Įrengiame sodo takelius – kurie pasirinkimai geriausi

Geri orai dalį iš mūsų veja į sodus. Aplinką, kurioje gyvename ar būname nuolat norisi pagražinti, o vėliau tuo grožėtis. Takeliai sode yra ne tik funkcionalus pagrindas, leidžiantis nueiti nuo vieno objekto prie kito, tačiau ir svarbus estetinis sodo elementas. Pasirinkimų yra įvairių – kurie iš jų geriausi?
Įrengiame sodo takelius – kurie pasirinkimai geriausi
© Shutterstock nuotr.

Skaldos takeliai. Tokių takelių privalumai slypi paprastume ir pigume. Gali būti, kad skaldos ar žvyro jums atliko po statybinių darbų, o jeigu ne verta pasidomėti pas kaimynus ar pažįstamus. Tokį taką nesunkiai galite įsirengti ir patys.

Skalda ir žvyras jūsų kiemui tiks tada, jei turite daug takelių, tačiau nenorite jiems skirti daug lėšų. Ši medžiaga taip pat yra „paklusni“ – takelius galėsite formuoti gana laisvai, išlenkti posūkius, prireikus platinti ar siaurinti, nereikės nieko skaldyti, pjaustyti ar impregnuoti. Nors važiuojamoje kiemo dalyje įrengti skaldos takeliai kai kuriems žmonėms sukuria neišbaigtumo jausmą, o sode tokia danga atvirkščiai atrodo labai organiškai, nes tiek augalai, tiek akmenys yra natūralios gamtoje randamos medžiagos.

Vis dėlto tokia danga turi ir keletą trūkumų. Gali būti, kad nesant gero vandens nutekėjimo ar po stipresnio lietaus reikės apžiūrėti takelius, kadangi net ir sutankintas žvyras yra lakoka medžiaga. Kad tai įvyktų kuo rečiau, reikia įrengti savotišką ribą, „nubrėžti“ kontūrą tarp augalų ir tako. Tai galima padaryti naudojant lentas, plastmasę, plyteles ar kitas medžiagas. Kitas nepatogumas susijęs su jūsų pojūčiais – kone visomis kitomis dangomis galima gana patogiai eiti basomis, o eiti žvyro akmenėliai daugumai žmonių yra trikdantis pojūtis.

Trinkelės. Jei jomis grindžiate kiemą, jos tikrai bus naudingos ir tiesiant takelius po sodą. Reikėtų nudžiuginti ir estetikos mėgėjus – nors pigiausios trinkelės gaminamos iš betono, tačiau toks gamybos būdas leidžia pasirinkti iš įvairių spalvų bei raštų. Tiesa, spalvotų trinkelių spalva ilgainiui gali blukti. Vis dėlto, jei norite sutaupyti ar turite itin ilgus sodo takelius, pačios pigiausios bus įprastos betoninės trinkelės, kurios kai kam gali atrodyti nuobodokai. Klinkerio plytelės atrodo labai panašiai kaip betoninės, tačiau jos yra ilgaamžiškesnės. Deja, už tokį sprendimą teks sumokėti daugiau.

Būtent sodui labai tinka ažūrinės trinkelės su ertme augalams viduje. Priklausomai nuo oro, šiltu metų laiku ir pačios trinkelės gali pakankamai įšilti, todėl patogu vaikščioti basomis, jos taip pat labai lygios. Tinkamai sudėjus, jos reikalauja mažiau priežiūros nei skalda grįsti takeliai. Trinkeles sode daug nerizikuodami galite sudėti ir patys, nes sode apkrovos joms mažesnės, todėl tokia danga atlaidesnė ir padarytoms klaidoms.

Akmens plokštės, skaldyti akmenys. Ši danga mėgiama tų, kurie sodo išvaizdai skiria daugiau laiko ir lėšų. Ši danga ne tik išvaizdi, tačiau ir labai tvirta, patikima bei natūrali. Gera žinia, kad rinkoje yra tiekėjų, kurie užsiima tokių akmenų pardavimu, todėl patiems skaldant vargti nereikės. Vis dėlto dažnai ištinkanti problema yra jų sudėjimas ir šįkart kalbame ne apie techninę proceso dalį, o apie estetinę. Kadangi plokšti akmenys dažnai būna skirtingų formų ir dydžių, nepatyrusiems iš pradžių atrodo sunku suprasti, kaip derinti mažus ir didelius akmenis, kuriose vietose jie labiausiai tinka, kiek palikti erdvės žvyrui tarp jų ir panašiai. Tokios dangos takelius reikia prižiūrėti nuo kerpių ir samanų, po lietaus akmuo gali tapti slidus.

