Atsakymai į svarbiausius klausimus apie rūšiavimą

Nors informacijos apie rūšiavimo svarbą ir naudą yra pateikiama gana daug, tačiau, ekologijos ekspertų teigimu, gyventojams užsiėmus tuo praktiškai, dar kyla daugybė paprasčiausių klausimų, į kuriuos atsakymų reikėtų ieškoti žymiai atidžiau. Į dažnai gyventojams kylančius klausimus apie rūšiavimą atsako ekologijos bendrovės „Ecoservice“ vadovas Arūnas Makauskas.
Šiukšlės Domeikavoje
Šiukšlės Domeikavoje
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Kur galima mesti sauskelnes?

Sauskelnės nėra perdirbamos, todėl jas meskite į bendrą atliekų konteinerį.

Ar rūšiuojamos atliekos, kurios yra pagamintos iš gumos? Pavyzdžiui, guminės pirštinės. Kur jas mesti?

Lietuvoje tokios atliekos nerūšiuojamos. Jas meskite į bendrą komunalinių atliekų konteinerį.

Kur mesti medinius vyno kamščius? Ar jie perdirbami?

Vyno kamščiai neperdirbami. Medinius kamščius galite mesti į bendrą atliekų konteinerį, nes jie lengvai suyra, tačiau plastikinius meskite į plastiko konteinerį.

Girdėjome, kad dalis atliekų, kurios patenka į buitinių atliekų konteinerius, prieš išvežant į savartyną dar yra išrūšiuojami. Ar tai tiesa?

Kai kurios kitos atliekų tvarkymo bendrovės komunalines atliekas, prieš išvežant į sąvartyną, dar kartą rūšiuoja.

Kodėl negalima į popieriui skirtus konteinerius mesti picų dėžių, jei jos yra kartoninės?

Nors jos pagamintos iš kartono, bet dažniausiai būna smarkiai suterštos riebalais. Jei dėžė tikrai švari, tuomet galima mesti į atitinkamą konteinerį. Jei viršutinė jos dalis neriebaluota, nuplėškite ją ir išmeskite į rūšiavimo konteinerį.

Ar tiesa, kad dauguma lankstinukų ir reklaminių laikraštukų nėra tinkami mesti į popieriui skirtą konteinerį? Jei taip, ką su jais daryti?

Netiesa. Dauguma tinka perdirbimui. Meskite į popieriaus konteinerį. Perrūšiavimo centre dirbantys žmonės atrinks, kas bus tinkama perdirbti.

Kodėl negalima į popieriaus rūšiavimo konteinerį mesti popierinių nosinaičių?

Išrūšiuotos popieriaus atliekos privalo būti švarios, neužterštos riebalais, kitomis medžiagomis. Panaudotos nosinaitės yra suteptos. Gali plisti įvairios infekcijos, ligos, dėl to jas reikėtų mesti į buitinių atliekų konteinerį.

Kur reiktų mesti tuščias skardines nuo konservų, alaus skardines, metalinius dangtelius?

Metalo atliekos metamos į plastiko konteinerį.

Ko negalima mesti į popieriaus konteinerį?

Netinka dėžės nuo maisto, pvz. picos, tapetai, servetėlės, tualetinis popierius, kalkinis popierius, pakeliai nuo traškučių, vandeniui ar drėgmei atsparaus impregnuoto arba kreiduoto popieriaus ar kartono, laminuoto popieriaus.

Koks yra išvežamų išrūšiuotų atliekų likimas? Ar verta jas rūšiuoti, kiek jų yra realiai panaudojama; ar neatsiduria viskas sąvartyne?

Rūšiuoti tikrai verta. Visos atliekos vežamos į antrinių žaliavų rūšiavimo bazę, čia atskiriamos netinkamos atliekos, tinkamos suskirstomos pagal rūšis, supresuojamos ir išvežamos į perdirbimo gamyklas. Po rūšiavimo netinkamos perdirbimui atliekos panaudojamos energijos gamybai.

Margarino indelį ne visai kruopščiai išploviau ir įmečiau į plastiko konteinerį. Jis bus perdirbtas kaip švarus ar bus tiesiog išmestas kaip buitinė šiukšlė?

Indelis į sąvartyną nepateks. Jei jis stipriai užterštas, blogiausiu atveju, bus panaudotas energijos gamybai. Tokie plastikai yra smulkinami ir plaunami perdirbėjų.

Kaip išrūšiuotas atliekas dar kartą perrūšiuojate?

Visos atliekos vežamos į antrinių žaliavų perrūšiavimo bazę, čia atskiriamos netinkamos atliekos, tinkamos suskirstomos pagal rūšis, supresuojamos ir išvežamos į perdirbimo gamyklas. Po rūšiavimo netinkamos perdirbimui atliekos panaudojamos energijos gamybai.

