Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.
© Shutterstock

Lysvių ruošimas

Lysvių tvarkymu derėtų užsiimti iškarto po derliaus nuėmimo. Iš lysvių reikia pašalinti derliaus likučius, didesnes piktžoles bei kitokias šiukšles, tai svarbu padaryti kuo anksčiau, nes ant pūvančių liekanų gali pradėti bręsti patogeniniai grybai, kurie užkrėtę dirvą gali sėkmingai peržiemoti joje. Baigus tvarkymo darbus ir surinkus visas liekanas iš lysvių, patariama išpurenti viršutinį dirvožemio sluoksnį (3-4 centimetrų gylyje), kad būtų sunaikinta dirvožemio plutelė. Tai padaryti reikia iki šalnų. Toks purenimas paskatina piktžolių sudygimą, sudygusios piktžolės bus sunaikintos rudeninio dirvos sukasimo metu. Dirvožemio perkasimas turi būti baigtas prieš prasidedant ilgalaikių, rudeniškų lietų sezonui. Toks perkasimas yra naudingas dėl keleto priežasčių: jis sumažina kenkėjų ir ligų tikimybę, jo dėka sumažėja vienmečių piktžolių kiekis, taip pat jis gerina molingo dirvožemio struktūrą.

Dirvožemio tręšimas bei kalkinimas

Reikalui esant, rudenį dirvožemį galima patręšti organinėmis trąšomis. Ant jo taip pat galima užberti smėlio, jei žemė yra sunki, o jei kieta – kalkių. Rudenį yra tręšiama fosforinėmis mineralinėmis trąšomis. Be fosforo rudeninėse trąšose papildomai turėtų būti kalio ir azoto (tik kitokiomis proporcijomis lyginant su vasarinėmis trąšomis). Tam specializuotose parduotuvėse galima įsigyti subalansuotus, rudeniui skirtus mineralų kompleksus.

Dirva dažnai yra kalkinama rudenį, ypač jei tam yra naudojamos gesintos kalkės. Kalkinti dirvožemį galima šiomis medžiagomis: kalkėmis, kreida, dolomito miltais bei pelenais (pelenai dažnai yra naudojami pavasarį, nes juose yra vandenyje tirpstančių maistinių medžiagų). Kalkinimas sumažina žemės rūgštingumą bei gerina dirvos struktūrą.

Sėjimas prieš žiemą

Kai kurios kultūros yra sėjamos prieš žiemą. Pasėjus tokiu būdu, pavasarį derliaus yra sulaukiama 2-3 savaitėmis anksčiau. Prieš žiemą galima sėti tokius augalus, kaip: morkas, ropes, salierus, špinatus, petražoles, krapus, lapines garstyčias. Reikia pabrėžti, kad tokiu metu yra sėjamos sausos sėklos, jas rekomenduojama sėti aukštesnėse lysvėse (nežemesnėse nei 25 cm). Sėjos laikas paprastai sutampa su rytinių šalnų laiku (sėjama oro temperatūrai esant ne didesnei nei 2-3 laipsniai šilumos). Pasėtos sėklos yra užberiamos durpėmis ar perpuvusiu mėšlu, kad nesusidarytų kieta pluta, o tada ant viršaus yra užberiama lapų, uždedama eglių šakų (kad vėjas nenupūstų lapų). Specialistai pabrėžia, kad dirva neturi būti per drėgna, nes kitu atveju sėklos gali pradėti pūti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.