Reklama

Šiltnamio paruošimas pavasariui: svarbiausi darbai

Kaip pasiklosi - taip išsimiegosi. Ši patarlė puikiai tinka daržininkams, šiltnamiuose auginantiems daržoves. Tiksliau, jiems jos priminti nė nereikia, nes net ir nedaug daržininkystės patirties turintys asmenys žino, kad kokybiškas šiltnamio paruošimas vėliau atneša apčiuopiamos naudos. Kaip tai atlikti, konsultuoja UAB agrofirmos „Sėklos“ produkto vadovas Augis Monkevičius ir Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro filialo, Sodininkystės ir daržininkystės instituto specialistė dr. Julė Jankauskienė.
Šiltnamio paruošimas pavasariui: svarbiausi darbai
© Shutterstock nuotr.

Šiltnamio dezinfekavimas

„Praktikoje žodžių junginys „šiltnamių dezinfekcija“ turi platesnę reikšmę nei žalingų mikroorganizmų (bakterijų, virusų, grybų, kerpių, samanų) naikinimas, bet apima ir kitų žemės ūkio žaladarių naikinimą – vabzdžių, erkių, nematodų (dezinsekciją).

Geriausia dezinfekuojant šiltnamį parinkti tokias „kovos priemones“, kurios veiktų kompleksiškai (tiktų ir šiltnamio konstrukcijoms, ir gruntui, apimtų kiek įmanoma daugiau žaladarių grupių), būtų efektyvios ir turėtų pakankamai ilgą ekspoziciją (t.y. tiesioginio veikimo periodas). Žinoma, būtinai reikia atsižvelgti į naudotojo praktinę patirtį, šiltnamio konstrukcines medžiagas, dezinfekcijos ir dezinsekcijos būdus“, – pataria UAB agrofirmos „Sėklos“ produkto vadovas Augis Monkevičius.

Eiliniam naudotojui šiuo metu yra prieinamas vienintelis oficialus šiltnamių dezinfekcijos būdas – paviršių apdorojimas (purškiant arba laistant) atitinkamomis medžiagomis.

Iš Lietuvoje registruotų priemonių geriausia „šiltnamio dezinfekcijai“ tinka:

Kompleksiniam visaapimančiam veikimui (dezinfekcija ir dezinsekcija) labiausiai tinka insekticido Mavrik ir fungicido Previkur Energy mišinys. Jeigu yra samanų ir kerpių – atskirai naudotinas geležies sulfatas. Jeigu norima šiltnamio gruntą ir jo konstrukcijas apsaugoti nuo patogenų, tuomet naudotinas Previkur Energy ir Glorija mišinys, vario sulfatas arba fungicidas Čempionas, siera.
Jeigu norima išnaikinti kenkėjus, tuomet šiltnamio grunte naudotinas insekticidas Mavrik, ropojančius vabzdžius naikinantys biocidai, kalio muilas, siera, medžio pelenai. Jeigu norima išnaikinti kenkėjus konstrukcijose – tinka insekticidas Mavrik, Nimazal, kalio muilas.

Seniau buvo paplitęs kitas kompleksinis šiltnamių dezinfekcijos būdas, tai fumigacija. Jos metu smilkstanti siera (30 g/1 kub.m.) skleisdavo sieros dujas ir jų pagalba buvo dezinfekuojami šiltnamiai. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, fumigaciją gali atlikti tik specialius leidimus turinčios firmos, paprastiems naudotojams ją atlikti – draudžiama. 

Šiltnamių tvarkymas

Dr. Julė Jankauskienė, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro filialo, Sodininkystės ir daržininkystės instituto specialistė pataria, kad paprastai šiltnamius reikėtų dezinfekuoti saulėtą dieną, t.y. pabaigus augalų vegetaciją juose.

Tvarkant šiltnamius nereikia pamiršti ir liaudiškų būdų. Anot A. Monkevičiaus, geriausias liaudiškas būdas yra naudoti biologiškus (ekologiškus) buitinius ploviklius ir valiklius, probiotinius tirpalus, karštą vandenį, „negyvą“ vandenį, fitocindinių augalų ištraukas, ekstraktus ar kitus panašius preparatus. Vengtini yra cheminiai plovikliai ir valikliai, pramoninės ir statybinės chemijos medžiagos.

