Ar vijokliniai augalai kenkia namo sienoms?

 (4)
Ant namo sienos augantys vijokliai dažniausiai atrodo gražiai, tačiau ne visuomet grožis ir praktiškumas eina koja kojon.
© Shutterstock nuotr.

Atsakymas į antraštėje iškeltą klausimą galėtų būti dvejopas – taip ir ne. Tai priklauso nuo būklės ir tipo to paviršiaus ant kurio ar šalia kurio auga minėtas vijoklis. Vijoklio šaknys gali įsitvirtinti tuštumose ir įskilimuose ir ardyti struktūrą, tačiau jie dažniausiai nėra tokie stiprūs, kad patys "kurtų" naujus plyšius. Tai reiškia, kad tvirtai, tinkamai sukonstruotai mūrinei sienai dėl vijoklio nieko neatsitiks, tačiau vijoklis gali tapti grėsme kitiems paviršiams.

Vietos, kuriose geriau vengti vijoklių

Susilpnėjęs mūras: byrantis mūras, įskilimai ir palaidos plytos turi daug ertmių, todėl tai idealios vietos augalo šaknims skverbtis. Mums tai, žinoma, nežada nieko gero. Augalas plės jau esančius įtrūkimus ir leis drėgmei skverbtis. Todėl senų pastatų nevertėtų apsodinti vijokliniais augalais. O jeigu kyla toks noras, pirma reikėtų atlikti lauko sienų remontą.

Medinės sienos ir tvoros: vijoklis gali lengvai rasti kelią tarp lentų, atverti sujungimo vietas ir pažeisti struktūrą. Šaknys taip pat gali įsiskverbti į smulkius medienos paviršiaus tarpelius, kas vėliau lemia, kad mediena pradeda pūti. Be to, pats augalas gali tapti namais medienai kenkiantiems vabzdžiams bei kitiems kenkėjams. Tas pats galioja ir kitoms medinėms struktūroms (pvz, seniems mediniams langams).

Ar vijokliniai augalai kenkia namo sienoms?
© Shutterstock nuotr.

Dailylentės: dėl jau minėtų priežasčių, dailylentės taip pat geriau telieka neapželdintos vijokliais. Šie gali pridaryti sunkumų tiek augdami, tiek šalinant augalą.

Tinkuota siena: Pagrindinė problema su tinku kyla tuomet, kai augalą norima pašalinti, mat kartu su juo greičiausiai pasišalins ištisi tinko gabalai. Be to, tinkas po augalu ilgainiui praranda spalvą.

Ar vijokliniai augalai kenkia namo sienoms?
© Shutterstock nuotr.

Dažyti paviršiai: Kaip ir tinko atveju, vijoklio šaknys gali pažeisti dažus, kai augalas šalinamas.

Ir vis dėlto, tinkamoje vietoje bei ant tinkamo paviršiaus augantys vijokliai suteikia nemažai naudos. Jie ne tik puošia namą ir daro jį išskirtiniu, tačiau ir saugo lauko namo sienas nuo kritulių ir naikinančio saulės bei vėjo poveikio. Augalų šaknys surenka vandens perteklių susikaupiantį prie namo pamatų. Tankūs lapai ir šakelės vasarą sukuria pavėsį ir vėsina sienas, o žiemą, kai papildoma izoliacija, padeda sulaikyti nedidelę dalį šilumos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kiemas

Terasa: medžiagų pasirinkimo įvairovė

Šylant orams itin smagu džiaugtis terasos, įrengtos šalia individualaus namo ar sodybos, teikiamais malonumais. Tokios konstrukcijos įsirengimas nėra itin sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu nesuklysti renkantis medžiagas. Jeigu ieškote medžiagų naujai terasai, reikia įvertinti kiekvienos iš jų pliusus bei minusus.

Užbėkime problemai už akių: kaip panaikinti samanas vejoje?

Nors kai kurie kraštovaizdžio dizaineriai teigia, kad minkšta samanų paklodė nuosavam kiemui gali priduoti vizualinio šarmo, bet iš tiesų šis minkštas žemės paklotas yra ženklas, kad augavietės sąlygos yra nepalankios vejos žolei augti. Tad kaip užkirsti kelią samanų atsiradimui?