Kur reikėtų mesti „Tetrapak“ pakuotes? Ar jos rūšiuojamos?

„Tetrapak“ pakuotes reikia rūšiuoti. Jas reikia mesti į plastikui skirtą konteinerį.

Kaip rūšiuoti atliekas neturint tam specialių konteinerių?

Namuose galima pastatyti atskirus keturis konteinerius arba maišus, pasigaminti dėžes (bendrą komunalinėms atliekoms, popieriui ir kartonui, plastmasei, stiklui). Taip pat galima rinkti ir į vieną atskirą maišą perdirbamas atliekas (popierių ir kartoną, plastmasę, stiklą) ir nuėjus prie konteinerių išrūšiuoti (sudėlioti į atskirus varpelius). Aišku, jei stengiatės dėti atliekas tvrakingai, nieko tokio, kad stiklas kartu, bet yra pavojus, kad esant duženoms jas rūšiuojant galima susižaloti.

Ar galima deginti atliekas ant juodžemio darže? Juk žolės plotas tada nėra deginamas?

Jokių atliekų negalima deginti.

Ar folija gali būti perdirbama?

Folija gali būti perdirbama, todėl ją meskite į plastikui skirtą konteinerį.

Kur mesti saldainių popieriukus rūšiuojant šiukšles?

Visą folijos pagrindu pagamintą pakuotę (nuo jogurto, grietinės, saldainių, cigarečių, kepimo foliją ir kitą) reikia mesti į plastiko konteinerius. Tai yra perdirbama medžiaga.

Kaip reikėtų atsikratyti senu mobiliuoju telefonu? Jei daiktai labai smulkūs, ar būtina juos vežti į specialią aikštelę? Ar galime mesti į buitinių atliekų konteinerį?

Tokių atliekų negalima mesti į buitinių atliekų konteinerį. Šias elektronines atliekas reikia vežti į didelių gabaritų aikštelę. Taip pat tokias atliekas superka ir kai kurios elektronikos parduotuvės. Kai kuriose įstaigose, beveik visuose prekybos centruose, dažnai ir mokyklose, yra pastatyti konteineriai, kurie skirti elektroninėms atliekoms surinkti.

Kodėl ne visas atliekas galima perdirbti?

Technologijoms tobulėjant perdirbti galima vis daugiau atliekų, tačiau kai kurias atliekas yra itin brangu perdirbti, todėl nesant paklausos, nėra ir pasiūlos. Atsiradus poreikiui, atsiras ir galimybės perdirbti iki šiol masiniam perdirbimui nenaudojamų atliekų.

Ką daryti su tuščiomis spausdintuvų kasetėmis?

Jomis geriausia atsikratyti kaip ir elektroninėmis atliekomis. Daugelis elektronikos bei buitinių prekių pardavėjų priima tokio tipo atliekas perdirbimui.

Kodėl negalima perdirbti 100 proc. visų popieriaus atliekų?

Kai kurie popieriaus gaminiai nėra skirti perdirbimui, pvz.: cigarečių popierėliai, tapetai bei servetėlės. Tokio tipo atliekos sudaro apie 15 proc., todėl ekonominiu požiūriu neapsimoka perdirbinėti tokių atliekų, kadangi itin išauga transportavimo ir eksploatavimo išlaidos.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.

Nelaukti įnamiai – kandys: kaip jų atsikratyti (5)

Koks pyktis suima, kai iš spintos ištraukus seniai nešiotą megztinį, pastebime, kad jis skylėtas. Arba koks nemalonus jausmas apima iš spintelės paėmus indelį su kruopomis ir staiga jame pastebėjus lervas. Abu šie neigiami jausmai yra susiję su viena problema – kandimis. Kandys – itin nelaukiami namų parazitai. Pristatome kelis patarimus, kaip jomis atsikratyti.

Kaip prižiūrėti medinį karšto vandens kubilą?

Karšto vandens kubilai – pramoga, kuria galima džiaugtis visais metų laikais. O atvėsus orams, ypatingai žiemą, kai oras neviršija -15 ºC, maudynės karštame kubilo vandenyje yra ne tik itin malonu, bet ir sveika. Mediniuose kubiluose ypač gera maudytis, dėl medienos skleidžiamo natūralumo ir jaukumo, tačiau tokie kubilai reikalauja papildomos priežiūros.

Patarimai, kaip rudenį greitai atsikratyti lapų

Šiuolaikiniai lapų pūstuvai – tai aukščiausios technologijos įprastos šluotos variantas. Jie nuostabiai padeda išvalyti aikšteles, takelius, gėlynus ir vejas. Stipraus nukreipto oro srauto dėka lapų pūstuvai padeda lengvai surinkti atliekas į krūvas. Varle.lt sodo technikos ir įrankių specialistai dalinasi patarimais, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis lapų pūstuvą.