Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.
© Shutterstock

Lysvių ruošimas

Lysvių tvarkymu derėtų užsiimti iškarto po derliaus nuėmimo. Iš lysvių reikia pašalinti derliaus likučius, didesnes piktžoles bei kitokias šiukšles, tai svarbu padaryti kuo anksčiau, nes ant pūvančių liekanų gali pradėti bręsti patogeniniai grybai, kurie užkrėtę dirvą gali sėkmingai peržiemoti joje. Baigus tvarkymo darbus ir surinkus visas liekanas iš lysvių, patariama išpurenti viršutinį dirvožemio sluoksnį (3-4 centimetrų gylyje), kad būtų sunaikinta dirvožemio plutelė. Tai padaryti reikia iki šalnų. Toks purenimas paskatina piktžolių sudygimą, sudygusios piktžolės bus sunaikintos rudeninio dirvos sukasimo metu. Dirvožemio perkasimas turi būti baigtas prieš prasidedant ilgalaikių, rudeniškų lietų sezonui. Toks perkasimas yra naudingas dėl keleto priežasčių: jis sumažina kenkėjų ir ligų tikimybę, jo dėka sumažėja vienmečių piktžolių kiekis, taip pat jis gerina molingo dirvožemio struktūrą.

Dirvožemio tręšimas bei kalkinimas

Reikalui esant, rudenį dirvožemį galima patręšti organinėmis trąšomis. Ant jo taip pat galima užberti smėlio, jei žemė yra sunki, o jei kieta – kalkių. Rudenį yra tręšiama fosforinėmis mineralinėmis trąšomis. Be fosforo rudeninėse trąšose papildomai turėtų būti kalio ir azoto (tik kitokiomis proporcijomis lyginant su vasarinėmis trąšomis). Tam specializuotose parduotuvėse galima įsigyti subalansuotus, rudeniui skirtus mineralų kompleksus.

Dirva dažnai yra kalkinama rudenį, ypač jei tam yra naudojamos gesintos kalkės. Kalkinti dirvožemį galima šiomis medžiagomis: kalkėmis, kreida, dolomito miltais bei pelenais (pelenai dažnai yra naudojami pavasarį, nes juose yra vandenyje tirpstančių maistinių medžiagų). Kalkinimas sumažina žemės rūgštingumą bei gerina dirvos struktūrą.

Sėjimas prieš žiemą

Kai kurios kultūros yra sėjamos prieš žiemą. Pasėjus tokiu būdu, pavasarį derliaus yra sulaukiama 2-3 savaitėmis anksčiau. Prieš žiemą galima sėti tokius augalus, kaip: morkas, ropes, salierus, špinatus, petražoles, krapus, lapines garstyčias. Reikia pabrėžti, kad tokiu metu yra sėjamos sausos sėklos, jas rekomenduojama sėti aukštesnėse lysvėse (nežemesnėse nei 25 cm). Sėjos laikas paprastai sutampa su rytinių šalnų laiku (sėjama oro temperatūrai esant ne didesnei nei 2-3 laipsniai šilumos). Pasėtos sėklos yra užberiamos durpėmis ar perpuvusiu mėšlu, kad nesusidarytų kieta pluta, o tada ant viršaus yra užberiama lapų, uždedama eglių šakų (kad vėjas nenupūstų lapų). Specialistai pabrėžia, kad dirva neturi būti per drėgna, nes kitu atveju sėklos gali pradėti pūti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.