Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.
© Shutterstock

Šiltnamio tvarkymas. Nuėmus derlių šiltnamyje, jį būtinai reikia sutvarkyti ir tokiu būdu paruošti žiemai bei pavasariui. Pirmiausia, reikia iš šiltnamio pašalinti augalines liekanas, tokias kaip: lapai, kotai, šaknų liekanos ir panašiai. Taip pat reikia neužmiršti iš jo išnešti ir kitų nebereikalingų daiktų, tokių kaip: virvės, kuoleliai, indai, puodeliai ir t.t.. Tai svarbu padaryti, nes augalinės atliekos bei įvairūs daiktai gali tapti patogia vieta kenkėjams arba ligų sukėlėjams peržiemoti. Pašalinus visas šiukšles, reikia nuvalyti ir išdezinfekuokite šiltnamio rėmus bei perkasti žemę.

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?
© Shutterstock

Morkų rovimas. Atvėsus orams yra kasamos morkos (taip pat: burokėliai, salierai, pastarnokai). Apvytusios šakniavaisinės daržovės greitai pradeda pūti, todėl jas iškasus, svarbu kuo greičiau daržoves kaupti ir nešti į rūsį. Laikant morkas rūsyje, jas galima susluoksniuoti su smėliu arba durpėmis. Morkas taip pat tinka laikyti susluoksniuotas su pušų pjuvenomis, kuriose yra terpentino, kuris turi dezinfekuojamų savybių. Jeigu morkos yra laikomas balkone, rekomenduojama jas laikyti kartoninėse dėžėse (pirma jas nuplovus, gerai išdžiovinus ir talpiai sudėjus į naujus nedidelius, neužrištus polietileno maišelius.

Kopūstai ir porai. Šios daržovės yra nuimamos vėliausiai. Juos nuėmus reikia pridengti ir iki pat šalčių laikyti lauke. Laikant kopūstus rūsyje, rekomenduojama juos su šaknimis sudėti ant lentynų viena eile arba pakabinti.

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?
© Shutterstock

Žieminių česnakų sodinimas. Česnakams yra reikalinga derlinga, neutralaus rūgštingumo, vidutinio sunkumo dirva. Optimaliausias žieminių česnakų sodinimo laikas laikas – 4-6 savaitės iki stiprių šalnų, paprastai tai yra spalio mėn. I – II dekados. Svarbu, kad jie spėtų gerai įsišaknyti. Geriausia temperatūra česnakų šaknijimuisi yra nuo 3 iki 5 ºC. Šaknijimasis yra itin svarbus todėl, kad daro didelę įtaiką augalų žiemojimui (gerai susiformavusi šaknų sistema nulemia tinkamą peržiemojimą bei spartesnį atžėlimą pavasarį).

Česnakus labiausiai tinka sodinti lysvėse, nes jose susidaro palankesnės sąlygos ropelėms augti (jose yra geresnis aeracinis ir vandens režimas). Lysvių formavimas: pirmiausia dirvožemis yra supurenamas; tada įterpiamos trąšos; galiausiai formuojamos 20 cm, truputį nuolaidžios formos lysvės. Lysvės yra formuojamos rytų – vakarų kryptimi.

Sodinamos česnakų skiltelės, turi būti sausos ir sveikos. Prieš sodinant jas rekomenduojama dezinfekuoti (2–3 valandoms pamirkyti kalio permanganato tirpale). Skilteles reikia sodinti 10–12 cm atstumu vieną nuo kitos, pagrindu žemyn. Tarp eilių reikia palikti 20–25 cm tarpą.

Kitų daržovių sėjimas. Šiuo metu dar galite suspėti pasėti petražoles, krapus, salotas, morkas, kalendras, špinatus. Pasėjus šiuos žalumynus tokiu metu, kai ima šalti žemė, jų vitaminais glima bus džiaugtis anksti pavasarį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?