Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti?

 (13)
Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?
© Shutterstock

Kada sodinti žieminius česnakus?

Optimaliausias metas užsiimti žieminių česnakų sodinimu – rugsėjo III dekada – spalio I-II dekados. Renkantis laiką šių daržovių sodinimui, reikia atsižvelgti į tai, kad labai svarbu, kad česnakai spėtų gerai įsišaknyti. Tam reikia maždaug 40-50 dienų. Tinkamiausia šaknijimuisi oro temperatūra – nuo 3 iki 5 ºC. Šaknijimosi procesas yra be galo svarbus, nes sveikos, išsivysčiusios šaknys nulemia gerą česnakų peržiemojimą bei spartesnį atžėlimą pavasarį.

Kokia dirva tinka žieminių česnakų sodinimui?

Žieminių česnakų augimui įtakos turi ne tik tinkamai parinktas sodinimo laikas, bet ir pats dirvožemis. Dirva turi būti derlinga, neutralaus rūgštingumo, vidutinio sunkumo. Specialistai pataria dirvą perkasti ir patręšti 20–30 gramų superfosfato ir kalio trąšomis, jeigu anksčiau ji buvo tręšta organinėmis trąšomis. O jeigu yra sukasama nauja lysvė, reikės 5–6 kg perpuvusio mėšlo vienam kvadratiniam metrui.

Kokiu būdu žieminiai česnakai yra dauginami?

Žieminiai česnakai yra sodinami skiltelėmis, oriniais svogūnėliais arba sėjinukais (pastarieji du variantai yra retesni). Galvutės yra išskirstomos skiltelėmis (skirstant svarbu nepažeisti dengiamojo lukšto ir nepalikti daug senos ropelės dugnelio, nes šis trukdo įsišaknyti).

Sodinimui rekomenduojama atrinkti stambiausių galvų didžiausias skilteles. Labai svarbu išrinkti sveikas skilteles, reikia apžiūrėti ar ant jų nėra pelėsių, juodų ar gelsvų dėmelių. Skilteles prieš sodinimą galima dezinfekuoti, pavyzdžiui: pamerkti jas į kalio permanganato tirpalą ir taip jame palaikyti 2-3 valandas.

Kaip sodinti žieminius česnakus?

Pirmiausia, svarbu paminėti, kad sodinimui skirtos skiltelės turi būti sausos, nes kitaip česnakai labai greitai augs. Prieš sodinant reikia nupjauti sausus skiltelių galiukus.

Jos yra sodinamos pagrindu žemyn, 10–12 cm atstumu viena nuo kitos, tarp eilių paliekant 20–25 cm tarpą. Nuo skiltelės viršūnėlės iki dirvos paviršiaus rekomenduojama palikti 3–4 cm, kad augalas nenušaltų. Pasodinus česnakus, pasėlį patariama mulčiuoti durpėmis, nes tai padės reguliuoti dirvos temperatūra ir česnakai lengviau peržiemos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.