Šliužai: kaip kontroliuoti jų kiekį savo sode?

 (46)
Šliužai – drėgmę ir tankią augmeniją mėgstantys pilvakojai moliuskai, kuriems drėgni, lietingi orai yra itin palankūs. Gausus šių kenkėjų būrys darže gali pridaryti nemažai žalos jame augantiems kopūstams, salotoms, burokėliams bei kitoms daržovėms. Pristatome kelis būdus, kaip kontroliuoti šliužų kiekį savo sode.
© Shutterstock

Trumpai apie šiuos kenkėjus

Šliužai yra priskiriami moliuskų tipui, pilvakojų klasei. Pilvakojų moliuskų rūšių yra nemažai, tačiau itin menka jų dalis iš visų Lietuvoje esančių rūšių gyvena šalia žmogaus ir minta jo auginamais augalais. Paprastai šie moliuskai gyvena, maitinasi ir dauginasi savo natūraliose buveinėse (vandens telkiniuose, miškuose – paklotėje ar ant medžių, krūmų, kelmų ir pan.). Bėdų darže pridaro tam tikros dirvašliužių (Deroceras) ir arionų (Arion) rūšys.

Šliužai yra aktyvūs naktį, o dienos metu jie slepiasi po įvairiais daiktais, todėl juos pastebėti gali būti sunku. Kad darže atsirado šliužų, išduoda lapuose išgraužtos netaisyklingos formos skylės, nugraužti jauni daigai. Išskirtinė šliužų paliekama žymė – ant augalų paliktas gleivėtas pėdsakas. Kadangi šie šliužai yra labai vislūs, jų padaroma žala iš tiesų nemaža. Yra užregistruotų atvejų, kai luzitaninių smalžių rūšies šliužų antpuolio metu yra masiškai nugraužiami beveik visi daržo augalai. Ekologine prasme šie kenkėjai yra labai agresyvūs, jie gali misti ir negyva augaline medžiaga, ir gyvais augalais, ir kitų šliužų gaišenomis.

Šliužai: kaip kontroliuoti jų kiekį savo sode?
© Shutterstock

Kaip kovoti su šliužais?

Prevencija. Kaip ir kovojant su dauguma kitų kenkėjų, pirmiausia reiktų pasirūpinti, kad apskritai šliužų neatsirastų nuosavame darže. Specialistai sako, kad dažnas dirvos purenimas, apdirbimas, reguliarus piktžolių naikinimas gali padėti išvengti šliužų. Labai svarbu daržą laikyti kuo tvarkingesnį (surinkti augalų liekanas, žoles, polietileno plėvelę, išrankioti grumstus ir t.t.), nes šliužai maitinasi ne tik augalais, bet ir atliekomis.

Kadangi šliužams yra reikalinga drėgmė, efektyvus kovos su jais būdas yra drėgnų ir pelkėtų vietų sausinimas, sužėlusių piktžolių ir žolių šienavimas aplink pasėlius (ypač drėgnose vietose). Tanki augmenija yra kita šiems gyviams patraukli daržo savybė, tad reikėtų vengti per tankiai sodinti augalus.

Slėptuvių suradimas ir šliužų rinkimas. Pastebėjus, kad darže atsirado šių kenkėjų, visų pirma reikia surasti jų slėptuves. Dienomis šliužai paprastai yra neaktyvūs ir tūno po akmenimis, lentomis, nukritusiais lapais ir panašiai. Jeigu įmanoma, tas slėptuves reikia pašalinti, o jei jų pašalinti neįmanoma šliužus reikia surinkti mechaniškai. Mechaniškas šliužų rinkimas gali būti efektyvus, jei jų nėra prisiveisę itin daug. Šliužus reikia rinkti reguliariai. Šliužaujama yra naktimis – iš pradžių gan dažnai (kas 1-2 dienas), vėliau – kartą per savaitę.

Gaudyklės. Gan efektyvus kovos su šliužais būdas – įvairios gaudyklės. Jas reikia išdėstyti tose sodo ir daržo vietose, kur didžiausia šliužų antpuolių tikimybė arba aplink jautriausius antpuoliui augalus. Tokias gaudykles galima įsigyti sodo prekių parduotuvėse arba pasidaryti patiems.

Kadangi šliužai ieško slėptuvių, tokią dirbtinę slėptuvę galima padaryti iš apversto vazono arba išskobto meliono. Naktį po jais susirinks nemažai šliužų, kuriuos dieną reikia surinkti ir sunaikinti. Kita panaši ir gana veiksminga gaudyklė – vidutinio dydžio pakelta lenta ant 2,5-3 cm atramų, po lentomis naktį susirinks daug šliužų, o atėjus dienai juos reikia surinkti ir sunaikinti.

Kovojant su šliužais, galima pasitelkti gaudykles su kvapiaisiais jaukais. Šios gaudyklės – tai gilūs indai su vertikaliomis sienomis, kurie beveik lygiai su kraštais yra įkasami į žemę. Toks indas maždaug iki pusės yra užpildomas alumi arba cukraus, vandens ir mielių tirpalu.

Užtvaros. Jautresnius, jums labiau svarbius arba brangius augalus galima apsaugoti padarius užtvarą. Atitvara turėtų būti 25–35 cm aukščio. Ji gali būti plastikinė arba varinė. Ji taip pat gali būti supilta iš smėlio, pjuvenų, valgomosios druskos.

Cheminis naikinimas. Sodo prekių parduotuvėse galima įsigyti specialių, šliužų naikinimui skirtų cheminių preparatų. Gerai veikia cheminė produkcija savyje turinti geležies fosfato. Naudojant bet kokias chemines priemones, labai svarbu griežtai laikytis instrukcijų. Dirvožemį ir takus taip pat galima barstyti gesintomis kalkėmis, granuliuotu superfosfatu, geležies sulfatu, amonio salietra arba rupios druskos ir pelenų mišiniu. Barstyti patariama naktį arba anksti ryte, nes tokiu metu šliužai yra lengviausiai pasiekiami.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.