Kai kurie žmonės sodo takeliams renkasi medines trinkeles. Jas pasidaryti nėra sunku ir patiems, užtenka atpjauti rąstą ir tinkamai jas impregnuoti, jos atrodo natūraliai bei suteikia sklypui išskirtinumo. Jeigu norite, tokią dangą galite ir dažyti. Vis dėlto, kaip žinia, medis yra ne toks ilgaamžis kaip trinkelės ar akmuo. Tokia danga yra brangi, be to, mediena po lietaus tampa slidi. Jei norėsite ant tokios dangos vaikščioti basi, kiekvieną pačių pasigamintą medinę trinkelę reikės papildomai apdirbti. Kadangi medis bijo drėgmės, labai svarbu jų paviršių impregnuoti, įrengti nuolydį bei tinkamą drenažinį sluoksnį. Taip pat reikia atsižvelgti į tai, kad geriausia būtų tokius takus įrengti tokioje vietoje, kur būtų daugiau saulės. Taip po lietaus takas greičiau išdžius, kita vertus intensyvus saulės poveikis neprailgins medienos gyvavimo laiko ir blukins spalvą.

Dar dekoratyvesni yra takai iš medžių žievės. Jie, kaip ir skaldos takeliai yra pigūs ir juos nesunku įrengti, tačiau jie gana trumpaamžiai. Jų „galiojimo laikas“ siekia iki kelių metų, tada tokius takus būtina atnaujinti, žievė susimina ir išsinešioja. Todėl patartina tokį sprendimą taikyti tik smulkiems neilgiems takeliams.

Kai kurie žmonės, dengdami savo kiemą, numoja ranka į šaligatvio plyteles dėl jų neestetiškumo. Ar jomis verta įrengti takelius ir sode? Kraštovaizdžio ekspertai pasakytų, kad vientisas įprastų plytelių takas mažame sode suteikia jam vizualinio sunkumo. Tačiau tokios plytelės kai kada yra geras pasirinkimas, ypač darže. Jeigu egzistuoja vietos, į kurias nepriklausomai nuo oro sąlygų vis tiek vaikščiojate, tačiau daržo žemė kartai būna pažliugusi, pavienės šaligatvio plytelės suformuoja patikimą ir ilgaamžį taką link objektų. Žinoma, tam tinka ir trinkelės. Šis metodas nėra brangus. Vaizdingesnėse vietose tokį taką geriau formuoti iš akmenų plokščių.

Įsirengimas. Prieš įsirengiant ilgesnį takelį, naudingiausia būtų patiems sau nusibraižyti elementarų takelio projektą. Pasivaikščiokite po sodą numatytais takeliais – dažnai tai duoda daugiau naudos nei sklypo apmetimas žvilgsniu. Pagalvokite apie takelių pločius. Minimalus patogaus takelio plotis skirtas vienam žmogui yra apie 70-80 centimetrų. Rinkdamiesi dangą atsižvelkite į žmones, kurie dažnai vaikščios jūsų sode – galbūt bus išeinama pasivaikščioti su vaikišku vežimėliu, o galbūt sodu grožėsis sunkiau vaikščiojantys žmonės, kurie pasiramščiuoja lazdele. Tokiu atveju natūraliai rinksimės tvirtesnę dangą.

Takelių įsirengimo principai yra panašūs visais atvejais, dažniausiai skiriasi tik galutinis dangos užbaigimas. Pirmiausia nuimamas grunto sluoksnis, jo gylis priklauso nuo tako naudojimo intensyvumo. Natūralu, jog kieme kur važinėja ir automobiliai reikės nukasti gilesnį sluoksnį grunto, tačiau įrengiant sodo takelius, kur didžiausias spaudimas yra žmogaus masė, gali užtekti ir 20-30 cm, tiesa, gylis priklauso nuo medžiagų, būsimo pagrindo storio bei to, kokio aukščio takelį norėsite įrengti.

Tuomet galima daryti pagrindą. Jis įrengiamas iš birių medžiagų, tokių kaip žvyras ar skalda. Pagrindo tvirtumui užtikrinti skaldą ir kitas birias medžiagas geriausia suplūkti. Taip skaldos pagrindui užteks ir 10-15 cm sluoksnio. Ant viršaus reikėtų užpilti apie 10-15 cm smėlio sluoksnio – jis atliks drenažo funkcijas.

Galiausiai įrengiant kietą dangą, prieš tai patartina pakloti geotekstilės paklotą. Tuomet ant specialiai paruošto skiedinio kloti pasirinktą dangą. Tarpus tarp dangos elementų galima užpildyti skalda, medžio žieve, žvyru, smėliu ir panašiomis medžiagomis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Vejos laistymo ir priežiūros ypatumai per karščius

Kad vasarą galima būtų džiaugtis sveika ir žalia vejos žole, reikia rimtai pasidarbuoti. Karštuoju metų laiku vejos priežiūra sudeda iš trijų svarbių dalių: pjovimo, laistymo bei tręšimo. Šiame tekste plačiau apžvelgsime jas visas.

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.