Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti?

 (13)
Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?
© Shutterstock

Kada sodinti žieminius česnakus?

Optimaliausias metas užsiimti žieminių česnakų sodinimu – rugsėjo III dekada – spalio I-II dekados. Renkantis laiką šių daržovių sodinimui, reikia atsižvelgti į tai, kad labai svarbu, kad česnakai spėtų gerai įsišaknyti. Tam reikia maždaug 40-50 dienų. Tinkamiausia šaknijimuisi oro temperatūra – nuo 3 iki 5 ºC. Šaknijimosi procesas yra be galo svarbus, nes sveikos, išsivysčiusios šaknys nulemia gerą česnakų peržiemojimą bei spartesnį atžėlimą pavasarį.

Kokia dirva tinka žieminių česnakų sodinimui?

Žieminių česnakų augimui įtakos turi ne tik tinkamai parinktas sodinimo laikas, bet ir pats dirvožemis. Dirva turi būti derlinga, neutralaus rūgštingumo, vidutinio sunkumo. Specialistai pataria dirvą perkasti ir patręšti 20–30 gramų superfosfato ir kalio trąšomis, jeigu anksčiau ji buvo tręšta organinėmis trąšomis. O jeigu yra sukasama nauja lysvė, reikės 5–6 kg perpuvusio mėšlo vienam kvadratiniam metrui.

Kokiu būdu žieminiai česnakai yra dauginami?

Žieminiai česnakai yra sodinami skiltelėmis, oriniais svogūnėliais arba sėjinukais (pastarieji du variantai yra retesni). Galvutės yra išskirstomos skiltelėmis (skirstant svarbu nepažeisti dengiamojo lukšto ir nepalikti daug senos ropelės dugnelio, nes šis trukdo įsišaknyti).

Sodinimui rekomenduojama atrinkti stambiausių galvų didžiausias skilteles. Labai svarbu išrinkti sveikas skilteles, reikia apžiūrėti ar ant jų nėra pelėsių, juodų ar gelsvų dėmelių. Skilteles prieš sodinimą galima dezinfekuoti, pavyzdžiui: pamerkti jas į kalio permanganato tirpalą ir taip jame palaikyti 2-3 valandas.

Kaip sodinti žieminius česnakus?

Pirmiausia, svarbu paminėti, kad sodinimui skirtos skiltelės turi būti sausos, nes kitaip česnakai labai greitai augs. Prieš sodinant reikia nupjauti sausus skiltelių galiukus.

Jos yra sodinamos pagrindu žemyn, 10–12 cm atstumu viena nuo kitos, tarp eilių paliekant 20–25 cm tarpą. Nuo skiltelės viršūnėlės iki dirvos paviršiaus rekomenduojama palikti 3–4 cm, kad augalas nenušaltų. Pasodinus česnakus, pasėlį patariama mulčiuoti durpėmis, nes tai padės reguliuoti dirvos temperatūra ir česnakai lengviau peržiemos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.