Įrenginėjame pirtį – kokią medieną pasirinkti?

 (8)
Mūsų šalyje didžioji dauguma pirčių yra statomos iš medienos - tai ir natūralumas, ekologija, tradicijos. Pirtys taip pat yra pastatai ir patalpos, kuriuose vyrauja ypatingos, įprastuose namuose nepasitaikančios sąlygos - aukšta temperatūra ir drėgmė. Dėl šios priežasties statyboje gali būti naudojama iki kelių skirtingų medžio rūšių, pritaikant kiekvieną skirtingiems poreikiams.
Įrenginėjame pirtį – kokią medieną pasirinkti?
© Shutterstock nuotr.

Statyba. Kaip žinia, mediniai pirties pastatai būna rąstiniai ir karkasiniai. Rąstiniams namams praktiškai visuomet naudojama spygliuočių mediena - dažniausiai renkamasi pušis, rečiau eglė. Dar rečiau tokie pastatai renčiami iš kedrų, liepų, drebulių ar juodalksnių, tiesa, šie medžiai kur kas labiau tinka pirties viduje, kadangi jie nesisakuoja.

Lygiai taip pat, kaip ir statant įprastus namus, rąstinių pirčių statybai naudojami visų rūšių medžiai - natūralūs, tekinto ar frezuoto medžio rąstai, taip pat ir klijuoto medžio rąstai, kurių kai kas prisibijo. Tiesa, baimės dažniausiai nepagrįstos - tokios pirtys statomos jau ne vieną dešimtmetį, todėl renkantis verta įtraukti visus pasirinkimus.

Pirties entuziastai neretai turi skirtingus požiūrius, ar verta įsirengus rąstinę pirtį daryti vidaus apdailą (dažniau ji yra daroma), tačiau išorės rąstai paprastai paliekami atviri, motyvuojant tuo, kad slepiant rąstus po papildoma apdaila, tiesiog nėra prasmės daryti tokią pirtį.

Tuo tarpu karkasinės pirtims apdailos reikia. Karkasinių pirčių karkasui tinka daugelis medžių, tiek spygliuočiai, tiek lapuočiai. Tiesa, specialistai pataria vengti beržo, kadangi šis medis yra mažiau atsparus puvimui. Tokia pirtis statoma iš tąšų, vidus užpildomas šilumos izoliacinėmis medžiagomis, o interjeras ir eksterjeras apkalamas dailylentėmis.

Vidaus mediena. Beveik visi vieningai sutaria, kad pirčių gultams ir sienoms reikėtų naudoti kurį nors iš medį iš lietuviškos trijulės - liepą, drebulę arba juodalksnį. Visų trijų medienos rūšių kainos per daug nesiskiria, tiesa, reikia atkreipti dėmesį, kad mediena pagal kokybę dar skirstoma į rūšis, todėl natūralu, kad žemesnės rūšies, tarkime, juodalksnio mediena bus pigesnė nei A klasės liepos. Taip pat perkant medieną ir lyginant kainas reikėtų atsižvelgti ir į medienos kiekius bei lentų gultams ir dailylenčių ilgius.

Norintys šiek tiek egzotikos gali rinktis Lietuvos rinkai siūlomus variantus iš Afrikos ar Kanados. Pirmoji kategorija - abači (abachi) mediena. Tai paprastumo tikslais naudojamas bendras keletų afrikinių medžių rūšių medienos pavadinimas. Ji vertinama dėl savo savybių - dėka savo porėtumo, ji mažiau įkaista, todėl labai tinka tiems, kam nepatinka sėdėti ant pernelyg įkaitusių gultų. Tiesa, tokia mediena daugiau ir kainuoja - kainos liepos gultų lentų kainas gali lenkti net ir dvigubai.

Brangiausia pirties mediena - raudonasis Kanados kedras. Jis gali būti naudojamas tiek apdailai, tiek gultams (kaina - apie 10 eurų už metrą). Pabrėžiamos jo geros įkaitimo savybės, dėmesį atkreipianti išvaizda ir geras kvapas pirčiai įkaitus.

Gultams nenaudojama spygliuočių mediena dėl jų sakuotumo, taip pat kietmedis. Minėtos medienos rūšys yra lengvos ir nedidelio tankio, todėl net ir esant aukštai temperatūrai labai neįkaista. Priešingai, kietmedis pasižymi aukštomis įkaitimo savybėmis, todėl atsisėdus ant tokio gulto, galima pajusti deginantį karštį. Žinoma, pirtis ir yra vieta, kur turėtų būti karšta, tačiau karšta prie kūno besiliečianti mediena patinka ne visiems. Kita vertus, kai kas kietmedį rekomenduoja garinėse pirtyse – temperatūra ten žemesnė, todėl ir kietmedis tiek neįkaista.

Pirties apdailai griežtai nerekomenduojama naudoti OSB, kadangi didelis karštis nėra normalios šios medžiagos eksploatavimo sąlygos. Teigiama, jog esant aukštai temperatūrai ši medžiaga į aplinka išskiria kenksmingus junginius, kas yra visiškai svetima pirties paskirčiai.

Grindys. Patogu įsirengti betonines grindis ir jas išklijuoti plytelėmis. Tiesa, net ir įsirengus grindis iš plytelių neretas ant viršaus sudeda medines groteles. Tiek šios grotelės, tiek ištisai medinės grindys paprastai įsirengiamos iš spygliuočių medienos - pušies ir eglės. Maumedis laikomas geriausiu ir patvariausiu sprendimu, tačiau jo kaina yra prieinama ne visiems.

Langai. Specialistai dažniausiai rekomenduoja pirties langus taip pat rinktis medinius. Tiesa, priepirtyje galite naudoti ir plastikinius, tačiau jeigu turite langų ir pačioje garinėje, būtų naudingiausia, jeigu jie turėtų medinius rėmus. Kadangi toje patalpoje vyrauja aukštos temperatūros, medis, sakoma, bus ilgaamžiškesnis nei plastikas, išlaikys didesnį sandarumą bei formą. Labai svarbu, kad lango stiklas būtų grūdintas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Priemonės, kurios padės apsiginti nuo uodų

Atėjus vasarai, vis daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Tačiau pasibuvimą miške, prie ežero ar net nuosavame sode gali sugadinti įkyrieji uodai. Kad netektų nuo uodų slėptis namų viduje, yra keletas priemonių, kurios gali padėti juos atbaidyti.

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.