Kodėl tarakonai išlenda naktį? (1)

Tarakonai – kenkėjai, dažniausiai pastebimi po vidurnakčio. Pasak, kenkėjų kontrolės ekspertų, dauguma rūšių tarakonų dieną neaktyvūs, o naktį, paprastai praėjus keturioms valandoms po sutemimo, ima ieškoti maisto. Ūsuotieji slepiasi šalia radiatorių, kriauklių, elektros lizduose, po spintelėmis, sienų plyšiuose, ventiliacijos angose. Tarakonai gali ėsti maisto likučius, ant stalo paliktus vaisius, daržoves, net pelėsius, negyvus gentainius ir išmatas – jie puikiai prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų.

Kuo barstyti takelius žiemą, kad nebūtų slidu?

Nors permainingi žiemos orai šiais metais per daug nepuošia aplinkos balto ir puraus sniego sluoksniu, tačiau keliai ir pėsčiųjų takeliai dėl oro temperatūros svyravimų ir kritulių kiekio yra gan slidūs. Jeigu kiemą ir jame esančius takelius padengė ledo sluoksnis, pateikiame keletą būdų, kaip galima nuo jo išsivaduoti.

Sniego kasimas: kaip išsirinkti tinkamą įrankį

Kai už lango pagaliau tikra žiema, malonu pasigrožėti balta spalva padengtu žiemišku peizažu. Tačiau iškritęs puraus sniego sluoksnis asocijuojasi ne tik su sniego gniūžtėmis ir rogėmis, bet ir su sniego kasimu, kuriuo tenka užsiimti, kai reikia važiuoti į darbą ar kur kitur. Pateikiame kelis patarimus, į ką atsižvelgti renkantis sniego kastuvą.

Ką uodai veikia žiemą, arba įdomiausi faktai apie kenkėjus

Anot kenkėjų kontrolės specialistų UAB „Dezinfa“ atstovų, kova su nepageidaujamais įnamiais pažįstama dažnam, tačiau vargu ar kiekvienas iš tiesų žino, su kokiais gyviais susiduria. Štai keletas įdomesnių faktų apie dažniausiai pasitaikančius kenkėjus mūsų namuose.

Kaip persodinti eglutę šventėms pasibaigus?

Šventinis maratonas įsibėgėjo, o tai reiškia, kad greitai reikės susimąstyti, kur dėti kalėdinę eglutę. Tie, kurie pasirinko vazoninę eglutę, turi galimybe ją persodinti savo kieme ar kitame plote ir džiaugtis jos grožiu ištisus metus. Pateikiame kelis patarimus, kaip tinkamai persodinti šį kalėdinį medelį.

Specialistų patarimai, kaip tinkamai paruošti kalėdinę eglutę šventiniam laikotarpiui

Kambaryje pastatyta kalėdinė eglutė puošia namus viso šventinio laikotarpio metu. Paprastai ji namuose stovi apie tris savaites, tad rinkdamiesi ir puošdami šį kalėdinį medelį norime, kad jis gražiai atrodytų kuo ilgiau. To pasiekti galima tinkamai eglutę prižiūrint bei puošiant.

Kaip išsirinkti eglutę, kurią vėliau galima būtų persodinti? (1)

Gyva kalėdinė eglutė – žalias ir kvapnus Kalėdų simbolis, kuris puošia namus ir kuria juose šventišką nuotaiką. Renkantis gyvą kalėdinį medelį, galimas dvejopas pasirinkimas: kirstinė arba vazoninė eglė. Pateikiame kelis ekspertų patarimus, tiems, kurie nusprendė įsigyti vazoninę eglutę ir ketina ją persodinti.

Ekspertų patarimai, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę

Šventėms po truputi artėjant, pradedame galvoti apie kalėdines dovanas, papuošimus ir žinoma kalėdinė eglutę. Eglutė – neatsiejama šventinio laikotarpio dalis. Įsigijus šią žalią namų puošmeną, norime, kad ji sveika ir graži išliktų kuo ilgiau. Paklausėme ekspertų, kaip prižiūrėti kalėdinę eglutę, kad ši džiugintų visą šventinį sezoną.