Kada geriausia nukirsti medį

 (17)
Rudenį, kai lauke atliekate paskutinius darbus, galbūt jau kilo mintis nupjauti tą seniai trukdančią obelį ar šviesą užstojantį kaštoną, augantį jūsų kieme. Ar verta tai daryti dabar, o gal palaukti kito metų laiko? Ar apskritai jo nupjovimas atneš naudos, o ne piniginės žalos?
Kada geriausia nukirsti medį
© Shutterstock nuotr.

Galbūt esate girdėję, kad senovėje žmonės, kurie turėjo kiek glaudesnį santykį su gamta, medžius dažniausiai kirsdavo žiemą, neseniai pašalus, dar daugiau, netgi esant tam tikrai mėnulio fazei. Nors pastarasis faktas greičiausiai tėra prietaras, medžių kirtimą žiemą dar ir dabar atlieka daugelis miškininkų.

Žinoma, miškininkai ne tik kerta medžius didesniais kiekiais nei vieniša obelis ar gluosnis jūsų kieme, tačiau turi tam ir praktinių priežasčių, kurios nėra tiek aktualios individualių namų gyventojams. Pagrindinė priežastis ta, kad žiemą žemė būna įšalusi ir tvirta, tad lengviau važinėti su sunkiąja technika, ji neklimpsta, be to, kirtavietėse dirbti maloniau darbininkams, nes nėra tiek uodų. Tačiau dar ir šiandien miškininkai kalba apie pačios medienos savybes - žiema yra medžio ramybės būsena, kai medis nebeaugina lapų ar vaisių, todėl jo medžiagų apykaita lėtesnė. Dėl šios priežasties teigiama, kad tokia mediena yra tvirtesnė, labiau subrendusi. Tai aktualu, jeigu medžio medieną kur nors panaudosite, o neabejojame, kad praktiškas namų savininkas taip ir padarys.

Tačiau iš tiesų ryškaus skirtumo, kada kirsti medį nėra – medis jau nebus gyvybingas, tad jam po to nebereikės palaikyti gyvybinių procesų kaip, tarkime, genėjimo atveju. Šiltesniu oru tai daryti paprasčiau, nes būti lauke yra tiesiog komfortabiliau ir galite užtrukti ilgiau bei darbą atlikti kruopščiau.

Patarimas kertantiems: kartais patariama su lapais nukirstą medį palikti tol, kol jo lapai sudžius - taip žinosite, kad mediena natūraliai prarado drėgmės, todėl mediena vėliau šiek tiek greičiau džius.

Dar vienas iš kirtimo laiką apsprendžiančių kriterijų galėtų būti klausimas, ar jūs tiksliai žinote, kur naudosite nukirstą medį. Didesnis ar mažesnis medis dažnai sunaudojamas tiesiog malkoms, o svarbiausia kūrenant malkomis, kad jos būtų gerai išdžiūvusios. Džiovinimas idealiu atveju trunka apie metus, neretai ir ilgiau, tad vienas variantų yra medį kirsti metus prieš tai, kai, manote, jo medienos jums jums prireiks. Žinoma, tai nėra labai reikšminga, kadangi medieną galėsite naudoti ir po minėtų metų, ir po dviejų.

Tad nei mėnulio fazės, nei metų laikas didelės įtakos procesui neturi. Tačiau reikia nepamiršti, kad prieš mąstant apie tai, kokį pjūklą ar kirvį naudoti, reikia išsiaiškinti, ar medį apskritai galima kirsti. Tai, kad jis auga privačioje teritorijoje, dar nėra leidimas su juo daryti, ką norime.

Net jei jūsų medis yra privačioje valdoje, būtina įsitikinti, ar jis nėra saugotinas. Jeigu ne, jį galite kirsti, tiesa, reikėtų atsižvelgti į kitų namų valdos savininkų interesus.

Kada geriausia nukirsti medį
© Shutterstock nuotr.

Nurodymus, kurie medžiai laikomi saugotinais galite rasti Vyriausybės nutarime Nr. 206 pavadinimu „Dėl Kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, sąrašo patvirtinimo ir medžių ir krūmų priskyrimo saugotiniems“.

Šiame nutarime nurodyta, kad saugotini medžiai yra:
- augantys kurortų apsaugos zonoje (išimtys - privačios namų valdos, mėgėjiškų sodų teritorijų sodo sklypai ir deklaruoti laukai);
- augantys kultūros paveldo objektų teritorijoje ir jos apsaugos zonoje (išimtis - natūraliai išaugę medžiai);
- augantys privačiose žemės valdose miestuose ir miesteliuose (išimtys - paviršinių vandens telkinių apsaugos zonos, privačios namų valdos ar individualūs sodo sklypai);
- augantys valstybinėje ir privačioje žemėje kaime ir deklaruotuose laukuose didesnio kaip 20 centimetrų skersmens (1,3 metro aukštyje) beržai, eglės ir pušys, augantys (išimtys - privačiose namų valdose ir mėgėjiškų sodų teritorijų individualiuose sodo sklypuose, didesnio kaip 20 centimetrų skersmens ąžuolai, uosiai, klevai ir liepos augantys deklaruotuose laukuose).
- augantys paviršinių vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose storesni nei 8 cm skersmens ąžuolai, beržai, klevai ir uosiai bei kitos medžių rūšys nuo 16 centimetrų skersmens.

Medžius saugotiniems gali priskirti ir konkreti savivaldybė. Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kas įrašyta jūsų sklypo Nekilnojamojo turto registre - kai kurie želdiniai ten gali būti įvardintini kaip saugotini.

Įstatyme galimos ir išimtys, pavyzdžiui, medis gali būti kertamas pagal parengtus gamtotvarkos planus, taip pat dalį atvejų galima išspręsti kreipiantis į savivaldybę su prašymu.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kodėl tarakonai išlenda naktį?

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.