Cukrinio žvyninuko atsiradimas – ar viskas gerai su jūsų namais?

 (75)
Jūsų namuose viskas savo vietose, tvarkinga, gražu, juose gyvena tiek gyventojų, kiek jūs ir norite, kad gyventų. Tačiau vieną dieną atkeliauja papildomas, nuotraukoje matomas, įnamis. Tai cukrinis žvyninukas (Lepisma saccharina), kartais dar vadinamas sidabrine avižėle. Gera žinia ta, kad praktiškai nieko blogo nedaro, o išnaikinamas itin paprastai.
Cukrinio žvyninuko atsiradimas – ar viskas gerai su jūsų namais?
© Shutterstock nuotr.

Kaip matyti iš nuotraukos, šie vabzdžiai yra pailgos formos, turi 6 kojas, jų ilgis gali siekti apie 10 mm. Kūnas padengtas žvyneliais, o jį „vainikuoja“ ūsai ir uodega.

Maitinasi žvyninukai labai paprastai – valgo cukrų, grūdinius produktus, organines atliekas, tarp ir pelėsį. Aktyviausi naktį, todėl gali būti, kad vienas ar pora gyvena ir pas jus, o jūs to dar nežinote. Labai dažnai žvyninukai pastebimi voniose, tualetuose, pirtyse bei kitose vietose, kur natūraliai drėgna, kadangi pagrindinis jo poreikis yra vanduo. Tačiau jei drėgmės pritrūksta, jis stengiasi jos rasti ir traukiasi iš minėtos vietos. Kita priežastis, kodėl šie kenkėjai mėgsta vonias yra tamsa – žvyninukai nemėgsta šviesos. 

Todėl jeigu patalpoje yra tamsu, drėgna ir galima rasti maisto (tarkime, virtuvėje po kriaukle) žvyninukui tai idealios sąlygos gyventi ir daugintis. Panašios sąlygos tinka ir pelėsiui, kuriuo žvyninukas maitinasi. Žvyninukai taip pat nėra vislūs, kiaušinėlių deda nedaug, ne iš visų išsivysto vabzdžiai, o populiacija niekada nebūna labai didelė. Niekieno netrukdomas žvyninukas gali gyventi iki dviejų metų. Tad gali kilti pagrįstas klausimas – ar jis daro žalos? Stebėtina, bet praktiškai ne – jie neplatina ligų, o daugiausia, ką jis gali padaryti, tai sukelti diskomfortą, jog kažkas šliaužioja po namus.

Į butus žvyninukai patenka per plyšius ir vamzdynus, tačiau juos neretai randa ir individualių namų gyventojai. Retesniais atvejais šie kenkėjai atsinešami į namus su įvairiais daiktais.
Ir vis dėlto – nenorite jokių nekviestų svečių, todėl nusprendėte jo atsikratyti. Tai padaryti itin lengva ir galima sakyti naudinga. Žvyninuko atsiradimas yra tarsi indikatorius, kad kažkur namuose kaupiasi ilgalaikė drėgmė ar egzistuoja nešvara. Tad metodas būtų paprastas – nusausinkite visas vietas, kuriuose kaupiasi ilgalaikė drėgmė (nepamirškite patikrinti po virtuvės kriaukle ir skalbimo mašina). Sausoje patalpoje žvyninukas, stengsis iš jos pasitraukti. Svarbu ir efektyvus vėdinimas bei pelėsio išvalymas - be to, kad jis gali tapti maistu žvyninukui, pelėsis kenksmingas ir jūsų sveikatai.

Atlikus drėgmės šalinimo darbus, galima tiesiog išvalyti minėtas problemines vietas nuo įvairių atliekų. Taip, tam nereikia naudoti jokių specialių purškiklių – užteks valiklių, kuriuos ir taip naudojate valydami vonias ar virtuves. Gali atsitikti netgi taip, kad žvyninukui pakenks ne naujos sąlygos, o paties valiklio poveikis, nes šie vabzdžiai yra labai neatsparūs bet kokiai chemijai. Štai ir viskas - galima sakyti, kad problemą jau išsprendėte. Ne tik susitvarkėte būstą, atsikratėte pelėsio, tačiau nebeturite ir žvyninukų.

Tačiau jeigu sunku identifikuoti, iš kur žvyninukas gauna drėgmės, o jis vis viena šmaižioja po namus, galima panaudoti paprastas vabzdžiams skirtas lipnias juosteles – gaudykles. Jas tiesiog reikėtų padėti tose vietose, kur dažniausiai pastebime žvyninukus.Toks metodas efektyvesnis, kai namuose egzistuoja didesnė jų populiacija ir aukščiau minėti metodai neveikia.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kodėl tarakonai išlenda naktį?

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.