Kaip elgtis namuose aptikus vorą

 (4)
Svarbiausia - nepanikuokite. Lietuvoje pavojingų vorų praktiškai nėra. Žinoma, to sau nepasakysi, jei turite arachnofobiją - iracionalią vorų baimę. Tačiau kartu su ja turime ir tą keistą pagarbos šiam gyviui jausmą ir nenorime prieš jį pakelti rankos. Kaip jį išprašyti gražiuoju?
Kaip elgtis namuose aptikus vorą
© Shutterstock nuotr.

Prevencija. Geriausia būtų, jei vorai apskritai neužsuktų į jūsų namus. Tam užtenka tik gerai apžiūrėti savo aplinką, ir, jei reikia, imtis priemonių. Vienas pagrindinių apsisaugojimo būdų – kruopščiai užsandarinti savo namą. Žinoma, kalbame ne apie langų užkalimą – net ir nepalikus jokių plyšių, vorus galima įleisti ir kitais būdais, kad ir kartu su iš daržo atsineštomis gėrybėmis. Tačiau užsandarinę mažiausius namo plyšelius, sumažinsite riziką. Tai padės ne tik nuo vorų, tačiau ir nuo iš tiesų pavojingų kenkėjų.

Antras svarbus žingsnis būtų aplinkos tvarkymas, nors tai aktualiau šiltuoju metų laiku. Vorai labai mėgsta krūmus ir kitus augalus, todėl šiuo atveju galėtų padėti augalų, esančių šalia namo apkarpymas ar paprasčiausias atidumas – nereikėtų sodinti jų labai arti, kadangi vorui sutrumpėja kelias iki jūsų namo. Kaip žinome, vorai, apsigyvenę šalia namo, rezga voratinklius – galite kartas nuo karto apeiti namą ir radę jų pastogėje, juos išvalyti su šluota. Vis dėlto, specialiai nenaikinkite vorų sode ar kitoje aplinkoje – šie gyviai ne tik nekenkia, tačiau ir padeda, kadangi minta kitais vabzdžiais, taip reguliuodami sodo ar daržo ekosistemą.

Ir galutinis žingsnis – švara namuose. Net ir pats švariausias namas nėra apsaugotas nuo vorų, tačiau kiekviena apsaugos priemonė yra galimybė sumažinti riziką, nes išimčių pasitaiko visose srityse. Netvarka yra ypač mėgiamas veiksnys, kadangi taip jiems sukuriamos slėptuvės. Taip pat patariama reguliariai išvalyti namo kampus nuo voratinklių ir pastebėjus vorą, pasirūpinti juo – saugiai išnešti į lauką.

Užkirskite kelią maitinimuisi. Kaip žinote nuo vaikystės, vorai minta kitais vabzdžiais (dažniausiai tai – musės). Rizika, kad pas jus įsikurs voras dar labiau sumažėja, jei namuose nėra kitų vabzdžių, tokių kaip įvairios muselės. Todėl reikėtų ilgai nelaikyti pūvančių produktų ar palikti kitų būdų, kurie į namus pritrauktų vabzdžius.

Eteriniai aliejai. Yra receptų, leisiančių patiems pasigaminti ekologiško vorus atbaidančio skysčio. Dažniausi jų ingredientai yra eteriniai aliejai. Vis dėlto, atsižvelkite į namiškių nuomonę eterinių aliejų intensyvumo klausimu – jie patinka ne visiems, be to, atkreipkite dėmesį ir į naminius gyvūnus. Ypatingai šie aliejai veikia kates.

Teigiama, kad ypatingai gerai padeda pipirmėtė, arbatmedis ir citrusiniai kvapai, kurie vorams nepatinka, tačiau žmogui yra malonūs. Reikėtų 5-7 lašų vieno iš minėtųjų eterinių aliejų, nedidelio kiekio skysto muilo bei apie 500 ml šilto vandens. Geriausia šį mišinį naudoti supylus jį į butelį su purkštuku. Tiesiog atidžiai apžiūrėkite aplinką, išvalykite voratinklius, ar jeigu randate, vorų kiaušinėlius, ir minėtas vietas papurkškite šiuo skysčiu. Kartokite procedūrą kartą per savaitę. 

Taip pat teigiama, kad panašiame mišinyje kartu su eteriniais aliejais gerai veikia ir actas.

Katžolės: katžolės (Nepeta cataria) aliejus gali būti naudojamas kaip repelentas, pašlaksčius ar papurškus jo aplink įėjimą, duris ir langus. Pats augalas, augantis vazone ar prie namų taip pat gali suveikti kaip atbaidantis veiksnys.

Naikinimas. Kai kurios kenkėjų naikinimo įmonės siūlo savo paslaugas šiuo klausimu, tačiau tuo pačiu neretai pabrėžia, kad vorai, nėra tokie baisūs ir kenksmingi kaip vabzdžiai ar graužikai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.

Patarimai, kaip rudenį greitai atsikratyti lapų

Šiuolaikiniai lapų pūstuvai – tai aukščiausios technologijos įprastos šluotos variantas. Jie nuostabiai padeda išvalyti aikšteles, takelius, gėlynus ir vejas. Stipraus nukreipto oro srauto dėka lapų pūstuvai padeda lengvai surinkti atliekas į krūvas. Varle.lt sodo technikos ir įrankių specialistai dalinasi patarimais, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis lapų pūstuvą.