Daiktai iš betono: ši medžiaga gali būti dekoratyvi

Betonas yra viena iš labiausiai paplitusių statybinių medžiagų pasaulyje, jis naudojamas dangoraižių, šaligatvių, tiltų ramsčių ar garažo grindų statyboje. Nors ir ne kiekvienam patinka darbas su šia medžiaga, tačiau betonas sparčiai populiarėja ne kaip praktinis, bet kaip dekoratyvinis elementas.
Daiktai iš betono: ši medžiaga gali būti dekoratyvi
© Fotolia nuotr.

Iš betono yra daromi stalviršiai, baldai, vazos, kandeliabrai ir begalė kitų, tiek stambesnių, tiek smulkesnių daiktų. Gerai įgudę dizaineriai bei meistrai sugeba kurti elegantiškus, grakščius kūrinius iš medžiagos, kuri kadaise buvo laikoma grubi ir nuobodi.

Prisiversti tokiam užsiėmimui iš pradžių gali būti sudėtinga, ypač jei vien apie tai pagalvojus prieš akis iškyla rafinuotų dizaino studijų ar betono maišyklių su aplinkui besimėtančiais armatūros gabalais vaizdas, tačiau yra paprastesnių būdų rankoms susitepti.

Medžiagos

Betonas yra viso labo cemento, užpildo (pvz.: žvyro, smėlio) bei vandens mišinys. Sumaišius visus šiuos komponentus gaunama tiršta masė, jai džiūstant cementas susiriša su užpildu, taip išgaunamas tvirtumas. Taip pat betonas turi suaušti, ši procedūra sudėtingesnė nei džiuvimas. Tai cheminis procesas, kai cemento savybės keičiasi, o visas mišinys įgauna tvirtumo. 

Komponentų santykis keičiasi, priklausant nuo to, kokia bus betono naudojimo paskirtis. Profesionalūs projektuotojai ir meistrai, kurie naudoja betoną kurdami aukštos klasės baldus bei dekoratyvinius elementus, dažniausiai gamina skirtingus mišinius, pagal tai, kokių savybių jiems reikia. 

Variantai 

Jei suprasite, kad jums patinka darbas su betonu, galėsite eksperimentuoti su skirtingomis medžiagomis, tačiau iki tol turėtumėte išsiversti su vienu maišu cemento.
Jei jūsų projektas mažesnis, galite įsigyti cemento 5 kg pakuotėse, tačiau rekomenduojama 25 kg. Net jei nesunaudosite viso betono, likutį galėsite kūrybingai panaudoti, pavyzdžiui, supildami į darbines pirštines.

Vandens sąnaudos

Geriausia maišant vandenį pilti nedideliais kiekiais. Sustokite, kai visas mišinys sušlaps ir jo tirštumas pasidarys panašus į išmirkusių avižinių dribsnių.

Įrankiai

Darbui jums reikės talpyklos, kurioje galėtumėte maišyti betoną. Mažoms partijoms maišyti galite naudoti didelį dubenį ir medinį šaukštą arba plastikinę vonelę ir kauptuką. Įsigykite didesnę talpyklą nei planuojate, taip ne tik bus lengviau maišyti betoną, bet ir turėsite papildomą talpos rezervą tam atvejui, jei liktų per daug cemento. Plastikinių vonelių, kuriose lengvai sutalpinsite 25kg cemento pakuotę, rasite artimiausiuose statybinių prekių parduotuvėse. Taip pat jums reikės kastuvo bei mūrininko mentės, kad turėtumėte kuo betoną iškasti, sukrauti ir formas ir išlyginti.

Formos

Daiktai iš betono: ši medžiaga gali būti dekoratyvi
© Fotolia nuotr.


Dalykus, kuriuos galite padaryti iš betono riboja tik jūsų vaizduotė ir tai, į ką galite jį supilti. Plastikiniai buteliai bei kartoniniai pieno pakeliai puikiai tinka šiam darbui. Forma turi būti pakankamai stipri ir standi, kad nelūžtų pripildyta betono, taip pat pakankamai sandari, kad nepraleistų vandens. Sandarumas yra svarbus ne tik tam, kad neišsikraipytų forma - jei iš jūsų mišinio per greit ištekės vanduo, jam nepavyks tinkamai suaušti. Formas patys galite pasigaminti iš medžio. Jei norite glotnaus paviršiaus, naudokite plokštes padengtas melamino laminatu. Tarpus užsandarinkite silikoniniais klijais.

Projektai

Betonas yra įdomus todėl, kad su juo lengva eksperimentuoti. Padarykite kibiro formas vyno šaldiklį, betono dirbiniais dekoruokite sodą, užmaišę vieną partiją pastatykite pagrindą lauko staliukui arba ugniavietei. Likučius supilkite į stiklinį butelį ir žiūrėkite, kas iš to išeis. Dalinai užpildykite dubenį, jo centre įdėkite mažesnį dubenėlį, taip viduryje sukurdami tuštumą. Betonui ataušus galėsite panaudoti šį kūrinį kaip kupolą. Tiesiog iškart nepulkite prie sudėtingų darbų, geriau iš pradžių gerai pažinkite medžiagą, bet taip pat nebijokite ir eksperimentuoti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.