Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.
© Shutterstock

Lysvių ruošimas

Lysvių tvarkymu derėtų užsiimti iškarto po derliaus nuėmimo. Iš lysvių reikia pašalinti derliaus likučius, didesnes piktžoles bei kitokias šiukšles, tai svarbu padaryti kuo anksčiau, nes ant pūvančių liekanų gali pradėti bręsti patogeniniai grybai, kurie užkrėtę dirvą gali sėkmingai peržiemoti joje. Baigus tvarkymo darbus ir surinkus visas liekanas iš lysvių, patariama išpurenti viršutinį dirvožemio sluoksnį (3-4 centimetrų gylyje), kad būtų sunaikinta dirvožemio plutelė. Tai padaryti reikia iki šalnų. Toks purenimas paskatina piktžolių sudygimą, sudygusios piktžolės bus sunaikintos rudeninio dirvos sukasimo metu. Dirvožemio perkasimas turi būti baigtas prieš prasidedant ilgalaikių, rudeniškų lietų sezonui. Toks perkasimas yra naudingas dėl keleto priežasčių: jis sumažina kenkėjų ir ligų tikimybę, jo dėka sumažėja vienmečių piktžolių kiekis, taip pat jis gerina molingo dirvožemio struktūrą.

Dirvožemio tręšimas bei kalkinimas

Reikalui esant, rudenį dirvožemį galima patręšti organinėmis trąšomis. Ant jo taip pat galima užberti smėlio, jei žemė yra sunki, o jei kieta – kalkių. Rudenį yra tręšiama fosforinėmis mineralinėmis trąšomis. Be fosforo rudeninėse trąšose papildomai turėtų būti kalio ir azoto (tik kitokiomis proporcijomis lyginant su vasarinėmis trąšomis). Tam specializuotose parduotuvėse galima įsigyti subalansuotus, rudeniui skirtus mineralų kompleksus.

Dirva dažnai yra kalkinama rudenį, ypač jei tam yra naudojamos gesintos kalkės. Kalkinti dirvožemį galima šiomis medžiagomis: kalkėmis, kreida, dolomito miltais bei pelenais (pelenai dažnai yra naudojami pavasarį, nes juose yra vandenyje tirpstančių maistinių medžiagų). Kalkinimas sumažina žemės rūgštingumą bei gerina dirvos struktūrą.

Sėjimas prieš žiemą

Kai kurios kultūros yra sėjamos prieš žiemą. Pasėjus tokiu būdu, pavasarį derliaus yra sulaukiama 2-3 savaitėmis anksčiau. Prieš žiemą galima sėti tokius augalus, kaip: morkas, ropes, salierus, špinatus, petražoles, krapus, lapines garstyčias. Reikia pabrėžti, kad tokiu metu yra sėjamos sausos sėklos, jas rekomenduojama sėti aukštesnėse lysvėse (nežemesnėse nei 25 cm). Sėjos laikas paprastai sutampa su rytinių šalnų laiku (sėjama oro temperatūrai esant ne didesnei nei 2-3 laipsniai šilumos). Pasėtos sėklos yra užberiamos durpėmis ar perpuvusiu mėšlu, kad nesusidarytų kieta pluta, o tada ant viršaus yra užberiama lapų, uždedama eglių šakų (kad vėjas nenupūstų lapų). Specialistai pabrėžia, kad dirva neturi būti per drėgna, nes kitu atveju sėklos gali pradėti pūti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

10 būdų, kaip panaudoti maistinės sodos miltelius darže bei buityje

Sodos miltelių pritaikymo būdų buityje yra iš tiesų nemažai, pristatome 10 būdų, kaip juos panaudoti namuose bei darže.

5 didžiausios mulčiavimo klaidos (3)

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.

Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.

Kaip panaudoti kavos tirščius sodininkystėje? (1)

Dažnas iš mūsų per dieną išgeria daugiau nei vieną puodelį kavos. Po tokio gardaus karšto gėrimo puodelio, kavos tirščiais paprasčiausiai atsikratome. Tačiau ar žinojote, kad šios virtuvės atliekos yra puikios trąšos kambariniams bei darže augantiems augalams?

Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti? (7)

Nesvarbu ar turite nedidelį bulvių plotą prie nuosavo namo, ar esate didelio lauko savininkas, bulves ligos ir kolorado vabalai puola kasmet. Šiltomis ir sausomis vasaromis bulvienojus atakuoja kolorado vabalai, o vėsiomis ir drėgnomis vasaromis padidėja ligų rizika. Kviečiame plačiau susipažinti su bulvių ligomis, kenkėjais bei kovos būdais, kurie padės atsilaikyti prieš juos.

Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti (30)

Sosnovskio barščiai (lot. Heracleum sosnowskyi) – gražūs, bet labai pavojingi augalai. Šios sparčiai plintančios, invazinės piktžolės daro žalą ne tik išstumdamos vietines augmenijos rūšis, bet ir dėl visose savo dalyse kaupiamo labai stipraus alergeno (furanokumarino) yra pavojingos žmogaus sveikatai. Tad kaip naikinti šias grėsmingas piktžoles?

Šliužai: kaip kontroliuoti jų kiekį savo sode? (46)

Šliužai – drėgmę ir tankią augmeniją mėgstantys pilvakojai moliuskai, kuriems drėgni, lietingi orai yra itin palankūs. Gausus šių kenkėjų būrys darže gali pridaryti nemažai žalos jame augantiems kopūstams, salotoms, burokėliams bei kitoms daržovėms. Pristatome kelis būdus, kaip kontroliuoti šliužų kiekį savo sode.

Pomidorų ligos ir kaip jų išvengti (8)

Niekas nenuginčys, kad savame darže užauginti pomidorai yra kur kas geresnio skonio bei kvapo nei parduotuvėje pirkti, tačiau reikia pabrėžti, kad šie augalai reikalauja nemažai dėmesio. Tam, kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti kokiomis ligomis šie augalai dažniausiai serga ir kaip jų išvengti.

Šiltnamio įsibrovėliai – baltasparniai: kaip su jais kovoti? (17)

Baltasparniai – vos pastebi, bet labai įkyrūs šiltnamio kenkėjai, kuriais atsikratyti nėra itin lengvas uždavinys. Būdami visai nedideli, dėl savo vislumo, jie gali augalams padaryti nemažai žalos. Pristatome kelis būdus, kurie padės atsikratyti šiais šiltnamio įsibrovėliais.

Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo? (3)

Kompostas – puiki priemonė dirvos struktūrai gerinti bei padėti jai atgauti gyvybines jėgas. Tačiau netinkamai paruoštas ir blogai prižiūrimas kompostas gali pradėti skleisti nemalonų kvapą ir prikviesti nepageidaujamus svečius (kirmėles, laukines peles, žiurkes, mašalus). Tad kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?