiemos miegui. Pateikiame pagrindinius žingsnius, kaip tai padaryti.

Kas buvo aktyviausi šios vasaros kenkėjai?

Besibaigiant vasarai kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ užfiksavo per trejus metus dvigubai išaugusį vapsvų iškvietimų skaičių. Pabrėžiama, kad daugėjo ne tik užklausų, bet augo ir aukštis, nuo kurio teko nukabinti lizdus.

Pelėnų invazija sklype: kaip to išvengti?

Pelėnai – graužikai, kurie daugiausia gyvena pievose bei laukuose. Tačiau kartais šie gyvūnai, ieškodami tinkamų gyvenimui sąlygų, apsigyvena arčiau žmogaus (individualių namų, sodybų, daugiabučių kiemuose), o orams atvėsus, netgi persikelia į ūkinių pastatų ir namų vidų. Tad ko galima imtis, kad pelėnai neapsigyventų šalia namų esančiame sklype?

Košmaras jūsų lovoje – patalinės blakės (1)

Dar prieš kelis dešimtmečius patalinės blakės išsivysčiusiose šalyse buvo retas atvejis, tačiau kiekvienais metais ši problema auga – viešbučiuose blakių invazija. Per pastaruosius 8 mėnesius Jungtinėje Karalystėje buvo užfiksuoti beveik 900 blakių atvejai, Lietuvoje per paskutinį ketvirtį kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ gavo per 140 iškvietimų naikinti šiuos kraujasiurbius.

Maži, bet pavojingi medienos kenkėjai – kas jie? (5)

Mediena – medžiaga, kuri yra be galo mylima ir vertinama dėl savo teikiamo šiltumo bei jaukumo. Deja, ši natūrali medžiaga nepasižymi atsparumu biologiniams veiksniams. Jai itin pakenkti gali vabzdžiai: ūsočiai, skaptukai, kinivarpos ir kiti panašūs medienos kenkėjai. Tad ką reikėtų žinoti apie šiuos kenkėjus ir kokios yra kovos priemonės su jais?

Dažniausios vejos ligos: profilaktika ir kovos būdai

Sveika, tvarkingai nupjauta veja – tikra kiemo puošmena, savo grožiu džiuginanti savininkų bei praeivių akis. Tačiau, kad žolė būtų idealiai vešli ir žalia, reikia įdėti nemažai pastangų. Vejai grėsmę kelia įvairios ligos. Tad pristatome kelias dažnai pasitaikančias vejos ligas ir būdus, kaip jų išvengti.

Tinkamas lauko apšvietimas – kaip nepasiklysti renkantis (3)

Lauko apšvietimas yra svarbi eksterjero dalis, kuri atlieka tiek estetinę, tiek praktinę funkciją – užtikrina jūsų saugumą, apšviesdamas takelius bei laiptelius. Šiandien lauko šviestuvų pasirinkimas rinkoje yra iš tiesų nemažas. Tad į ką verta atsižvelgti renkantis šviestuvus savo sklypui?

Kepsninė: kaip pasirinkti ir prižiūrėti? (1)

Mėsos bei daržovių kepimas lauke – vienas iš vasaros malonumų, be kurio būtų sunku įsivaizduoti ilgus ir nuotaikingus pasisėdėjimus gryname ore. Tad prasidėjus maisto gaminimo ant iešmų ir grotelių sezonui, siūlome geriau susipažinti su kepsninėmis, jų pasirinkimo bei priežiūros ypatumais.