„Apdorojant šlapiuoju (purškimas, laistymas) būdu šiltnamio konstrukcijos įtakos neturi (tik pageidautina, kad koroduojantis metalas būtų dažytas). Jeigu šiltnamio dezinfekcija atliekama jį fumiguojant – būtina visus metalinius paviršius uždažyti, apdengti arba ištepti aliejumi“, – teigia UAB agrofirmos „Sėklos“ produkto vadovas Augis Monkevičius.

Kaip paruošti šiltnamį daržovių auginimui? 

„Pirmas darbas – šiltnamio karkaso remontas. Sutvarkykite vėdinimo orlaides. Žalumyninėms daržovėms, pomidorams tinka viršutinis vėdinimas ir apatinis šoninis vėdinimas, o agurkams orlaides geriau įrengti šiltnamio viršuje, nes jie nepakenčia skersvėjo. Labai svarbu, kad vegetacijos eigoje plėvelė kuo ilgiau tarnautų. Todėl įsigykite stabilizuotą polietileno plėvelę, skirtą šiltnamių dengimui. Jos tarnavimo laikas ilgesnis negu nestabilizuotos. Patartina karkasą, kur liečiasi plėvelė, nudažyti baltai, tose vietose saulėtomis karštomis dienomis ji mažiau įkais. Karkaso aštrius kampus apriškite minkšta medžiaga. Tada, vėjo judinama, plėvelė neprasitrins. Labai svarbu plėvelę gerai įtempti. Kad vėjas mažiau blaškytų plėvelę, ant stogo galite įtempti tinklą. Plėvele denkite šiltnamį taip, kad siūlės (suklijuota plėvelės vieta) eitų skersai, o ne išilgai šiltnamio“, – pataria Julė Jankauskienė.

Dažnai dirvos fizinėms savybėms gerinti naudojamos kraikinės durpės, pjuvenos (spygliuočių) bei žievės, tačiau tai yra netinkama, nes šios medžiagos rūgština dirvą, kuri turi būti artima neutraliai. Galima nebent įterpti papildomai dolomitmilčių arba laistyti kalkių pienu.

Kad greičiau įšiltų dirva šiltnamyje, mulčiuokite dirvą plėvele, naudokite agroplėvelę, auginkite daržoves lysvėse. Mulčiui naudojama paprasta polietileno, baltai-juoda plėvelė. Galima naudoti ir kitas medžiagas, pavyzdžiui, topolio lapus, polipropileninę medžiagą. Mulčias saugo dirvos šilumą. Dirvos temperatūra būna 3-50 laipsnių aukštesnė. „Sudrėkintas paviršius uždengiamas juoda plėvele ir taip paliekama iki sodinimo. Nuo juodos plėvelės šiltnamio dirvožemis sušyla“, – priduria Augis Monkevičius.

Daržoves šiltnamyje auginkite lysvėse, tada dirva geriau ir greičiau įšyla. Jas suformuokite 10-15 cm aukščio 1-1,2 m pločio. Lysvėje temperatūra aukštesnė negu lygioje dirvoje. Paruoštas lysves, kad greičiau sušiltų žemė, galima pridengti polietileno plėvele. Naudokite mėšlą, šiaudus. Šiltnamyje naudojant šiaudus, reikia tinkamai juos apdoroti, t.y. įterpti trąšas, sulaistyti šiltu vandeniu. Taip pat galite įsigyti statinę vandeniui ar mėšlui paraugti, špagato, agroplėvelės. O senai naudojamą žemę patartina pakeisti nauja arba įpilti biohumuso (jis pasitarnaus kaip dirvožemio gerinimo medžiaga).

Be to, pasak, A. Monkevičiaus, reikia sutvarkyti ne tik patį šiltnamį, bet ir jo aplinką (pagal galimybes, geriausia iki 2 m atstumu), dirbant darbus viso sezono metu maksimaliai laikytis higienos – tiek naudojant darbinius drabužius, tiek įrankius. Prevencija visada kainuoja pigiau negu žaladarių sukeltų problemų sprendimas. Būtina apgalvoti vandens padavimo sistemos projektą, augalų liekanų šalinimą ir jų kompostavimą, apsauginių tinklelių įkasimą apsisaugant nuo kurmių ir kurklių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo Dr. Audriaus Radzevičiaus.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.